Predstavnički dom američkog Kongresa glasao je da izrekne javnu opomenu demokrati iz Teksasa, Alu Grinu, zbog ometanja govora Donalda Trampa u Kongresu.
Lider Predstavničkog doma Majk Džonson naredio je tada da Grin bude udaljen iz sale, pošto je ustao sa svog mesta i vikao na Trampa koji je rekao da je "na izborima 5. novembra dobio mandat kakav nije viđen decenijama".
"Nemate mandat", vikao je demokrata iz Hjustona i mlatarao štapom, odbijajući da posluša naređenje Džonsona i da se vrati na mesto.
Republikanci su brzo reagovali i zvanično izrekli opomenu Grinu, koja ostaje u zapisniku Predstavničkog doma o ponašanju člana Kongresa. Kada takvu odluku odobri većina, kaženji član Kongresa mora da stoji u centralnom delu sale dok predsedavajući čita opomenu.
Odluka je usvojena po partijskoj liniji, sa 224 glasa za i 198 protiv. Predlagač rezolucije, republikanac Den Njuhaus rekao je da je to "težak, ali neophodan korak".
Ispadi članova Predstavničkog doma iz obe partije dešavali su se i ranije.
Demokrata Džim Mekgovern primetio je da republikanci nisu reagovali kada su članovi njihove partije prekidali govor Džoa Bajdena u Kongresu prošle godine.
Vikali su "kaži njeno ime", referišući na Lejken Rajli, devojku koju je ubio imigrant iz Venecuele, dok je Bajden govorio o imigracionim problemima.
"Niko se tada nije izvinio što je prekidao Bajdena više puta. Govorite o nedostatku pristojnosti, pa pogledajte malo unazad i videćete da na to niste reagovali", kaže Mekgovern.
U rezoluciji o javnoj opomenu Grinu kaže se da je je prekršio norme prikladnog ponašanja i da je udaljen sa sednice posle mnogobrojnih ispada.
Džonson je na Eksu napisao da je Grin "osramotio instituciju Kongresa i građane kojima služi".
"Namerno je kršio pravila Predstavničkog doma i javna opomena je prikladna mera. Demokrate koje brinu kako će povratiti poverenje građana bi trebalo da se pridruže republikancima u ovoj meri".
Grin, kojem je ovo inače 11. mandat, nije rekao da mu je žao zbog učinjenog.
On je istakao da ne krivi Džonsona što je naredio da bude udaljen posle ispada.
"Prijatelji, ja bih to uradio ponovo", kazao je Grin uz objašnjenje da je reagovao jer "Tramp nema mandat da ukida Medikejd", program zdravstvenog osiguranja za siromašne i starije Amerikance.
"To je stvar principa i savesti. Mnogi ljudi u ovoj zemlji pate jer nemaju zdravstveno osiguranje. Kada je u pitanju vaša savest, bolje je da dignete glas sami, nego da ne ne dignete glas uopšte", zaključio je Grin.
Tramp je prošle nedelje rekao da "neće pipnuti" taj program zdravstvenog osiguranja.
Neke demokrate nisu ni došle na Trampov govor u Kongresu, drugi su napustili salu tokom govora. Lider demokratske manjine Hakim Džefris rekao je da smatra da je "važno sedeti u sali, odlučno i dostojanstveno".
"Mislim da je Grin govorio istinu", kaže demokrata Mark Takano.
Nensi Pelosi, nekadašnja predsedavajuća Predstavničkog doma, koja je pocepala Trampov govor o stanju nacije pre nekoliko godina uživo pred kamerama, rekla je da "svako iskazuje svoj stav" i da "fokus treba održati na onome što predsednik govori".