Linkovi

Džonson brani odluke vlade posle kritika zbog tretmana izbeglica iz Ukrajine


Izbeglice iz Ukrajine na graničnom prelazu Medika u Poljskoj, 7. marta 2022.
Izbeglice iz Ukrajine na graničnom prelazu Medika u Poljskoj, 7. marta 2022.

Britanija je saopštila da šalje svoje službenike za vize u francusku luku Kale da pomogne u izdavanju viza Ukrajincima koji beže od ruske invazije, posle kritika Francuske zbog britanskog tretmana ukrajinskih izbeglica, i ocene jednog britanskog poslanika da je reagovanje Londona "sramotno". Premijer Boris Džonson je takođe objavio 230 miliona dolara nove pomoći ukrajinskoj vladi, što znači da njena ukupna pomoć sada iznosi više od 520 miliona dolara.

Džonson je u ponedeljak branio brani odluke svoje vlade nakon što je Francuska optužila britanske vlasi za "nehumano" ponašanje prema izbeglicama iz Ukrajine.

Džonson je rekao da je Britanija "veoma, veoma velikodušna" ali da ne može da dozvoli "sistem gde ljudi ulaze u zemlju bez bilo kakvih provera ili kontrola".

Britanija je saopštila da očekuje da primi do 200.000 raseljenih Ukrajinanca. Međutim, veoma mali broj njih je do sada stigao u Britaniju. Sekretarijat za unutrašnje poslove saopštio je da je do nedelje izdato "oko 50 viza".

Francuski ministar unutrašnjih poslova Žerar Darmanan izjavio je u nedelju da su stotine ukrajinskih izbeglica u luci Kale na Lamanšu odbijene i da su im britanske vlasti rekle da moraju da dobiju vize u britanskim ambasadama u Parizu ili Briselu.

Nazivajući to "pomalo nehumanim", Darmanan je pozvao Britaniju da "prestane sa tehnokratskim cepidlačenjem."

Priti Patel, britanska ministarka unutrašnjih poslova, demantovala je da Britanija odbija izbeglice. Britanska vlada je u ponedeljak potvrdila da nema centar za izdavanje viza u Kaleu.

XS
SM
MD
LG