Kongresni lideri predstavili su u utorak ujutro vladin paket o potrošnji vrijedan 1.700 milijardi dolara, koji uključuje još jednu veliku rundu pomoći Ukrajini, povećanje od gotovo 10% u potrošnji za odbranu i otprilike 40 milijardi dolara za pomoć zajednicama širom Sjedinjenih Država koje se oporavljaju od suša, uragana i drugih prirodnih katastrofa.
Prijedlog zakona, koji se sastoji od 4.155 stranica, uključuje oko 772,5 milijardi dolara za diskrecione programe koji se ne odnose na odbranu i 858 milijardi dolara za finansiranje odbrane. Ukoliko bude usvojen, ovaj zakon će trajati do kraja američke fiskalne godine u septembru.
Zakonodavci su u proteklim sedmicama radili na tome da u veliki paket uključe što više prioriteta, imajući u vidu da je verovatno reč o poslednjem velikom zakonu aktuelnog saziva Kongresa SAD – u januaru počinje mandat članlovima Kongresa izabranim na novembarskim izborima.
Ukoliko prijedlog zakona ne bude usvojen do petka u ponoć, moglo bi doći do djelimičnog zatvaranja rada američke vlade, pošto tada ističe jednosedmični zakon o privremenoj potrošnji, usvojen prošle sedmice. Zakon o privremenoj potrošnji dogovoren je upravo kako bi članovi Kongresa imali više vremena da rade na sveobuhvatnom zakonu o potrošnji.
Alternativna mogućnost, kojim bi se izbjegla obustava rada vladinih agencija i institucija tokom božićnih i novogodišnjih praznika je usvajanje još jednog kratkoročnog rešenja.
Pomoć Ukrajini
Paket potrošnje uključuje oko 45 milijardi dolara hitne pomoći Ukrajini u njenoj borbi protiv ruske invazije, naveo je senator Patrik Lihi, demokrata i predsjedavajući Senatskog odbora za dodjelu sredstava.
U slučaju usvajanja, to bi bila najveća američka pomoć za Ukrajinu do sada, čak i veća od hitnog zahtjeva predsjednika Džoa Bajdena u iznosu od 37 milijardi dolara, te bi osigurala protok sredstava za ratne napore u nadolazećim mjesecima.
Sjedinjene Države su do sada Ukrajini obezbijedile oko 68 milijardi dolara u prethodnim krugovima vojne, ekonomske i humanitarne pomoći.
“Završavanje sveobuhvatnog paketa je ključno, apsolutno ključno, za podršku našim prijateljima u Ukrajini”, rekao je lider demokratske većine u Senatu Čak Šumer.
Paket takođe uključuje istorijske izmjene federalnog izbornog zakona, koje imaju za cilj spriječiti buduće predsjednike ili predsjedničke kandidate da pokušaju poništiti izbore. Dvostranački prijedlog unapređivanja Zakona o prebrojavanju elektorskih glasova direktan je odgovor na pokušaje bivšeg predsjednika Donalda Trampa da uvjeri republikanske zastupnike i tadašnjeg potpredsjednika Majka Pensa da se usprotive potvrdi pobjede Džoa Bajdena 6. janurada 2021. godine.
Lider republikanaca u Senatu Mič Mekonel upozorio je da će, ako prijedlog o potrošnji ne dobije dvostranačku podršku, tražiti još jedan privremeni zakon do početnih dana 2023. godine, što bi garantovalo da će nova republikanska većina u Predstavničkom domu moći oblikovati paket.
Lihi se usprotivio tom pristupu prilikom objavljivanja prijedloga zakona rekavši: “Izbor je jasan. Možemo ili raditi svoj posao i finansirati vladu, ili možemo napustiti svoje odgovornosti bez pravog puta naprijed.”
Unatoč upozorenju, Mekonel je zakon o dugoročnijoj potrošnji predstavio kao pobjedu republikanaca, iako će mnogi članovi te stranke vjerovatno glasati protiv. Rekao je da su republikanci bili uspješni u povećanju izdvajanja za odbranu, daleko iznad Bajdenovog zahtjeva, dok su smanjili iznose koje je Bajden želio za domaću potrošnju.
“Kongres odbacuje viziju Bajdenove administracije i čini upravo suprotno”, rekao je Mekonel.
Šalanda Jang, direktorica Kancelarije za upravljanje i budžet, saopštila je da niti jedna strana nije dobila sve što je htjela, uz pohvale prijedlogu kao mjeri „dobroj za našu ekonomiju, konkurentnost i našu zemlju“, te poziv Kongresu da ga „bez odlaganja pošalje predsjedniku."
Kratak rok za usvajanje
Predstavljanje prijedloga odgađano je zbog dijela koji se odnosi na lokaciju novog sjedišta FBI-a.
Administracija za opšte usluge u septembru je navela pet kriterijuma za odabir lokacije, od čega je najvažniji (35%) blizina FBI akademiji za obuku u mjestu Kvantiko u Virdžiniji. Unapređenje ravnopravne zastupljenosti zajednica je faktor koji će u donošenju odluke imati udio od 15%.
Dio zakonodavaca iz obližnje države Merilend tražili su da se prilikom odlučivanja o investicijama sa federalnog nivoa detaljnije razmatraju zajednice u kojima uglavnom žive crnci, tražeći da sjedište FBI-a bude izgrađeno u Okrugu „Prince George“ u toj državi.
Asistent iz Demokratske stranke u Senatu, koji je upoznat s pregovorima, rekao je da je Šumer radio na uključivanju terminologije u prijedlog o potrošnji, koja bi obavezala Administraicju za opšte usluge da održi dodatne i detaljne konsultacije o ovom pitanju sa predstavnicima dvije države.
Zakonodavci sa prijedlogom paketa potrošnje za 2023. godinu kasne gotovo tri mjeseca – on je trebao biti završen do 1. oktobra, kada je počela vladina fiskalna godina.
Kongres je posljednji put do tog roka usvojio sve svoje zakone o potrošnji 1996. godine, kada je Senat završio s radom 30. septembra. Tadašnji predsjednik Bil Klinton potpisao je zakone istog dana.
Očekuje se da će o zakonu o potrošnji prvo glasati Senat, gdje će za usvajanje biti potrebna podrška najmanje 10 republikanaca. Naredni korak bi bilo glasanje u Predstavničkom domu.
Kao što je bio slučaj i sa ranijim sličnim situacijama, zakonodavci su izrazili zabrinutost zbog kratkog roka za rad na zakonu koji sadrži hiljade stranica.
"Još nismo vidjeli niti jednu stranicu Pelosi-Šumerovog zakona o potrošnji, a oni očekuju da ćemo ga usvojiti do kraja ove sedmice", napisao je na Tviteru reepublikanski senator Rik Skot. „To je suludo."