Tužilaštvo Bosne i Hercegovine je u 2019. godini pokazalo nezadovoljavajući rezultat zbog malog broja podignutih optužnica u predmetima teške korupcije i naglog pada u stopi osuđujućih presuda za iste predmete, stoji u izvještaju OSCE-a.
Sutkinja Melisa Kovačević je optužena da je uzela 4.772 KM kako bi radila u korist optuženih i osumnjičenih u predmetima koji su joj dodijeljeni na Općinskom sudu u Zenici.
Ukupna slika koju nudi praćenje teških predmeta korupcije, odnosno onih koji su kategorizovani kao predmeti visoke i korupcije srednjeg nivoa, može se opisati kao “zatajenje krivičnopravnog sistema koje je dovelo do nekažnjivosti za počinioce brojnih teških djela”, jedan je od zaključaka.
Općinski sud u Sarajevu osudio je Mirsada Kukića na godinu dana zatvora zbog primanja nagrade ili drugog oblika koristi za trgovinu uticajem, odnosno zloupotrebe pri zapošljavanju u “Elektroprivredi Bosne i Hercegovine”.
Prvostepena disciplinska komisija Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) kaznila je uposlenika Emira Mešića zbog povrede službene dužnosti, odnosno što je, kako je navedeno u rješenju, neovlašteno dao izjavu za Balkansku istraživačku mrežu (BIRN) koju su potom prenijeli drugi web portali, te mu je
Kantonalni sud u Sarajevu odredio je jednomjesečni pritvor Almiru Čehajiću Batku zbog sumnje da je zloupotrebom položaja i pranjem novca stekao nezakonitu korist u iznosu većem od pola miliona maraka, potvrdio je za Radio Slobodna Evropa (RSE) advokat osumnjičenog, Omar Mehmedbašić.
Almir Čehajić Batko, predat je u srijedu u nadležnost Tužilaštva Kantona Sarajevo (KS), nakon hapšenja u akciji „Network”, potvrdila je za Radio Slobodna Evropa (RSE) glasnogovornica Tužilaštva KS Azra Bavčić.
Tužilaštvo Bosne i Hercegovine zatražilo je kažnjavanje Asima Sarajlića zbog neispunjavanja obaveza svjedoka u predmetu koji se vodi protiv Fadila Novalića i drugih.
Nekontrolisane eksploatacije, privatni interesi i nedovoljna briga nadležnih ustanova ugrožavaju zaštićena prirodna dobra u Bosni i Hercegovini.
Korupcija i nepotizam glavni je razlog emigracije stanovništva Bosne i Hercegovne pokazalo je novo istraživanje Fondacije Friedrich Ebert koja djeluje u BiH.
Nezakonitosti koje se dešavaju tokom izbora u BiH u velikoj su mjeri posljedica ili su omogućene razmjenom i trgovinom mjestima u biračkim odborima kojom se koriste političke stranke, pokazuje analiza Balkanske istraživačke mreže Bosne i Hercegovine (BIRN BiH).
Učitajte još