Vatrogasci u Grčkoj poslednjih deset dana bore se sa požarima na Rodosu.
U pojedinim delovima ostrva vatra se približila fabrikama i farmama zbog čega je bila potrebno da životinje budu evakuisane.
Vatra je stigla i do predgrađa Atine pošto su jaki udari vetra izazvali buktinje širom Grčke, ometajući saobraćaj na autoputu i železnički saobraćaj.
U požarima širom zemlje, koje raspiruju vetrovi i temperature veće od 40 Celzijusa, u sredu su život izgubile još dve osobe u centralnoj Grčkoj, čime se broj poginulih u požarima povećan na pet.
Zvaničnici su naredili evakuaciju nekoliko zajednica u teško pogođenoj oblasti Magnezije, priobalne oblasti severno od Atine.
Telo 45-godišnjeg pastira pronađeno je u sredu uveče u ruralnom području, saopštila je vatrogasna brigada. Vlasti su ranije pronašle telo žene, javila je državna TV ERT. Obe smrti su pripisane požarima.
U Sesklu, selu u blizini primorskog lučkog grada Volosa glavnog grada regiona, stradale su krave. Meštani su sa tog mesta odvozili drugu stoku.
"Počelo je od trave na raznim frontovima u okruženju i došli smo do ove situacije - zbog nedostatka javnih ovlašćenja, regionalnih guvernera, gradonačelnika - da bude spaljeno pola Magnezije", rekao je farmer Kostas Kukuvinos.
Plamen je u sredu kasno ugrozio industrijsku zonu grada Volosa. Vatrogasci su kružili oko tog područja pokušavajući da ga zaštite, rekao je očevidac agencije Rojters.
Grčko Ministarstvo rada pozvalo je poslodavce u toj oblasti da obustave rad u četvrtak.
Odvojeni požar buknuo je u blizini grada Lamije, južno od Volosa. Stanovnicima nekoliko naselja rečeno je da napuste svoje domove.
Vatrogasci se bore i sa novim požarom u blizini grada Kimi na ostrvu Evija, gde su u utorak poginula dva pilota kada se njihov avion srušio na padinu brda dok je ispuštao vodu na plamen.
Velika područja Sredozemnog mora na udaru su visokih temperatura i vrućina, a vatrogasci se bore da ugase požare širom regiona, od Portugala preko Sicilije do Alžira.
Šumski požari su česti u Grčkoj tokom leta, ali više temperature, kao i suvo vreme koje naučnici pripisuju klimatskim promenama, pretvorili su zemlju u žarište Mediterana.
Vatrogasna brigada saopštila je da je ove godine u Grčkoj gorelo više od 500 šumskih požara.
Na Rodosu, gde je više od 20.000 stranih posetilaca i lokalnih stanovnika napustilo hotele i kuće na obali tokom vikenda, požari su počeli da jenjavaju.
Rizik od požara ostao je veoma visok za nekoliko oblasti Grčke u četvrtak, saopštila je vatrogasna brigada.
Ministar za klimatsku krizu i civilnu zaštitu Vasilis Kikilijas rekao je da Grčka doživljava "veoma opasne letnje dane".
Požare su, kako je rekao, raspirivali jaki vetrovi, a pogoršali su ih nenormalno visoke temperature, palili su se frontovi koji su se protezali nekoliko kilometara.
"S obzirom na klimatsku krizu, ponovo ćemo imati ekstremne vremenske uslove koji će ponovo testirati našu snagu. Ništa nije gotovo, bitka će se nastaviti tokom celog leta", rekao je on.