Ukrajina i SAD dogovaraju sporazum o kritičnim mineralima na Minhenskoj bezbednosnoj konferenciji, rekli su zvaničnici obe zemlje. Posle sastanka sa ukrajinskim predsednikom, američki sekretar za finansije Skot Besent je potencijalni dogovor opisao kao "dugoročni bezbednosni štit" za Ukrajinu, kada se okonča rat sa Rusijom.
Zelenski je potvrdio da je Ukrajina dobila prvi nacrt dogovora i rekao da se nada da će finalni sporazum biti postignut u Minhenu. Ukrajina pokušava da osigura američku podršku dok ratuje sa Rusijom.
Predsednik SAD Donald Tramp je, u međuvremenu, izrazio želju da postigne dogovor sa Ukrajinom oko retkih mineralnih resursa - u zamenu za kontinuiranu podršku Amerike u ratu.
"Rekao sam im da želim retke minerale u vrednosti od 500 milijardi dolara", kazao je Tramp u intervjuu za Foks njuz.
Strateški resursi u promenljivom globalnom okruženju
Globalno takmičenje za kritične sirove materijale, ključne za industrijsku proizvodnju, pojačano je proteklih godina.
Među kritičnim sirovinama su urajinum, titanijum, litijum, nikl i aluminijum, kao i retki zemni mineralni koji se koriste u visokotehnološkim proizvodima.
Kina je trenutno najveći svetski dobavljač retkih zemnih minerala. Prema podacima iz poslednjeg izveštaja Svetskog ekonomskog foruma, EU nabavlja oko 40 odsto svojih zaliha iz Kine. Drugi veliki dobavljači su Brazil, Australija, Kanada i Južnoafrička Republika.
SAD i EU godinama rade na tome da smanje zavisnost od Kine.
I tu nastupa Ukrajina.
SAD imaju listu od 50 kritičnih sirovina, od kojih Ukrajina poseduje najmanje 22, kaže Serhi Vojtehovski, član upravnog odbora ukrajinske rudarske kompanije BGV.
Tu su uključena i nalazišta retkih zemnih minerala, koja su zbog rata i nedostatka geoloških istraživanja uglavnom neiskorišćena.
U Ukrajini je jedno od najvećih svetskih nalazišta grafita, kao i nalazište uranijuma, titanijuma i litijuma - materijala ključnih za mnoge industrije, uključujući odbrambenu.
"Imamo najveće zalihe litijuma u Evropi i značajne rezerve uranijuma, koje postaju sve vrednije kako se vraća nuklearna energija", kaže Vojtehovski.
Roman Opimah, bivši generalni direktor ukrajinskog Instituta za geološka istraživanja, kaže da SAD očajnički pokušavaju da nađu pouzdane izvore kritičnih sirovina.
"Proteklih nekoliko godina, u SAD je zabeleženo smanjenje kritičnih sirovina za 24 odsto. Istovremeno, Kina je zabranila izvoz određenih minerala, i to stvara potrebu za alternativnim izvorima. Ukrajina je u dobroj poziciji da popuni tu rupu", kaže on za Glas Amerike.
Geološki diverzitet
Svetski ekonomski forum procenjuje da su geološka nalazišta minerala u Ukrajini, koja su raznolika, među 10 najvećih na svetu i da čine oko 5 odsto globalnih rezervi.
Dominacija Kine na tržištu kritičnih sirovina proizilazi iz višedecenijskog strateškog ulaganja. Ukrajina se nada da će uspeti da razvije isti dugoročni plan, koristeći svoje resurse za jačanje ekonomije i snažniju integraciju sa zapadnim zemljama.
"Za Ukrajinu razvoj ovog sektora nije važan samo zbog izvoza, već i zbog izgradnje lokalne ekonomije, otvaranja radnih mesta i stabilnosti. Za naše međunarodne partnere, reč je o obezbeđivanju pouzdanih i demokratskih izvora ovih ključnih materijala", kaže Vojtehovski.
Ruska inavazija, i bilo koji mirovni sporazum koji bi Rusiji omogućio kontrolu nad ukrajinskim istočnim oblastima - mogao bi da iskomplikuje te planove.
Opimah kaže da je 5 od 10 nalazišta kritičnih sirovina u oblastima koje okupira ruska vojska. "
"U tim nalazištima pouzdano znamo da se nalaze rezerve litijuma i drugih minerala", kaže on i dodaje da je "većina kritičnih minerala na teritorijama pod ukrajinskom kontrolom".
Istorijski gledano, Ukrajina je bila značajani igrač u rudarskoj industriji, sa eksploatacijom velike količine uglja, gvožđa i drugih ruda. Ali, industrija kritičnih sirovina je i dalje u ranoj fazi razvoja. Da bi se jače razvila, potrebna su napredna istraživanja i tehnologije - a za to su Ukrajini potrebna međunarodna ulaganja i ekspertiza.
"Rudarenje i prerada kritičnih sirovina u Ukrajini može da transformiše ukrajinsku ekonomiju, da utiče na otvaranje radnih mesta, razvoj infrastrukture i tehnološki napredak", kaže Opimah. "Istovremeno, jača globalnu sigurnost jer smanjuje zavisnost od jednog dobavljača".
BGV je već uložio 100 miliona dolara u projekte kritičnih sirovina, ali, kako kaže Vojtehovski, potrebna su dodatna ulaganja.
"Razvoj rudnika grafita u Balahivki, na primer, zahteva ulaganje od 450 miliona dolara", dodaje on.
Ukrajina želi da se pozicionira kao ključni igrač u oblasti kritičnih sirovina i partnerstvo sa SAD i drugim zapadnim zemljama biće ključno, kažu analitičari. Partnerstva bi bila strateška i ekonomska, i osigurala bi stabilno snabdevanje svetskog tržišta kritičnim sirovinama, a sa druge strane bi pomogla Ukrajini da se oporavi od rata.
"Verujemo u strategiju u kojoj svi pobeđuju. Ukrajina ima resurse koji su potrebni našim partnerima. Zajedno možemo da razvijemo održivu, dragocenu industriju koja svakome koristi", zaključuje Vojtehovski.