VAŠINGTON - Nijara Tompson ne može da sakrije frustraciju zbog činjenice da Vrhovni sud preispituje inicijativu predsednika SAD Džoa Bajdena da delu studenata oprosti studentski dug.
Nijara je slušala argumente iznošene prethodnih dana pred tim sudom u Vašingtonu, za i protiv, ali za nju ništa nije hipotetički. Ona studira na Univerzitetu Džordžije i odrasla je gledajući roditelje kako ceo život otplaćuju svoj studentski dug. Kada bude diplomirala, Nijara će biti dužna skoro 50.000 dolara.
Diskusija pred Vrhovnim sudom bazirala se na tome da li savezne države imaju pravo da tuže Bajdena zbog plana da oprosti deo duga, što je obećao u kampanji. Sudije su se fokusirale i na to da li Bajden uopšte ima pravo da otpiše milijarde dolara na ime duga bez odobrenja Kongresa - jer je reč o novcu poreskih obveznika.
Liberalne sudije, koje su u manjini, akcenat su stavljale na studente koji će imati koristi od otpisa duga, dok su konzervativci pitali ko će platiti novac pozajmljen da bi se studiralo.
Otplata studentskih dugova zaustavljena je privremeno tokom pandemije, ali se očekuje da ponovo krene 60 dana pošto Vrhovni sud donese odluku u tom slučaju.
Nijara Tompson ima pravo da joj se otpiše 10.000 dolara duga, što bi joj pomoglo da se finansijski stabilizuje. Njen otac, koji ima još toliko da otplati, u tom slučaju više ne bi bio dužan ništa.
"Ne mogu da razmišljam o budućnosti, a da ne mislim o ovom ogromnom dugu. Moj otac neće da se penzioniše, on je u svojim 60-im i kaže da nikada neće moći da ode u penziju zbog duga. I to je jako uznemirujuće".
Podršku studentima ispred Vrhovnog suda dali su senatori Elizabet Voren i Berni Sanders.
Ela Azulej dužna je još 40.000 dolara, a fakultet u Njujorku završila je 2018. godine. Za nju je studentski dug pitanje cele njene porodice, jer je njen otac otplatio deo njenog i dugova njenih braće i sestara - ukupno 400.000 dolara do sada.
Kejla Smit, stara 22 godine, pridružila se grupi studenata koja je kampovala ispred Vrhovnog suda. Ona je nedavno diplomirala na Univerzitetu Džordžije i smatra da sud ne uzima u obzir širu sliku.
Njena majka je pozajmila 20.000 dolara kako bi Kejli pomogla da upiše koledž, i sada je otplata tog duga potpuno blokira.
"Videla sam da se sudije fokusiraju na neke detalje, neki su se čak i smeškali. Meni je to čudno, jer u pitanju su ljudski životi. Nama ništa nije smešno".