Linkovi

RSS

Senator Menendez poriče krivicu za uzimanje mita i odbija podnijeti ostavku u Senatu

Senator Bob Menendez na konferenciji za novinare u Union Cityju, New Jersey, 25. septembar, 2023. (Foto: AP/Andres Kudacki)
Senator Bob Menendez na konferenciji za novinare u Union Cityju, New Jersey, 25. septembar, 2023. (Foto: AP/Andres Kudacki)

Američki senator Bob Menendez, optužen za uzimanje mita od tri biznismena iz New Jerseyja, porekao je bilo kakvu krivicu i jasno dao do znanja da namjerava da se bori protiv optužbi i ostane u Kongresu.

Menendez je jedan od dvojice senatora iz New Jerseyja i bio je važan saveznik kolegi demokrati, predsjedniku Joeu Bidenu, uključujući rad sa njim na prikupljanju podrške za slanje pomoći Ukrajini.

Senator je optužen da je uzeo stotine hiljada dolara u kešu i zlatnim polugama u korist egipatske vlade i da se umiješao u istragu trojice biznismena.

Mnogi su pozvali Menendeza da podnese ostavku u Senatu, uključujući članove njegove stranke, posebno guvernera New Jerseyja, koji će imenovati privremenu zamjenu ako Menendez podnese ostavku.

Menendez se privremeno povukao sa svoje funkcije predsjednika Senatskog odbora za spoljne odnose, rekao je lider većine u Senatu Chuck Schumer, koji je dodao da senator ima pravo da se brani u odgovarajućem procesu.

Menendez je govorio na konferenciji za novinare u ponedjeljak u državi New Jersey, gdje je ponovio da nema namjeru da se odrekne svoje uloge senatora i da nije kriv u pogledu optužbi protiv njega.

„Čvrsto vjerujem da kada se sve činjenice iznesu, ne samo da ću biti oslobođen, nego ću i dalje biti senator New Jerseyja”, rekao je Menendez.

On je rekao da je novac koji su vlasti našle u njegovoj kući podignut sa njegovog privatnog računa i da nije bio mito. Menendez se također osvrnuo na odnose sa predstavnicima Egipata, rekavši da je smatrao da je vlada te zemlje odgovorna za navodna kršenja ljudskih prava.

Menendez je tražio da svi sačekaju da se istraga završi prije nego što donesu presudu i optužio one koji su bili spremni da ga osude zbog sopstvene političke koristi.

„Umjesto da čekaju da budu predstavljene sve činjenice, drugi su požurili da sude zato što vide političku priliku za sebe ili one oko njih”, rekao je Menendez.

Šef Pentagona u posjeti Africi s fokusom na pitanja odbrane

Predsjednik Džibutija Ismail Omar Guelleh pozdravlja američkog ministra odbrane Lloyda Austina u gradu Džibouti, 24. septembra 2023.
Predsjednik Džibutija Ismail Omar Guelleh pozdravlja američkog ministra odbrane Lloyda Austina u gradu Džibouti, 24. septembra 2023.

Američki ministar odbrane Lloyd Austin sastao se u nedjelju u Džibutiju s čelnicima Džibutija i predsjednikom Somalije. To je njegovo prvo putovanje u Afriku kao ministra odbrane usred nasilja u regionu. Kasnije tokom sedmice, otputovaće u Keniju i Angolu.

Džibuti je dom glavne baze američke vojske na kontinentu, a Austin je rekao da je Camp Lemonnier "ključan" za "suprotstavljanje nasilnom ekstremizmu i podršku sigurnosti u cijelom regionu".

Dodao je da su SAD ponosne na partnerstvo sa snagama Džibutija i snagama Afričke unije u podršci susjednoj Somaliji, gdje su militanti Al-Shababa sve otporniji usred tekućih vojnih operacija protiv te grupe.

Al-Shabab je glavni ogranak Al-Qaide na kontinentu.

Somalija se suočila sa nedavnim neuspjesima u borbi protiv al-Shababa nakon smrtonosnog napada na grad Cowsweyne 26. augusta. Incident je ostavio na desetine mrtvih vladinih vojnika i rezultirao užurbanim povlačenjem s linija fronta i gradova koji su prethodno bili zarobljeni od militantne grupe.

Neuspjeh je bio jedan od razloga zbog kojih je Somalija zatražila "tehničku pauzu" povlačenja snaga Afričke unije iz Somalije. Povlačenjem, koje je počelo prošle sedmice, planirano je da 3.000 vojnika Afričke unije prebace svoje isturene operativne baze somalijskim vojnicima do kraja ovog mjeseca.

Zvaničnik američke odbrane opisao je al-Shabab kao "težak izazov" i "koji neće prestati preko noći".

Američka vojska godinama je "savjetovala i pomagala" somalijske snage u borbi protiv al-Shababa, uključujući obuku specijalnih snaga i izvođenje zračnih napada na grupu.

U nedjelju je visoki zvaničnik američke odbrane rekao da AFRICOM nije izveo zračni napad 22. septembra 2023. Grupa al-Shabab je putem telegramske poruke tvrdila da je u napadu AFRICOM-a ubijeno osam članova iste porodice, uključujući šestoro djece. Somalijska vlada je izvijestila da su viši komandant al-Shababa identificiran kao Isaaq Abdullahi, koji je bio odgovoran za operacije grupe u regiji Bakool, i sedam "tjelohranitelja" ubijeni u ciljanom zračnom napadu.

U međuvremenu, zvaničnik američke odbrane potvrdio je da su američki izvođač radova i član partnerskih snaga povrijeđeni nakon što su militanti Al-Shababa u petak pucali na bazu u kojoj su bile snage kenijske odbrane. Al-Shabab tvrdi da su u napadu povrijeđena četiri američka vojnika i devet kenijskih vojnika. Zvaničnik američke odbrane rekao je da je tvrdnja al-Shababa "prenapuhana".

Hiljade kenijskih vojnika nalaze se u Somaliji i služe kao dio Tranzicione misije Afričke unije, ATMIS. Kenija se također suočavala s ponovljenim napadima al-Shababa, uključujući napad visokog profila na Westgate Mall u Nairobiju prije 10 godina u kojem je ubijeno 67 ljudi.

Austin će kasnije tokom sedmice otputovati u Keniju i Angolu. Prema riječima visokog američkog zvaničnika odbrane, ovo će biti prvi put da je američki ministar odbrane ikada otputovao u Angolu i prvi put od 1976. da je američki šef odbrane posjetio Keniju.

Demokratski senator Menendez i njegova supruga optuženi za primanje mita

Senator Robert Menendez i njegova supruga Nadin (Foto: AP/Susan Walsh)
Senator Robert Menendez i njegova supruga Nadin (Foto: AP/Susan Walsh)

Američki senator Robert Menendez, demokrata iz New Jerseyja, i njegova supruga optuženi su za krivična djela primanja mita u vezi sa njihovom vezom sa trojicom biznismena iz te države, saopštili su u petak savezni tužioci.

Kancelarija američkog tužioca na Manhattanu optužila je Menendeza i suprugu da su primili hiljade dolara mita u zamjenu za korištenje njegove moći i uticaja kao senatora kako bi zaštitili i pomogli biznismenima da se obogate, kao i da omoguće korist Vladi Egipta.

Tužioci su saopštili da je mito obuhvatao gotovinu, zlato, uplate za hipoteku za kuću, nadoknadu za posao sa minimalnim zahtjevima, luksuzno vozilo i druge stvari od finansijske vrednosti.

Senator i njegova supruga Nadin Menendez suočavaju se sa po tri krivične tačke optužnice. Kancelarija senatora nije odmah odgovorila na zahtjev za komentar.

Menendez, predsjedavajući uticajnog odbora američkog Senata za spoljne odnose, ranije je optužen u New Jerseyja za prihvatanje privatnih letova, priloga za kampanju i drugih vrsta mita od bogatog pokrovitelja u zamjenu za zvanične usluge, ali suđenje se završilo 2017. godine bez odluke porote.

Menendez je u Senatu od 2006. godine.

Menendez i njegova supruga suočeni su sljedećim tačkama optužnice: zavjera zbog podmićivanja, zavjera zbog izvršenja prevare i zavjera da se počini iznuda pod okriljem službenog prava.

Tužioci traže da se Menendezu oduzme imovina, među kojom su njegova kuća u New Jerseyju, automobil Mercedes-Benz iz 2019. i oko 566.000 dolara u gotovini, zlatnim polugama i sredstvima sa bankovnog računa.

Široj javnosti na Balkanu Menendez je postao poznat u augustu, kada je zajedno sa Michaelom Rothom, predsjedavajućim njemačkog Bundestaga i još 56 poslanika Evropskog parlamenta poslao pismo Antonyju Blinkenu, američkom državnom sekretaru i britanskom ministru spoljnih poslova Jamesu Cleverlyju i visokom predstavniku EU za spoljnu politiku i bezbjednost Josepu Borrellu tražeći od zvaničnog Zapada da promijeni aktuelnu politiku prema Srbiji u vezi sa pitanjem Kosova.

Sjaj napuštenog njujorškog metroa: Lusteri, svodovi i vitraži

Old City Hall stanica u New Yorku (Foto: Patrick Cashin, MTA New York City Transit)
Old City Hall stanica u New Yorku (Foto: Patrick Cashin, MTA New York City Transit)

Duboko ispod njujorških prometnih ulica nalazi se dobro skriveno blago, jedna od prvih stanica metroa u ovom gradu. Savremene njujorške stanice izgledaju sirotinjski u poređenju sa stanicom Old City Hall, i njenim starim lusterima, vitražima i svodovima.

"Potpuno sam zanijemila", rekla je Polly Desjarlais, menadžerica Muzeja saobraćaja New Yorka, pričajući kako se osjetila kada je prvi put vidjela stanicu.

"Mislim da je to savršena vremenska kapsula. Jako lijepo, elegantno i jedinstveno mjesto."

Ne postoji više ulaz u stanicu sa ulice. (Foto: Patrick Cashin, MTA New York City Transit.)
Ne postoji više ulaz u stanicu sa ulice. (Foto: Patrick Cashin, MTA New York City Transit.)

Prva podzemna željeznica u New Yorku, čiji je dio bila i ova stanica, otvorena je 1904. godine. Prije toga, Njujorčani su koristili nadzemne vozove i tramvaje za javni prevoz.

Old City Hall stanica, koju su dizajnirali poznati arhitekti George Heins i Christopher LaFarge, sa svodovima koje je napravio umjetnik Rafael Gustavino, smatrana je pravim draguljem kada je otvorena.

"To je bio dokaz da je New York došao na nivo velikih evropskih metropola kao što su London, Pariz, Madrid.... da je New York postajao svjetski grad", naveo je Clifton Hood, profesor historije na Hobart i William Smith koledžu u Ženevi u saveznoj državi New York.

Fotografija iz 1904. prikazuje kućicu za prodaju karata, napravljenu od hrastovine.
Fotografija iz 1904. prikazuje kućicu za prodaju karata, napravljenu od hrastovine.
Razglednica sa stanice iz 1904. (NYPL Digital Collections)
Razglednica sa stanice iz 1904. (NYPL Digital Collections)

Old City Hall stanica je bila izgrađena isto kad i mnogo drugih javnih zgrada i prostora, kao što su glavna željeznička stanica - Grand Central i Njujorška biblioteka, a sam impozantan način gradnje trebalo je da pokaže kako na kulturnom nivou, New York može da se takmiči sa velikim evropskim gradovima.

Grand Central je željeznička stanica koju je gradio građevinski tajkun Cornelius Vanderbilt 1871, u kojoj je bilo svodova i vitraža sa slikama neba i zvijezda.

Njujorška biblioteka počela je da radi 1911. godine, i osnovali su je neki od najbogatijih Amerikanaca tog vremena, jedno je od glavnih zdanja, poznata između ostalog i po statuama lavova koji čuvaju ulaz.

"Zdanja su djelovala obično, ali su zaista bile prelijepe javne zgrade. To su spomenici i oni koji su gradili metro su htjeli nešto, da se ne izgubi duh tog vremena. Htjeli su da ova stanica zaista bude veličanstvena", naveo je Hood, koji je pisao knjigu "722 milje: Izgradnja metroa i kako je to promenilo New York".

Muzej saobraćaja nudi plaćene ture po ovoj stanici. (Foto: MTA New York City Transit)
Muzej saobraćaja nudi plaćene ture po ovoj stanici. (Foto: MTA New York City Transit)

Kao i Grand Central i Njujorška biblioteka, Old City Hall rađen je pod uticajem francuske arhitekture, mješavinom neoklasicizma, renesanse i baroka, ali istovremeno uz korištenje modernih materijala kao što su staklo i gvožđe.

"Ima predivnih staklenih kocki koje gledaju na ulicu i tako ulazi svjetlo kroz te dekove plafona sa gvožđem i staklom. Čula sam da je stanica opisana kao slavljenje krivina, jer ih ima dosta. Sve je nekako zaokruženo", rekla je Desjarlais.

Ali te divne krivine su upravo ono što je izbacilo stanicu iz upotrebe, jer njena zakrivljena platforma nije mogla da prima duže kompozicije.

"Platforma je jako zakrivljena, i to je oštra krivina, a sama platforma je možda jedva 70 metara duga. Znači, kratka je. Kako je rastao promet u metrou, vozovi su postajali duži, dodavali smo vagone, a platforme su postajale duže i bilo ih je sve više. Na ovoj stanici, bilo je nemoguće promijeniti platformu", dodaje ona.

Posjetioci u Muzeju saobraćaja. (Foto: Marc Hermann, MTA New York City Transit)
Posjetioci u Muzeju saobraćaja. (Foto: Marc Hermann, MTA New York City Transit)

Stanica je prestala da se koristi 1945, ali i dalje može da funkcioniše. Jedna linija, broj 6 i dalje koristi ovu stanicu da se tu okrene. Iako ne može da se uđe na stanicu sa ulice, Muzej saobraćaja pruža mogućnost svojim članovima da odu na plaćenu turu, nekoliko puta godišnje.

"Ograničen pristup nam omogućava da što više očuvamo stanicu, i mislim da je to jako važno. Takođe, ostaje misterija, ta divna ideja da je baš to nešto ispod naših nogu, da hodamo iznad ovog divnog i elegantnog prostora sa početka prošlog vijeka", rekla je Desjarlais.

Voz ulazi na platformu stanice. (Foto: Marc Hermann, MTA New York City Transit.)
Voz ulazi na platformu stanice. (Foto: Marc Hermann, MTA New York City Transit.)

Sada se stanice više grade kako bi bile funkcionalne, a ne lijepe, znog čega je Hoodu iskreno žao.

"Kao da smo izgubili osjećaj za inspiraciju i uzvišenje. Old City Hall odiše radošću, podstiče nas da radimo bolje i podiže nam raspoloženje. Graditelji su mogli da naprave običnu stanicu, ali nisu, imali su veće ambicije, a možda bismo i mi mogli tako da razmišljamo".

Bilo je govora da se stara stanica pretvori u restoran ili turističku atrakciju. Međutim, nakon napada 11. septembra, iz bezbjednosnih razloga je ta ideja napuštena.

Ali postoji jedan nezvanični način da se vidi Old City Hall. Ljudi danas mogu da uđu u voz broj 6 i da ostanu nakon posljednje stanice na Bruklinškom mostu. Kada se voz okrene kod te stanice, putnici mogu da zavire u prošlost i u jedno glamuroznije doba.

Američka vlada sve bliže zatvaranju zbog sukoba republikanaca

Republikanski kongresmen iz Virginije Bob Good obraća se ispred Kongresa.
Republikanski kongresmen iz Virginije Bob Good obraća se ispred Kongresa.

Zbog sukoba među republikancima u Predstavničkom domu američkog Kongresa oko budžetske potrošnje američka vlada je blizu zatvaranja, dok je sve neizvjesnija situacija za stotine hiljada vladinih službenika i onih koji za vladu rade pod ugovorom.

Ako Kongres ne usvoji 12 zakonskih prijedloga za finansiranje vlade - ili usaglasi mjeru za njeno privremeno finansiranje - mnoge vladine službe će u ponoć 30. septembra ostati bez ovlaštenja da plaćaju finansijske obaveze.

Srž problema je to što su neki od najkonzervativnijih republikanskih članova donjeg doma Kongresa odlučili da odbace sporazum o gornjem limitu zaduživanja koji su ranije ove godine ispregovarali predsjedavajući Predstavničkog doma Kevin McCarthy i predsjednik Joe Biden. Pojedini republikanci žele da se budžetski troškovi smanje još više od dogovorenog.

Traže značajno smanjenje domaće potrošnje, kao i pomoći Ukrajini da se odbrani od ruske invazije. S obzirom na to da republikanci imaju tijesnu većinu, ako i mali broj članova ne podrži zakonske prijedloge to znači da McCarthy nema potreban broj glasova za njihovo usvajanje.

McCarthy u problemima

McCarthy bi mogao da usvoji zakonske prijedloge o budžetu uz pomoć demokrata, ali bi to desničarski republikanci smatrali izdajom, i moguće tražili da se glasa o njegovoj smjeni s položaja predsjedavajućeg.

Predsjedavajući Predstavničkog doma Kevin McCarthy (Foto: AP/J. Scott Applewhite)
Predsjedavajući Predstavničkog doma Kevin McCarthy (Foto: AP/J. Scott Applewhite)

Da bi bio izabran na trenutnu funkciju, Macrthy je pristao na pravilo prema kojem je dovoljno da samo jedan član Predstavničkog doma zatraži da se glasa o njegovoj smjeni.

McCarthy je u srijedu novinarima rekao da se i dalje nada da će biti postignut dogovor kojim će biti izbjegnuto zatvaranje vlade.

"Još nije 30. septembar, još nije sve gotovo", poručio je republikanac iz Kalifornije.

Šta znači zatvaranje vlade

Termin "zatvaranje vlade" je donekle obmanjujući zato što će, i u slučaju da se budžet ne usvoji, veći dio vladinih službi nastaviti da radi. Nastaviće se sa aktivnostima koje se smatraju ključnim za javnu bezbjednost i odbranu.

Takođe, biće nastavljene vladine aktivnosti koje se finansiraju iz višegodišnjih budžeta. To, na primjer, obuhvata mnoge infrastrukturne projekte čije je finansiranje predviđeno zakonima kao što je Zakon o smanjenju inflacije.

Međutim, iako će veći dio vlade nastaviti da radi, njeni službenici neće biti plaćeni, To obuhvata i pripadnike vojske. Jednom kad se budžet odobri, vladini službenici će biti retroaktivno plaćeni. Uprkos tome, ako redovno ne primaju platu, to može značajno da poremeti njihovu finansijsku situaciju.

Članovi Kongresa bi nastavili da obavljaju posao, kao i dio njihovog osoblja, ali bi mnogi zaposleni na Capitolu, čiji se poslovi ne smatraju ključnim za funkcionisanje zakonodavne grane vlasti, bili poslati na prinudni odmor. To bio bio slučaj i sa mnogim radnicima koji u Kongresu rade pod ugovorom. Za razliku od onih koji su stalno zaposleni u vladi, radnicima koji za nju rade pod ugovorom nije garantovano da će biti retroaktivno plaćeni.

Federalni pravosudni sistem nastavio bi da radi neko vrijeme, zato što je moguće koristiti ranije odobrena sredstva kao i prihod od isplaćenih sudskih troškova.

Protest članova sindikata i vladinih službenika ispred Bijele kuće.
Protest članova sindikata i vladinih službenika ispred Bijele kuće.

Vlada na ivici zatvaranja previše puta

Od 1980-tih godina, američka vlada je više puta zatvorena, ali uglavnom u kratkom periodu, jedan puni dan ili kraće. Četiri puta je bila zatvorena na duže, uključujući i 2018-19, kada je bila djelimično zatvorena 35 dana. Djelimično - zato što je bilo usvojeno nekoliko zakonskih prijedloga o budžetu.

Kongres je mnogo puta bio na ivici da dovede do zatvaranja vlade, ali je u poslednjem trenutku usvajao mjere za njeno privremeno finansiranje ili je postizao dogovore o budžetu.

Max Stier, predsjednik i izvršni direktor organizacije "Partnerstvo za javnu službu", rekao je za Glas Amerike da čak i kratkotrajna zatvaranja vlade ili ona koja su izbjegnuta u poslednjem trenutku imaju značajan uticaj na njeno funkcionisanje zbog resursa koji se ulažu u pripremu za moguću obustavu operacija.

"To nije kao da jednostavno pritisnite dugme. Svi znaju da nije samo zatvaranje teško, već je teško i skupo nastaviti operacije. Znači, jednodnevno zatvaranje ima cijenu i posljedice, iako će federalni službenici uraditi sve da osiguraju da javnost ne trpi štetu", ističe on.

"Izuzetno bolno"

Stier kaže da javnost možda neće primijetiti kratko zatvaranje vlade, ali da će to biti očiglednije u slučaju dužeg obustavljanja vladinih operacija.

Neće biti procesuirane prijave za pasoš. Neće biti zajmova malim preduzećima. Djeca ne mogu da budu upisana u federalne programe. Te i druge usluge, koje se ne pružaju, zatim počinju da utiču na pojedince i širu ekonomiju.

"To onda postaje veoma bolno i skupo. Prošlo zatvaranje vlade trajalo je 35 dana. Procjena je da je ekonomski gubitak iznosio više milijardi dolara, a ja vjerujem da je ukupan trošak potcijenjen", smatra Stier.

Vladini službenici pod stresom

Vladini službenici koje će direktno pogoditi zatvaranje vlade nezadovoljni su Kongresom, kaže Everett Kelly, predsjednik Udruženja zaposlenih u vladi.

On za Glas Amerike kaže da mnogi zaposleni u vladi, kao i veliki broj Amerikanaca, žive od plate do plate i da bi patili ako bi iznenada ostali bez zarade.

"Naši članovi su nezadovoljni. Nervozni su. Pitaju se i brinu kako će da plate račune, kako da nahrane pordicu. Vladini službenici idu na posao svakog dana i obavljaju svoje dužnosti. Potrebno nam je da Kongres radi svoj posao. Zatvaranje vlade neće pogoditi samo njene zaposlene, već i naše zajednice. Tražimo od Kongresa da uradi svoj posao", poručio je Kelly.

Finansiranje pomoći za Ukrajinu

Kongres je ove nedelje kratko razmatrao usvajanje mjere za privremeno finansiranje vlade, ali je od toga odustao jer nije bilo dovoljno glasova za usvajanje. Mjera nije obuhvatala dodatna sredstva za Ukrajinu koja je tražila Bidenova administracija.

Većina članova Kongresa podržava nastavak američke pomoći Ukrajini, ali je mala grupa republikanskih kongresmena protiv toga da se Kijevu šalje više novca. Zbog toga, zahtjev da se za Ukrajinu odobri još novca komplikuje razgovore o budžetu.

Nekoliko republikanskih članova Predstavničkog doma, koji podržavaju nastavak pomoći za Ukrajinu, reklo je za Glas Amerike u srijedu da će biti neophodno da se o novim sredstvima za Kijev razgovara odvojeno od budžeta za vladu.

"Moramo da riješimo veće pitanje finansiranja našeg Sekretarijata za odbranu i drugih službi, a zatim možemo da razgovaramo o drugim prijedlozima", rekao je republikanac Mike Gallagher.

"Mislim da nije ispravno da se o sredstvima za Ukrajinu raspravlja u okviru mjere za privremeno finansiranje vlade. To je odvojeno pitanje. Moramo da imamo veoma složen razgovor o istoriji Ukrajini, gdje je novac potrošen, o ukrajinskim uspjesima protiv treće po veličini vojske u svijetu", naglasio je republikanac Rich McCormick.

Novinarka ukrajinskog servisa Kateryna Lisunov učestvovala je u pisanju ovog izvještaja.

Učitajte još

XS
SM
MD
LG