Na savjet profesionalaca iz sfere javnog zdravlja, ali i poslije iskustava u vezi sa tim kakav su efekat imala zatvaranja najvećeg broja javnih mjesta u zemljama kao što je Kina, vlade širom svijeta uvode sve više i više restrikcija, dok pokušavaju da spriječe širenje koronavirusa.
U SAD, mnoge škole su od danas zatvorene, dok su dva grada sa najviše stanovnika - Los Anđeles i Njujork - objavila da će javna mjesta, kao što su bioskopi, biti zatvoreni, dok će restorani nuditi samo isporučivanje ili preuzimanje obroka.
Holandija je naredila slična zatvaranja, dok su Češka i Austrija pozvale ljude da ostanu u svojim kućama. Novi Zeland je u ponedjeljak postao posljednja u nizu zemalja koje su zabranile masovna okupljanja, uvodeći restrikcije na događaje sa 500 i više osoba.
Ministar unutrašnjih poslova Turske saopštio je da će barovi i noćni klubovi biti zatvoreni.
U međuvremenu, Vatikan je saopštio da će papa Franjo održati službe tokom uskršnje nedelje bez prisustva javnosti.
Poenta svih ovih zabrana je da ljudi ne budu u blizini jedni drugih u manjim zatvorenim prostorima, u kojima vrlo lako mogu da se zaraze virusom ili ga prenesu drugima. Pored pranja ruku i samoizolacije ukoliko se osjećate bolesno, takvo takozvano "društveno distanciranje" (social distancing) je glavna preporuka koju ponavljaju svjetski zdravstveni zvaničnici.
Kina, koja je zatvorila mnoge gradove pošto je virus u toj zemlji u januaru počeo brzo da se širi, prijavila je samo 16 novih slučajeva u ponedjeljak. Južna Koreja, koja je nedjeljama imala drugi najveći broj slučajeva u svijetu, prijavila je 74 slučaja u ponedjeljak, drastično manje nego na vrhuncu krize.
Italija je preduzela ekstremne mjere i zatvorila čitavu zemlju, ali je i dalje najveći svjetski problem, jer ne uspijeva da zaustavi širenje virusa. Tamošnji zvaničnici u nedjelju su prijavili 3.590 novih slučajeva zaraze i 368 smrtnih slučajeva od virusa.
Španija i Iran, dvije od zemalja koje su među najteže pogođenim, prijavile su po 1.000 novih slučajeva zaraze u ponedjeljak.
Drugi način na koji vlade širom svijeta pokušavaju da spriječe širenje virusa COVID-19 jeste zabrana ulaska i zatvaranje granica, a neke od posljednjih zemalja koje su posegle za takvim mjerama su Kolumbija, Panama i Argentina, koje su zabranile ulazak strancima.
Da bi pomogle u trenutku kada ekonomije zbog virusa prolaze kroz najveću krizu od 2008. godine, centralne banke, među kojima su i američka, japanska, i novozelandska, najavile su smanjenje osnovnih kamatnih stopa i olakšavanje dobijanja zajmova za firme.
Od ponedeljka ujutro, bilo je više od 169 hiljada registrovanih slučajeva zaraze koronavirusom i 6.523 smtrna slučaja. Više od 77 hiljada se oporavilo.