Kina poštuje status bivših članica Sovjetskog Saveza kao suverenih država, saopštilo je u ponedeljak ministarstvo spoljnih poslova te zemlje i na taj način se distanciralo od komentara kineskog ambasadora u Parizu koji su izazvali oštre reakcije u evropskim prijestonicama.
Nekoliko ministara spoljnih poslova EU prethodno je navelo da su izjave ambasadora Lua Šajea - kojima je doveo u pitanje suverenitet Ukrajine i drugih bivših sovjetskih republika - neprihvatljive. Takođe su od Pekinga zatražili da razjasni stav o tom pitanju.
Na pitanje o tome da li misli da li je Krim dio Ukrajine ili ne, Lu je u intervju koji je u petak emitovan na francuskoj televiziji rekao da je poluostrvo istorijski dio Rusije i da ga je Ukrajini dao bivši sovjetski lider Nikita Hruščov.
"Ove bivše sovjetske zemlje nemaju stvaran status u međunarodnom pravu zato što ne postoji međunarodni sporazum za ostvarenje njihovog suverenog statusa", dodao je Lu koji je među kineskim diplomatama poznatim po ratobornim i oštrim stavovima.
Na pitanje da li Luove izjave predstavljaju zvaničan kineski stav, porparolka ministarstva spoljnih poslova Mao Ning rekla je da Peking poštuje status bivših sovjetskih republika kao suverenih država.
Mao je na redovnoj konferenciji za novinare rekla da njene izjave o suverenitetu predstavljaju zvaničan stav kineske vlade. Kina je "objektivna i nepristrasna" po pitanju suvereniteta, dodala je Mao.
Iz kineske ambasade u Parizu je kasnije izdato saopštenje u kojem se navodi da izjave ambasadora "nisu politička deklaracija već njegovi lični stavovi" i da te komentare ne bi trebalo "previše tumačiti".
"Peking se distancirao od neprihvatljivih komentara svog ambasadora", rekao je visoki predstavnik Evropske unije za spoljnu politiku Žozep Borelj i poručio da su to "dobre vijesti".
Francusko ministarstvo spoljnih poslova saopštilo je da je "primilo k znanju" pojašnjenje Pekinga, i da se šef kabineta ministra sastao sa kineskim ambasadorom u ponedeljak da mu prenese da su njegovi komentari neprihvatljivi i da bi trebalo da se obraća na način "koji je u skladu sa zvaničnim stavom zemlje koju predstavlja".
Litvanski šef diplomatije Gabrielijus Landsbergis rekao je da će tri baltičke zemlje - koje su bile dio bivšeg Sovjetskog Saveza - pozvati kineske ambasadore na razgovor da bi provjerili da li se promijenio stav zvaničnog Pekinga.
Takođe je istakao da Peking "šalje istu poruku" kao Moskva time što dovodi u pitanje suverenitet bivših sovjetskih republika, što je opisao kao "opasno".
Ministar spoljnih poslova Luksemburga Žan Aselborn rekao je da su komentari kineskog ambasadora u Francuskoj "greška" i da se ulažu napori da se situacija smiri.
Lu je već nekoliko puta pozivan na razgovor, između ostalog i nakon što je rekao da Francuska napušta stare u staračkim domovima tokom pandemije kovida 19, dok je jednog uvaženog kineskog akademika u jednoj francuskoj nevladinoj organizaciji nazvao "ludom hijenom".