Linkovi

Amerikanka osuđena za ulogu u zaveri za otmicu novinarke Glasa Amerike


Masiha Alinedžad ispred zgrade suda u Njujorku, 7. april 2023. (Foto: AP/Lawrence Neumeister)
Masiha Alinedžad ispred zgrade suda u Njujorku, 7. april 2023. (Foto: AP/Lawrence Neumeister)

Žena iz Kalifornije osuđena je na četiri godine zatvora za kriivčna dela povezana sa neuspelom zaverom za otmicu novinarke Glasa Amerike Masihe Alinedžad.

Federalni sud je u petak izrekao presudu Nilufar Bahadorifar, američkoj državljanki iranskog porekla, zbog pomaganja u finansiranju pokušaja otmice kritičarke Irana i novinarke Alinedžad, koja živi u izgnanstvu u Sjedinjenim Državama.

Bahadorifar se u decembru izjasnila da je kriva zbog kršenja Zakona o međunarodnim vanrednim ekonomskim ovlašćenjima.

Sudija je rekao da je sud, izricanjem četvorogodišnje kazne, želeo da pošalje snažnu poruku kako bi sprečio druge koji bi mogli da pomognu Teheranu u napadu na kritičare u SAD-u.

"Nilufar Bahadorifar je namerno prekršila sankcije i svesno pružila finansijsku podršku iranskoj obaveštajnoj službi, koja je zauzvrat bila umešana u zaveru za kidnapovanje iranske aktivistkinje za ljudska prava koja živi u Sjedinjenim Državama, a koju je iranska vlada godinama pokušavala da ućutka“, naveo je tužilac Demijan Vilijams u saopštenju za medije Kancelarije federalnog tužilaštva Južnog distrikta Njujorka.

Alinedžad je od sudije Ronija Ejbramsa tražila da pruži primer time što će da pošalje Bahadorifar u zatvor što je duže moguće.

"Ovaj zločin je ostavio svoj trag. Svakoga dana kada izađem na ulicu, moram da se osvrnem preko ramena “, rekla je Alinedžad sudiji.

Obezbeđena sredstva, pristup

Bahadorifar je prvi put optužena 2021, zajedno sa još četiri iranska državljana. Ona je u decembru priznala krivicu, rekavši da je poslala novac privatnom istražitelju u ime jednog vladinog zvaničnika u Iranu koji je bio dugogodišnji porodični prijatelj.

Privatni detektiv, koji nije znao da su njegovi poslodavci iranski agenti, sarađivao je sa FBI i nije optužen.

Od 2015. godine Bahadorifar je pružala finansijske i druge usluge pojedincima iz Irana, uključujući pristup američkom finansijskom sistemu i institucijama, saopštili su tužioci. Počevši od 2019. godine, ona je uplaćivala gotovinske depozite u iznosu od najmanje 476 hiljada dolara na više od 120 pojedinačnih računa, saopštile su vlasti.

Bahadorifar nije optužena za učešće u samoj otmici i američki tužioci nisu tvrdili da je ona znala za to ili da je "učestvovala u tome", navedeno je u presudi. Ali vlada tvrdi da je ona bila "daleko od nesvesnog učesnika."

Ostali optuženi, koji su još uvek u Iranu, optuženi su za zaveru vezanu za otmicu, kršenje sankcija, bankarsku prevaru i pranje novca. Iranski zvaničnici negirali su te optužbe.

"Nisam bezbedna u Americi"

Od pokušaja otmice, Alinedžad je dobila zaštitu od vlade SAD-a i često se kretala između sigurnih kuća. „Nedostaje mi moja ulica sa drvoredom i moji susedi koji su me tretirali kao jednu od svojih“, rekla je ona.

"Nisam bezbedna u Americi“, izjavila je Alinedžad ispred suda u petak. "Ne mogu da verujem da mi se sve to desilo. Trojica su pokušavala da me ubiju na američkom tlu."

U julu 2022. godine, policija je uhapsila muškarca po optužbi za posedovanje oružja, nakon što je snimljen na bezbednosnim kamerama kako se kreće ispred Alinedžadine kuće u Njujorku.

Kada su istražitelji pretražili njegov automobil, pronašli su AK-47 pušku u koferu na zadnjem sedištu.

Iran je jedna od zemalja sa najvećom cenzurom na svetu. Od početka protesta u septembru 2022. više od 90 novinara, uključujući mnoge žene, uhapšeno je zbog svog izveštavanja, saopštio je Komitet za zaštitu novinara (CPJ). Desetine njih su još u pritvoru.

Sjedinjene Države su usvojile zakon nazvan po Alinedžad kojim se uvode sankcije kojima koji deluju u ime Teherana i prate i maltretiraju njegove kritičare.

Senator iz Merilenda Ben Kardin, naveo je u saopštenju za Glas Amerike ranije ove godine, da je slučaj Alinedžad " pokazao ekstreme na koje je iranska vlada spremna da bi ućutkala otvorene pojedince."

"Tim aktom se nameću odgovarajuće posledice za sve pokušaje da se ograniči mogućnost iranskih građana da koriste slobodu govora i pokazuje se posvećenost Sjedinjenih Država podršci slobodi govora naroda Irana“, istakao je Kardin, koji je bio sponzor nacrta zakona zajedno sa senatorom Petom Tumijem iz Pensilvanije.

Alinedžad je 2023. proglašena jednom od žena godine lasopisa Tajm za svoj rad na promovisanju ženskih prava u Iranu.

Ona je odbila da dozvoli da je pretnje spreče, i izjavila ranije za Glas Amerike da samo radi svoj posao. "Jednostavno, biti novinar je zločin u očima Islamske republike."

U pisanju ovog izveštaja korišćene su neke informacije agencije AP.

XS
SM
MD
LG