Linkovi

Ekološki ustanak pokrenuo peticiju o otvaranju memorijalnog centra na mestu zgrade Generalštaba u Beogradu


Lider Ekološkog ustanka Aleksandar Jovanović Ćuta pokazuje plakat peticije za podizanje spomen obeležja na mestu uništene zgrade Generalštaba VS i portret funkcionera vladajuće SNS Gorana Vesića, ispred zgrade Generalštaba u Beogradu, 15. marta 2024. (Foto: VoA/Rade Ranković)
Lider Ekološkog ustanka Aleksandar Jovanović Ćuta pokazuje plakat peticije za podizanje spomen obeležja na mestu uništene zgrade Generalštaba VS i portret funkcionera vladajuće SNS Gorana Vesića, ispred zgrade Generalštaba u Beogradu, 15. marta 2024. (Foto: VoA/Rade Ranković)

Nakon što je početkom nedelje izašao u javnost sa informacijom da vlada Srbije, preko ministra građevine Gorana Vesića planira da ustupi američkim kompanijama zgradu Generalštaba u centru Beograda kako bi se tu gradio hotel, lider Ekološkog ustanka Aleksandar Jovanović Ćuta u petak je predstavio peticiju kojom se traži da se na toj lokaciji umesto "Beograda na vodi 2" izgradi memorijalni centar posvećen žrtvama NATO agresije 1999. godine.

Na konferenciji za štampu ispred ostataka Generalštaba u Ulici kneza Miloša, Jovanović je posle javnih istupa Gorana Vesića i tvrdnji da ništa nije potpisao, pozvao ministra građevine da odmah građanima stavi na uvid memorandum koji je potpisao.

"Zato smo se skupili danas ovde – da pokrenemo peticiju da ne dozvolimo one koji nas nazivaju izdajnicima, one koji nas nazivaju stranim plaćenicima da prodaju srpsku zemlju u centru grada. Ne prodaju, nego poklanjaju američkim kompanijama. Ovo mesto može biti samo spomenik stradalima 1999. godine. Postoje predlozi Arhitektonskog fakulteta kako bi to trebalo da izgleda. To kako će ovo da izgleda može biti predmet javne rasprave u koju će biti uključeni i građani, a o kome će pre svega odlučivati struka, arhitekte, urbanisti i svi oni koji su školovani za to“, rekao je Jovanović i podsetio da je sporni dokument Vlade Srbije dospeo u Ministarstvo odbrane 9. februara ove godine.

Uz objašnjenje da po zakonu nije moguće potpisati bilo kakav investicioni ugovor bez skidanja oznake o zaštiti kulturnih dobara, pravnica Danijela Nestorović je istakla da se zgrada Generalštaba vodi kao kao kulturno-istorijsko dobro od velikog značaja.

"Postoji rangiranje kulturnih dobara, a ovo je jedna kulturno-istorijska celina koja obuhvata preko 15 katastarskih parcela, a dve ključne na kojima se nalaze ova dva objekta su pod prethodnom zaštitom, što podrazumeva poseban stepen zaštite, gde nije dozvoljeno nikakvo rušenje ili preuređivanje", objasnila je Nestorović.

Po njenim rečima, Goran Vesić je obmanuo javnost izjavama u medijima da nikakav dogovor nije potpisan i da će građani biti obavešteni kada se budu našli partneri koji će graditi na ovoj lokaciji.

"To apsolutno nije tačno, on se služi obmanjivanjem javnosti, on mora građanima Srbije da predoči dokument koji je potpisao sa firmom Kušner realti. Mi nemamo, naravno, u posedu taj memorandum, niti ga možemo imati. Jedino do čega se može javno doći, kao što je Goran Vesić rekao, je možda taj zaključak od 1. decembra 2022. godine kojim ga Vlada Srbije ovlašćuje da u ime Vlade Srbije potpiše taj memorandum o razumevanju. Pozivam ga ponovo da pokaže narodu šta zapravo piše u tom memorandumu o razumevanju, na šta se tačno, konkretno Srbija obavezala i kakve će štete od toga imati građani Republike Srbije“, izjavila je Nestorović.

A poslednjih nekoliko dana Goran Vesić je u mnogim srpskim medijima isticao da nikakav dokument još nije potpisao.

Skrinšot teksta sa sajta dnevnika Politika o sudbini lokacije biše zgrade Generalštaba Vojske Srbije, u Beogradu.
Skrinšot teksta sa sajta dnevnika Politika o sudbini lokacije biše zgrade Generalštaba Vojske Srbije, u Beogradu.

"Postoji interesovanje pojedinih kompanija za investiranje u lokaciju bivšeg Generalštaba, u Ulici kneza Miloša, teško oštećenog u NATO bombardovanju 1999. godine, ali memorandum o njenoj revitalizaciji nisam potpisao", izjavio je za beogradsku "Politiku" Goran Vesić, ali je istovremeno odbio da komentariše navode da su za investiranje u lokaciju bivšeg Generalštaba zainteresovane američke firme Kushner Realty LLC i Atlantic Incubation Partners LLC.

Inače, peticija za podizanje memorijalnog centra u zgradi Generalštaba se od danas može potpisati na sajtu Ekološkog ustanka.

XS
SM
MD
LG