Najnovije
Troškovi namirnica i goriva rastu kako se inflacija u SAD pogoršava
![FILE - A nearly empty shelf of free-range eggs is seen at a Safeway grocery store on Jan. 27, 2025, in Seattle, Washington. The increasing cost of eggs contributed to U.S. inflation going up 3% in January over a year ago.](https://gdb.voanews.com/b36ce5eb-357e-4a72-bec3-ced3acfad068_cx0_cy10_cw0_w250_r1_s.jpg)
Inflacija u SAD se ubrzala prošlog mjeseca kako su rasli troškovi namirnica, benzina i polovnih automobila, što je razočaranje za porodice i kompanije koje se bore s višim troškovima i vjerovatno naglašavaju odlučnost Federalnih rezervi da odgode svako daljnje smanjenje kamatnih stopa.
Indeks potrošačkih cijena u januaru je porastao za 3% u odnosu na godinu dana ranije, pokazuje izvještaj Ministarstva rada u srijedu, sa 2,9% u prethodnom mjesecu. Porastao je sa 3½-godišnjeg minimuma od 2,4% u septembru.
Brojke pokazuju da je inflacija ostala tvrdoglavo iznad ciljanih 2% Fed-a u otprilike posljednjih šest mjeseci, nakon što je bila u stalnom padu oko godinu i po dana. Povišene cijene stvorile su veliki politički problem bivšem predsjedniku Joeu Bidenu. Predsjednik Donald Trump obećao je da će smanjiti cijene u prošlogodišnjoj kampanji, iako većina ekonomista brine da bi njegove mnoge predložene tarife mogle barem privremeno povećati troškove.
Neočekivani porast inflacije mogao bi umanjiti dio poslovnog entuzijazma koji se pojavio nakon Trumpovih izbora zbog obećanja da će smanjiti regulativu i poreze. Dow fjučersi su pali za 400 poena, prinosi na obveznice su porasli, što je znak da trgovci očekuju da će inflacija i kamatne stope ostati visoke.
Isključujući promjenjive kategorije hrane i energije, osnovne potrošačke cijene porasle su za 3,3% u januaru u poređenju sa prošlom godinom, u odnosu na 3,2% u decembru. Ekonomisti pomno prate osnovne cijene jer one mogu pružiti bolji uvid u budućnost inflacije.
Mjesečna inflacija
Inflacija se također pogoršavala mjesečno, pri čemu su cijene skočile za 0,5% u januaru u odnosu na decembar, što je najveći rast od avgusta 2023. Bazne cijene su porasle za 0,4% prošlog mjeseca, najviše od marta 2024. godine.
Cijene prehrambenih proizvoda su porasle za 0,5% samo u januaru, što je povećanje cijena jaja od 15,2%, što je najveći mjesečni rast od juna 2015. Cijene jaja su porasle za 53% u odnosu na godinu prije.
Epidemija ptičjeg gripa primorala je mnoge proizvođače jaja da ubiju milione ptica iz svojih jata. Neke trgovine su nametnule ograničenja na kupovinu jaja, a neki restorani su postavili doplate na jela od jaja.
Troškovi osiguranja automobila nastavljaju da rastu i porasli su za 2% samo od decembra do januara. Cijene hotela porasle su prošlog mjeseca za 1,4%, dok je cijena galona benzina porasla za 1,8%.
Inflacija često skoči u januaru jer mnoge kompanije podižu cijene na početku godine, iako bi vladin proces desezoniranja trebalo da filtrira te efekte.
Kasnije u srijedu, predsjednik Federalnih rezervi Jerome Powell svjedočit će pred Komitetom za finansijske usluge Predstavničkog doma, gdje će ga vjerovatno pitati o inflaciji i odgovoru Fed-a na nju. Fed je podigao svoju referentnu stopu u 2022. i 2023. na najviši nivo od dvije decenije od 5,3% kako bi se borio protiv inflacije. S obzirom da je inflacija značajno pala u odnosu na vrhunac od 9,1% u junu 2022., smanjio je svoju stopu na oko 4,3% na poslednja tri sastanka prošle godine.
Kamatne stope i tarife
Rano u srijedu, Trump je na društvenim mrežama rekao da bi kamatne stope trebalo sniziti, "nešto što bi išlo ruku pod ruku s nadolazećim tarifama!!!" Ipak, porast potrošačkih cijena smanjuje vjerovatnoću da će Fed uskoro smanjiti stope.
Zvaničnici Fed-a su uglavnom uvjereni da će inflacija s vremenom biti niža, ali žele vidjeti dodatne dokaze da ona opada prije nego što dalje smanje svoju ključnu stopu. Stopa Fed-a obično utiče na druge troškove pozajmljivanja za stvari kao što su hipoteke, auto-krediti i kreditne kartice.
Nedavni porast inflacije glavni je razlog zašto su Federalne rezerve pauzirale smanjenje kamatnih stopa, nakon što su prošle godine uvele tri od njih. "Ne moramo žuriti" da bismo implementirali daljnja smanjenja, rekao je Powell u utorak svjedočeći Senatskom odboru za bankarstvo.
Carinska politika Trumpove administracije mogla bi podići cijene u narednim mjesecima. Tramp je u ponedeljak uveo porez od 25% na uvoz čelika i aluminijuma i obećao da će uvesti dodatne carine. Ekonomisti Goldman Sachsa predviđaju da će godišnja bazna inflacija pasti za skoro pun procentni poen, na 2,3%, do kraja ove godine, bez uvoznih dažbina. Ali očekuju da će tarife povećati inflaciju na kraju godine na 2,8%.
U utorak je Pauel priznao da bi više tarife mogle da podignu inflaciju i da ograniče sposobnost centralne banke da snizi stope, nazvavši to "mogućim ishodom".
Ali, naglasio je da će to zavisiti od toga koliko će uvoza biti pogođeno carinama i koliko dugo.
"U nekim slučajevima ne dopire mnogo do potrošača, a u nekim slučajevima dolazi", rekao je Powell. "I to zaista zavisi od činjenica koje još nismo vidjeli."
Kritičari USAID-a pozivaju na ciljane investicije u stranim državama
![pžPredsjednik Trump naredio je 90-dnevno zamrzavanje sve strane pomoći koja se očekuje od 20. januara, uz neke izuzetke koje je nedavno pojasnio američki sekretar Marco Rubio.](https://gdb.voanews.com/ffdc6080-54e7-401b-8e35-7068b39a993b_cx0_cy10_cw0_w250_r1_s.jpg)
Trumpova administracija kaže da provodi reviziju programa strane pomoći i glavne američke agencije za humanitarnu pomoć, USAID-a. Veronica Balderas Iglesias izvještava o tome kakve promjene predlažu kritičari agencije.
Svojim pristupom "Amerika na prvom mjestu", američki predsjednik Donald Trump obećao je korjenite promjene u načinu na koji Sjedinjene Države komuniciraju sa ostatkom svijeta.
Potpredsjednik JD Vance objasnio je pristup tokom intervjua za Hannity Show na FOX News-u.
„Jednostavan koncept „Amerika na prvom mjestu“ ne znači da mrzite bilo koga drugog. To znači da imate vodstvo, a predsjednik Trump je bio vrlo jasan u vezi s tim, što interese američkih građana stavlja na prvo mjesto.”
U tom kontekstu, predsjednik Trump naredio je 90-dnevno zamrzavanje sve strane pomoći koja se očekuje od 20. januara, uz neke izuzetke koje je nedavno pojasnio američki sekretar Marco Rubio.
“Izdali smo izuzeće za programe koji imaju smisao u svijetu, oni čine Ameriku sigurnijom, čine Ameriku jačom//Ako pruža hranu ili lijekove ili bilo šta što spašava živote i što je hitno i hitno, niste uključeni u zamrzavanje.”
Američka agencija za međunarodni razvoj, koja upravlja većinom programa strane pomoći, pod intenzivnim je nadzorom, što neki analitičari kažu da je neophodno.
Bryan Clark je analitičar odbrambene politike na Hudson institutu,kaže:
“Možda postoje dijelovi Američke agencije za međunarodni razvoj koji bi možda trebali biti smanjeni ili prenamijenjeni kako bi se pokušali preusmjeriti na ciljeve američke nacionalne sigurnosti, umjesto da samo promoviraju kulturne norme za koje smatramo da su ovdje korisne, ali to možda neće biti željeno od strane ciljane zemlje.”
Analitičar spoljnih poslova na Univerzitetu George Washington Sean Roberts kaže:
“Jedna od stvari zbog kojih je Trumpova administracija bila veoma zabrinuta je USAID-ov fokus na raznolikosti, jednakosti i inkluziji širom svijeta. I znate, mislim da je USAID u određenoj mjeri pogrešno postupao, jer neke zemlje širom svijeta, nisu spremne da prihvate, na primjer, gay brakove.”
Radnici USAID-a su posljednjih dana izašli na ulice da brane svoj rad i odbacuju potencijalno raspuštanje njihove agencije.
Izvođač radova iz USAID-a Mieka nije htjela reći svoje prezime.
“Ne radimo tako što tjeramo ljude da poštuju Ameriku ili govoreći ljudima da imaju određene vrijednosti, već podržavajući ih na način na koji smatraju da im je potreban, i čineći tako svijet boljim mjestom za sve nas.”
Usmjerenija ulaganja USAID-a u strane zemlje mogla bi donijeti bolje povrate, kaže stručnjak za politiku odbrane Bryan Clark.
“Ulaganja u humanitarnu pomoć, čak i ako ne stvaraju nužno saveznika koji će moći podržati interese SAD-a, dobra su, jer promoviraju meku moć SAD-a i promoviraju položaj SAD-a u svijetu.”
Dok je revizija programa USAID-a u toku, zvaničnici su ukinuli suspenziju nekih programa kao što je predsjednikov plan za hitne slučajeve za pomoć protiv AIDS-a ili PEPFAR, ali lokalne klinike nisu odmah ponovo otvorene.
DOGE reže 900 miliona dolara agenciji koja prati napredak američkih studenata
![Institut nadgleda širok spektar poslova, uključujući administraciju NAEP ispita i učešće SAD u PISA-i, procjeni koja upoređuje akademski napredak u različitim zemljama.](https://gdb.voanews.com/6852c275-78da-416e-bb4c-6fa11e6799b8_w250_r1_s.jpg)
Federalna istraživačka agencija koja prati napredak američkih studenata će izgubiti 900 miliona dolara u finansiranju nakon što je Odjeljenje za vladinu efikasnost Elona Muska otkrilo da nema potrebe za velikim dijelom njegovog rada.
Nejasno je do kojeg stepena će Institut za obrazovne nauke Odjela za obrazovanje nastaviti postojati nakon što je Muskov tim smanjio niz ugovora. Industrijske grupe su saopštile da je najmanje 169 ugovora iznenada raskinuto u ponedjeljak, što čini veći dio rada instituta.
Odeljenje za obrazovanje nije odmah saopštilo detalje o rezovima. Madison Biedermann, glasnogovornica agencije, rekla je da ta akcija neće utjecati na primarni rad instituta, uključujući NAEP procjenu, poznatu kao nacionalna izvještajna kartica, i College Scorecard, bazu podataka o troškovima i rezultatima univerziteta.
Muskovo stisak Odjela za obrazovanje narušen je u utorak kada je agencija privremeno blokirala radnike DOGE-a iz više od deset internih sistema koji sadrže osjetljive informacije. U sklopu tužbe kojom se osporava njegov pristup, odjel se složio da blokira Muskov tim barem do ponedjeljka dok sudija odmjeri širu pauzu.
Oglašavanje alarma
Smanjenje rada instituta izazvalo je uzbunu među zagovornicima koji su rekli da bi to moglo naštetiti odgovornosti američkog obrazovnog sistema, ostavljajući naciju u mraku po pitanju efikasnosti škola. Istorijski gledano, nedostaci u postignućima pokazali su da učenici sa niskim primanjima i ne-bijeli studenti zaostaju za svojim vršnjacima.
Rezovi su kontraproduktivni i destruktivni, rekla je Rachel Dinkes, predsjednica i izvršna direktorica Saveza znanja, koalicije istraživačkih firmi u obrazovanju. "Obarati na koljena jednu nezavisnu agenciju koja pomaže da se poboljšaju rezultati učenika je smiješno", rekao je Dinkes.
Biderman je odbio da saopšti imena čiji su ugovori prekinuti.
Rezovi po ugovornoj klauzuli
Institut za obrazovne nauke je centralni izvor informacija o zdravlju američkog obrazovnog sistema. Širom zemlje prati napredak učenika tokom vremena i kroz demografiju. On ocjenjuje učinkovitost federalnih programa, a fakulteti i škole oslanjaju se na njegova istraživanja kako bi poboljšali rezultate učenika.
Čini se da su smanjenja izvršena prema klauzuli koja dozvoljava IES-u da prekine ugovore u bilo koje vrijeme "zbog pogodnosti vlade", prema obavještenjima koju je dobio Associated Press.
Među projektima koji se prekidaju je i studija koja istražuje kako ubrzati učenje matematike za učenike četvrtog i petog razreda, navodi se u dokumentu do kojeg je došao AP. Poznat kao ReSolve, projekat je vodila istraživačka grupa MDRC.
Prošlog mjeseca, IES je objavio najnovije rezultate NAEP-a, otkrivajući da su američka djeca i dalje gubila tlo pod nogama u vještinama čitanja i da su malo napredovala u matematici nakon pandemije COVID-19.
Activate Research, mala firma, izgubila je četiri ugovora i planira otpustiti najmanje 20 od svojih 28 radnika. Kompanija je angažovana da obezbijedi tačnost i objektivnost izvještaja. Kada je osnivačica Dinah Sparks objavila da se kompanija gasi u utorak, imala je poruku za svoj tim: "Mi nismo otpad", rekla je. "Uradili smo vrijedan posao za američke poreske obveznike."
Još jedno malo preduzeće izgubilo je više ugovora nakon što je angažovano da prikupi osnovne informacije o školama u zemlji. Kompanija je ove sedmice počela otpuštati radnike, kaže zaposlenik koji je govorio pod uvjetom anonimnosti zbog straha od odmazde.
Kongres je prošle godine dao institutu oko 800 miliona dolara, što je otprilike 1% godišnjeg budžeta Odjela za obrazovanje.
Udruženja pozivaju da se ugovori vrate na snagu
Dva istaknuta istraživačka udruženja zajednički su pozvala da se ugovori vrate na snagu, rekavši da veliki dio rada IES-a nalaže Kongres i da se oslanja na ugovore koji podržavaju ograničeno osoblje. Grupe su saopštile da je prekinuto 169 ugovora, što ograničava sposobnost instituta da izvještava o podacima o školskim finansijama i rezultatima učenika.
Institut nadgleda širok spektar poslova, uključujući administraciju NAEP ispita i učešće SAD u PISA-i, procjeni koja upoređuje akademski napredak u različitim zemljama. Također je glavni finansijer istraživanja obrazovanja i vodi bazu podataka istraživanja koja su pokazala rezultate u poboljšanju obrazovanja.
IES baca svjetlo na nejednakost, a njegov rad je "više od pukih brojeva i statistike", kaže Education Trust, neprofitna istraživačka i zagovaračka grupa. "Bez toga ostajemo u mraku, ne možemo vidjeti gdje postoje praznine u obrazovanju ili kako ih zatvoriti", navodi se u saopštenju grupe.
Mark Schneider, bivši komesar IES-a kojeg je imenovao predsednik Donald Tramp 2018. godine, rekao je da rezovi daju novoj administraciji šansu da ponovo razmisli o programima koji su se malo promijenili decenijama.
"Pitanje nije šta se dogodilo u ponedeljak, već šta će se desiti sljedeće", rekao je Šnajder. "Ako samo zamahnemo ovim maljem, razbijemo sve ove stvari i kažemo, 'U redu, gotovo', onda smo izgubili priliku da popravimo stvari."
Demokratska senatorka Patty Murray, bivša učiteljica i članica Odbora za zdravstvo, obrazovanje, rad i penzije rekla su da će "oglasiti uzbunu" kako bi se borila protiv rezova.
Trump je obećao da će ukinuti Odeljenje za obrazovanje i prepustiti njegovu moć državama i školama. Bijela kuća razmatra naredbu kojom bi se Trumpov šef obrazovanja naložio da što je moguće više rasformira agenciju, a istovremeno poziva Kongres da je potpuno zatvori.
Nejasno je koliko daleko bi Trump mogao samostalno djelovati kako bi smanjio potrošnju odjela, od čega većinu naređuje Kongres.
Trump pauzirao provođenje, naredio reviziju zakona o korupciji u inostranstvu
![Američki predsjednik Donald Trump nakon što je potpisao izvršnu naredbu u Ovalnoj kancelariji Bijele kuće u Washingtonu, 10. februara 2025.](https://gdb.voanews.com/4c843017-b39b-44c9-91b4-37fc0336d3d3_w250_r1_s.jpg)
Predsjednik Donald Trump naredio je pauzu i reviziju zakona koji definira aktivnosti američkog poslovanja u inostranstvu za skoro pet decenija, tvrdeći da stroge zabrane podmićivanja stranih zvaničnika guše američku konkurentnost na teškom globalnom tržištu.
"To će značiti mnogo više posla za Ameriku", rekao je Trump dok je u ponedjeljak potpisivao naredbu Ministarstvu pravde da pauzira tekuće istrage i revidira Zakon o stranoj korupciji iz 1977. u narednih šest mjeseci.
U nalogu se tvrdi da "prevelika i nepredvidiva primjena FCPA protiv američkih građana i poduzeća - od strane naše vlastite vlade - za rutinske poslovne prakse u drugim zemljama ne samo da troši ograničene tužilačke resurse koji bi mogli biti posvećeni očuvanju američkih sloboda, već aktivno šteti američkoj ekonomskoj konkurentnosti i, prema tome, nacionalnoj sigurnosti."
Ali najnoviji godišnji pregled primjene zakona od strane Pravnog fakulteta Stanford kaže da je broj mjera izvršenja u 2024. bio "znatno ispod desetogodišnjeg prosjeka od 36", sa 26 predmeta koje su te godine podnijela dva entiteta odgovorna za sprovođenje - DOJ i Komisija za hartije od vrijednosti.
„Ovaj pad ukazuje na to da je svaka šema podmićivanja dovela do više jedinstvenih radnji protiv korporacije i njenih podružnica, zaposlenih i agenata, ali da je manje zasebnih šema bilo ciljano za provođenje 2024. godine“, zaključuje se u izvještaju.
Predsjednikov nalog naišao je na kritike zagovornika borbe protiv korupcije.
"Svijet ne smije zaobići ono gdje su mito i korupcija norma", rekao je Gary Kalman, izvršni direktor Transparency International SAD-a u izjavi za Glas Amerike. "Utrka do dna šteti i građanima u zemlji i preduzećima koja su uključena u koruptivne transakcije. Oni koji odluče prekršiti zakon često se suočavaju sa višestrukim zahtjevima za podmićivanje koji odgađaju ili sprječavaju ove kompanije da dobiju licence i dozvole koje su im potrebne za ulazak na prekookeanska tržišta. Na kraju, mito je prijedlog za gubitak."
Podmićivanje je i dalje nezakonito
Privatni pravni stručnjaci požurili su u utorak da razjasne obim i značaj naloga.
"Podmićivanje je i dalje nezakonito", navodi se u naslovu analize koju je u utorak ujutro objavila multinacionalna advokatska firma Arnold & Porter sa sjedištem u Washingtonu.
Osmorica pravnika-autora nastavljaju u svojoj analizi da ne samo da podmićivanje ostaje nezakonito po zakonu, koji Kongres nije ukinuo, već i prema raznim državnim, saveznim i stranim zakonima. Oni također napominju da su druge zemlje pojačale svoju primjenu antikorupcijskih zakona.
"Za sada preporučujemo kompanijama da sačekaju i vide šta će se dogoditi, a da se u međuvremenu nastave fokusirati na usklađenost", zaključili su advokati.
Demokratski zastupnik Jamie Raskin, ustavni pravnik, rekao je u utorak da novi poredak "stavlja Ameriku na stranu 'rutinske' korumpirane poslovne prakse širom svijeta". Naredba, kako je rekao, daje korporacijama "slobodne ruke da plaćaju mito, i finansijsku počast korumpiranim stranim zvaničnicima".
Njegova izjava također je bila usmjerena na Elona Muska, milijardera biznismena čija ga je bliskost s Trumpom stavila na čelo napora da radikalno preoblikuje američku vladu i cilja na rasipništvo, prevaru i korupciju kroz svoje odjeljenje za vladinu efikasnost.
"Administracija Trump-Musk ponovo čini mito i korupciju savršeno legalnim", napisao je Raskin u izjavi. "Cijene jaja i drugih namirnica, stanova i stanarine i struje i dalje rastu, ali je upravo postalo mnogo jeftinije baviti se političkom korupcijom."
Musk i njegove kompanije su se javno petljale sa SEC-om i Ministarstvom trgovine, ali ni njegovo ime ni imena bilo koje kompanije s kojom je povezan ne pojavljuju se na kompletnoj listi FCPA mjera.
Američka vojska ne 'napušta' saveznike, kaže ministar odbrane
![Američki ministar odbrane Pete Hegseth razgovara s medijima tokom posjete sjedištu američke Evropske komande i Afričke komande u Afričkoj komandi u kasarni Kelly u Stuttgartu, Njemačka, 11. februara 2025.](https://gdb.voanews.com/9b17ddd1-39df-44a8-f4ce-08dd4a817620_cx0_cy6_cw0_w250_r1_s.jpg)
Svjetski lideri griješe ako zaključe da pokušaj američkog predsjednika Donalda Trumpa da preispita globalno vojno držanje Amerike znači da se Washington povlači, smatra ministar odbrane Pete Hegseth.
Hegseth je u utorak razgovarao s novinarima u Stuttgartu u Njemačkoj, gdje se nalazi sjedište američke evropske komande i američke komande u Africi, što je prva stanica na njegovom prvom međunarodnom putovanju nakon što je položio zakletvu prošlog mjeseca.
„Bili bismo nehajni kada ne bismo svuda pregledali položaj sile, ali bila bi pogrešna pretpostavka planiranja reći da Amerika nešto napušta ili da Amerika odlazi“, rekao je Hegset.
„Ne, Amerika je pametna da posmatra, planira, odredi prioritete i projektuje moć tamo gdje treba da spriječimo sukobe“, dodao je on.
Komentari dolaze uoči ključnih sastanaka ministara odbrane NATO-a i Ukrajinske kontakt grupe za odbranu u srijedu i četvrtak u Briselu, grupe od skoro 50 zemalja koje su se obavezale da će podržati Ukrajinu u njenim naporima da odvrate Rusiju.
Američki zvaničnici odbrane rekli su da se očekuje da će Hegseth vršiti pritisak na saveznike u NATO-u da preuzmu veću vodeću ulogu u suočavanju s izazovima u Evropi, kao i da povećaju troškove odbrane - nešto što je šef odbrane SAD naglasio u Njemačkoj.
"Evropski kontinent zaslužuje da bude oslobođen bilo kakve agresije. Ali oni u susjedstvu bi trebali najviše ulagati u tu individualnu i kolektivnu odbranu", rekao je Hegseth. „To je zdrav razum.
"Vi branite svoje susjedstvo, a Amerikanci će vam pomoći u toj odbrani", rekao je.
Ali da li to znači da će SAD održati snažno vojno prisustvo širom Evrope, nije jasno.
Hegseth je rekao da bi Trumpovo nastojanje da se postigne "brzi mirovni sporazum u Ukrajini" moglo omogućiti SAD-u da prebaci resurse kako bi se suprotstavio rastućoj prijetnji iz Kine u Indo-Pacifiku.
Kineska prijetnja
"Nema sumnje da su komunističke kineske ambiciozne ambicije snažne," rekao je Hegseth novinarima. "Njihov pogled na svijet je sasvim drugačiji od našeg, i ko god nosi taj plašt će postaviti ton 21. vijeku."
Također je prozvao Peking zbog, kako je rekao, pogubnih namjera u Latinskoj Americi i širom Afrike.
"Položaj Amerike tamo, zajedno sa saveznicima i partnerima, bit će važan za osporavanje tog prostora", rekao je.
Terorizam u Africi
Hegseth je također ostavio otvorenu mogućnost da bi SAD mogle održati vojno prisustvo u Africi, uključujući Somaliju, uprkos Trumpovoj odluci da povuče američke snage iz zemlje tokom svog prvog mandata.
"Afrika je u velikoj mjeri prva linija borbe islamista", rekao je Hegseth. "Nećemo im dozvoliti da održe uporište, posebno da pokušaju da udare na Ameriku."
SAD trenutno ima oko 500 snaga za specijalne operacije u Somaliji, pomažući vladinim snagama da se suprotstave somalijskom ogranku terorističke grupe Islamske države i Al-Šababu povezanom s Al Kaidom.
„Želim da saslušam komandante na terenu, prije svega“, rekao je Hegseth, dodajući da, iako će SAD zadržati snage tamo gde su potrebne, postoji prednost „efikasne borbe protiv terorizma preko horizonta“.
Ranije ovog mjeseca, američki zračni napadi su gađali višeg planera Islamske države u somalijskim planinama Golis.
Potrošnja na odbranu
Hegseth je u utorak također obećao da će pronaći načine da učini američku potrošnju na odbranu efikasnijom, rekavši da će pozdraviti pomoć Elona Muska, multimilijardera koji vodi Trumpovo nevladino odjeljenje za vladinu efikasnost, ili DOGE.
„Nadam se da ću vrlo brzo poželjeti dobrodošlicu Elonu u Pentagon," rekao je on. „Postoji rasipanje, viškovi i broj zaposlenih u štabu koje treba riješiti."
Kao primjer, Hegseth je ukazao na programe Pentagona usmjerene na rješavanje klimatskih promjena.
“Ministarstvo odbrane se ne bavi klimatskim promjenama, rješavanjem globalnog termostata”, rekao je. "Mi se bavimo odvraćanjem i pobjeđivanjem u ratovima."
Dodao je, međutim, da napori da se smanji traćenje neće biti "na štetu američkih operativnih ili taktičkih sposobnosti".
Čak i uz smanjenje traćenja, rekao je Hegseht, SAD trebjua da troše više na odbranu – pozivajući na trošenje najmanje 3% bruto domaćeg proizvoda (BDP).
Trumpova administracija poziva saveznike iz NATO-a, od kojih mnogi zaostaju za SAD u finansiranju vojske, da potroše najmanje 5% BDP-a na odbranu.