Linkovi

Najnovije

Macron se sastaje sa Trumpom iduće sedmice: Reći ću mu da ne smije biti slab pred Putinom

France Ukraine Conference
France Ukraine Conference

Francuski predsjednik Emmanuel Macron rekao je da namjerava reći Donaldu Trumpu da je u zajedničkom interesu Amerikanaca i Evropljana da "ne budu slabi" pred ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom usred pregovora o okončanju gotovo trogodišnjeg rata u Ukrajini koje SAD vode sa Rusijom.

Francuski predsjednik Emmanuel Macron rekao je da namjerava reći Donaldu Trumpu da je u zajedničkom interesu Amerikanaca i Evropljana da "ne budu slabi" pred ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom usred pregovora o okončanju gotovo trogodišnjeg rata u Ukrajini koje SAD vode sa Rusijom.

Macron će u ponedjeljak doputovati u Washington na sastanak s Trumpom, saopštila je Bijela kuća.

U jednosatnoj sesiji pitanja i odgovora na društvenim mrežama u četvrtak, Macron je rekao da će reći Trumpu: "Ne smiješ biti slab pred predsjednikom Putinom. To niste vi, to nije vaš zaštitni znak, to nije u vašem interesu. Kako onda možete biti vjerodostojni pred Kinom ako ste slabi pred Putinom?"

Trumpove nedavne izjave koje odražavaju Putinov narativ i planove za direktne pregovore s Moskvom, zabrinule su evropske saveznike i ukrajinske zvaničnike.

No Macron je sugerisao da bi Trumpova strategija stvaranja "neizvjesnosti" u razgovorima s Rusijom zapravo mogla ojačati zapadne saveznike u tim razgovorima.

Putin "ne zna što će (Trump) učiniti, misli da je (Trump) sposoban za sve", rekao je Macron. "Ova neizvjesnost je dobra za nas i za Ukrajinu."

Macron je dodao da će nastojati da ubijedi Trampa da su interesi SAD i interesi Evropljana isti: "Ako dopustiš Rusiji da preuzme Ukrajinu, to bi bilo nezaustavljivo."

To znači da se o bilo kakvom mirovnom sporazumu mora pregovarati sa Ukrajincima i Evropljanima za stolom, ponovio je Makron.

"Želimo mir, ali ne želimo prekid vatre koji znači predaju Ukrajine, jer je to opasno. I znamo da bi to dovelo do toga da Rusija ide dalje. Već smo to iskusili", - rekao je.

Macron je također izgledao spreman da odgovori na Trumpov poziv da poveća potrošnju na odbranu.

"Mi, Evropljani, moramo povećati naše ratne napore", rekao je.

Upitan o tome da li razmišlja o slanju francuskih trupa u Ukrajinu, rekao je da neće slati vojnike da se bore u Ukrajini, već sigurnosne snage koje trebaju donijeti "garancije" kada se postigne mirovni sporazum.

"Ne isključujemo, u okviru planiranog sa našim saveznicima, mogućnost da imamo snage koje bi, nakon pregovara o miru, mogle doprinijeti garantovanju sigurnosti Ukrajine", rekao je.

Turska vojska mogla bi igrati ključnu ulogu u sigurnosti Europe

Turska vojska mogla bi igrati ključnu ulogu u sigurnosti Europe
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:47 0:00

Dok se evropski lideri bore da ojačaju svoju vojsku usred sumnji u posvećenost SAD-a u odbrani Evrope, Turska, koja se može pohvaliti drugom po veličini vojskom NATO-a, mogla bi biti ključni dio evropskih planova, posebno u mirovnoj operaciji u Ukrajini. Dorian Jones izvještava iz Istanbula.

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski iskoristio je posjetu Turskoj u utorak kako bi naglasio važnost toga da ukrajinski saveznici raspoređuju vojnike kako bi garantirali eventualni mirovni sporazum postignut s Rusijom.

"Dva pitanja su vrlo važna: jaka ukrajinska vojska i raspoređivanje u Ukrajini drugih vojski poput Evrope i Sjedinjenih Država, naših partnera", rekao je Zelenski.

Zelenski je rekao da je o tom pitanju razgovarao s turskim predsjednikom Recepom Tayyipom Erdoganom, ali da je prerano za otkrivanje ishoda razgovora.

Dok Erdogan ima bliske veze sa Zelenskim, turski lider održava dobre odnose i sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom. Međutim, sa drugom po veličini vojskom u NATO-u, Turska je u dobroj poziciji da podrži Ukrajinu.

"Ako se strane dogovore, Turska može poslati naše trupe u mirovne operacije. Zašto kažem ovako, Turska se pridružila mnogim mirovnim operacijama UN-a, i turska vojska je vrlo moćna", kaže Mesut Casin, savjetnik turskog predsjednika i profesor međunarodnih odnosa na istanbulskom univerzitetu Yeditepe.

Ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov ove sedmice je odbacio bilo kakve mirovne snage NATO-a u Ukrajini. Ali značaj turske vojske za evropsku sigurnost mogao bi porasti, a Sjedinjene Države zahtijevaju da Evropa preuzme veću odgovornost za svoju odbranu.

"Mislimo da je važan dio zajedničkog zajedničkog saveza, da se Evropljani pojačaju, dok se Amerika fokusira na područja svijeta koja su u velikoj opasnosti", rekao je američki potpredsjednik JD Vance.

Loša situacija u vezi sa ljudskim pravima u Turskoj zaoštrila je njene odnose sa Evropskom unijom. Analitičari, međutim, kažu da zajednička zabrinutost oko Rusije pruža sve veći zajednički temelj u pogledu sigurnosti.

"Turska i europske zemlje imaju iste geostrateške interese. Ako pitate Tursku i turske kreatore politike, za njih glavna prijetnja sigurnosti i stabilnosti zemlje i cjelovitosti zemlje ostaje Rusija", kaže Federico Donelli, profesor međunarodnih odnosa na italijanskom Univerzitetu u Trstu.

Evropski lideri sastali su se ove sedmice kako bi razgovarali o sigurnosnoj prijetnji s kojom se kontinent suočava.

Budući da turska vojska nadmašuje većinu evropskih, Ankara kaže da može igrati ključnu ulogu u obrani Europe.

"Evropski saveznici mogu razumjeti da bez Turske ne možemo nastaviti odbranu evropskog kontinenta i evroatlantske sigurnosti", kaže Casin.

Vjeruje se da Turska ima oko 800.000 pripadnika vojnika, uključujući rezerviste.

Samit Trump-Putin zavisi od napretka u okončanju rata, kaže Rubio

Američki državni sekretar Marco Rubio
Američki državni sekretar Marco Rubio

Mogući sastanak između predsjednika Sjedinjenih Američkih Država (SAD) Donalda Trumpa i ruskog predsjednika Vladimira Putina zavisit će od toga hoće li biti napretka u okončanju rata u Ukrajini, rekao je američki državni sekretar Marco Rubio 20. februara.

Rubio je u intervjuu rekao da je ruskom ministru vanjskih poslova Sergeju Lavrovu tokom njihovog sastanka 18. februara u Saudijskoj Arabiji rekao da neće biti sastanka "dok ne saznamo o čemu će sastanak biti".

Takvi sastanci se obično ne održavaju "dok ne znate neki ishod ili dok se ne postigne neki napredak", dodao je.

Na razgovorima u Rijadu, Rusija i Sjedinjene Države su se dogovorile da uspostave timove za pregovaranje o putu ka okončanju rata koji je počeo kada je Rusija napala Ukrajinu u februaru 2022. godine. I Putin i Trump su rekli da žele održati samit.

"Mislim da će taj sastanak u velikoj mjeri zavisiti od toga možemo li postići bilo kakav napredak u okončanju rata u Ukrajini, i ako možemo, i ako taj sastanak bude ono što zapečati dogovor, mislim da bi svi trebali slaviti da je predsjednik Trump mirotvorac", rekao je.

Rubio je razgovarao s američkom novinarkom Catherine Herridge u intervjuu emitovanom na X-u.

Trump se zalaže za brz dogovor kako bi okončao rat, ali njegove taktike su uznemirile Ukrajinu i evropske vlade jer se boje da bi Rusija i SAD mogli postići dogovor koji zanemaruje njihove sigurnosne interese.

Trump je 19. februara šokirao Ukrajinu i njene evropske saveznike nazvavši predsjednika Volodimira Zelenskog "diktatorom" i lažno optuživši Ukrajinu za sveobuhvatnu invaziju Rusije.

Lavrov je 20. februara prisustvovao sastanku Grupe 20 nacija u Južnoj Africi i sastao se na marginama s kineskim ministrom vanjskih poslova Wang Yijem.

Lavrov je rekao da su odnosi Rusije s Kinom "postali i ostali sve značajniji faktor u stabilizaciji međunarodne situacije i sprječavanju da ona sklizne u totalnu konfrontaciju", navodi se u saopštenju koje je objavilo rusko Ministarstvo vanjskih poslova.

Wang je rekao drugim ministrima vanjskih poslova G20 da se "otvara prozor za mir" za Ukrajinu i da Kina podržava "sve napore koji doprinose miru", navodi se u saopštenju kineskog ministarstva vanjskih poslova.

G20 se sastoji od 19 najvećih svjetskih ekonomija, Evropske unije i Afričke unije. Južna Afrika trenutno drži rotirajuće predsjedništvo organizacije, čiji je cilj okupljanje razvijenih i zemalja u razvoju kako bi se stvorila osnova za globalnu ekonomsku stabilnost i poticanje saradnje.

Rubio je odlučio ne prisustvovati dvodnevnom sastanku G20 zbog napetosti s Južnom Afrikom zbog nekih njenih politika koje je Trumpova administracija okarakterizirala kao antiameričke. SAD je predstavljala Dana Brown, vršiteljica dužnosti ambasadora u Južnoj Africi.

Uz izvještaje Reutersa i AFP-a

Evropa posmatrač mirovnih pregovora dok ruska invazija na Ukrajinu ulazi u četvrtu godinu

Evropa posmatrač mirovnih pregovora dok ruska invazija na Ukrajinu ulazi u četvrtu godinu
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:05 0:00

Dok ruski rat protiv Ukrajine ulazi u četvrtu godinu, europski čelnici upozoravaju da će ishod tekućih mirovnih pregovora između Moskve i Washingtona imati duboke implikacije za cijelu Europu. Kako izvještava Henry Ridgwell, evropski čelnici, zajedno sa Ukrajinom se boje da su isključeni iz odlučivanja o vlastitoj sudbini.

Učitajte još

XS
SM
MD
LG