Ministri finansija i zdravlja u britanskoj vladi su u utorak podneli ostavke, što bi moglo da označi kraj mandata premijera Borisa Džonsona nakon što je pokušao da se izvini za poslednji skandal u svojoj administraciji, prenosi agencija Rojters.
Ministar finansija Riši Sunak i ministar zdravlja Sadžid Džavid uputili su pisma premijeru u kojem su kritikovali njegovu sposobnost da vodi administraciju koja poštuje standarde.
Ostavke su podneli u trenutku kada se Džonson izvinjavao zbog toga što je, kako je naveo, pogrešio i nije shvatio da jedan član parlamenta ne može da obavlja položaj u vladi zbog tužbi za seksualne prestupe.
Džonson je bio pod pritiskom da objasni šta je znao o optužbama protiv poslanika Krisa Pinčera, koji je optužen da je neprimereno dodirivao dva muškarca u jednom privatom klubu.
Sunak i Džavid su javno podržali Džonsona tokom višemesečnog skandala zbog poteza njegove administracije i izveštaja o zabavama u kabinetu i rezidenciji kojima su prekršene stroge mere za suzbijanje kovida 19.
Sunak, koji se navodno privatno sukobljavao sa premijerom zbog budžeta, poručio je u pismu da mu nije bilo lako da podnese ostavku "dok svet trpi ekonomske posledice pandemije, rata u Ukrajini i drugih ozbiljnih izazova".
"Međutim, javnost s pravom očekuje od vlade da se ponaša primereno, kompetentno i ozbiljno. Prepoznajem da bi ovo mogao da bude moj poslednji ministarski položaj, ali verujem da vredi boriti se za ove standarde i zbog toga podnosim ostavku", napisao je Sunak.
Džavid je naveo da su mnogi poslanici i javnost izgubili poverenje u Džonsonovu sposobnost da upravlja u interesu zemlje.
"Nažalost, ova situacija se neće promeniti pod vašim vođstvom - i zbog toga ste izgubili i moje poverenje", napisao je Džavid u pismu Džonsonu.
Britanski premijer je u pismu dvojici bivših ministara naveo da mu je žao što su podneli ostavke. Ostavku je u međuvremenu podneo i potpredsednik Konzervativne stranke, kao i tri člana parlamenta iz te partije koji su obavljali niže funkcije u vladi.
Pojedini članovi Džonsonove Konzervativne stranke pokušavaju da obnove napore za njegovu smenu samo mesec nakon što je preživeo glasanje o poverenju.
"Gotov je. Ne bi trebalo da produžava agoniju. Time iskazuje nepoštovanje prema svojim kolegama, stranci i zemlji", rekao je za Rojters neimenovani član parlamenta iz Konzervativne stranke, koji je prethodno bio lojalan Džonsonu.
Sa tom ocenom se saglasio još jedan njegov kolega.
"Gotovo je. Bio bih iznenađen ako bi izdržao do leta".
Uprkos sve većem nezadovoljstvu konzervativaca, dva izvora bliska Džonsonu navela su za Rojters da očekuju da će on ostati na položaju premijera. Džonson je brzo imenovao i nove ministre finansija, zdravlja i obrazovanja. Džonson i dalje ima podršku nekoliko ključnih ministara, među kojima je i šefica diplomatije Liz Tras koja je poručila da podržava Džonsona "100 odsto".
Lider opozicione Laburističke stranke Kir Starmer rekao je da su oni koji podržavaju Džonsona saučesnici u njegovom načinu rada.
"Nakon nemorala, skandala i neuspeha, jasno je da vlada sada pada", poručio je Starmer.