"I Kanada i Meksiko dozvolili su invaziju ilegalnog fentanila bez presedana koji ubija američke građane, ali i ilegalne imigrante u našu zemlju", rekla je sekretarica za štampu Bijele kuće Karoline Leavitt tokom svog brifinga u petak.
Trump, koji vikend provodi na svom imanju Mar-a-Lago na Floridi, nije planirao razgovarati s novinarima.
Dok će se kanadska roba suočiti sa carinama od 25 posto, Trump je rekao da će tarifirati uvoz kanadske sirove nafte na 10 posto. Meksički uvoz energije uključen je u njegove tarife od 25%. Samo za Kanadu, Trump je ukinuo izuzeće od carine "de minimis" za pošiljke u vrijednosti manje od 800 dolara.
Kineskih 10% bilo bi na postojeće carine na njenu robu.
Prema naredbi, ne postoji proces traženja izuzetka, ali postoji postupak za eskalaciju tarifnih stopa ako zemlje uzvrate.
Meksiko i Kanada odgovorili su kasnije u subotu, dok je Kina osudila Trumpov postupak u nedjelju, ali je ostavila otvorenu mogućnost za razgovore kako bi se izbjegla pogoršanje situacije.
Meksička predsjednica Claudia Sheinbaum naredila je uzvratne carine kao odgovor na potez SAD-a, rekavši u postu na X da bi njena vlada više voljela dijalog, ali da je bila primorana da odgovori.
"Naložila sam svom ministru ekonomije da provede plan B na kojem smo radili, koji uključuje tarifne i necarinske mjere u odbrani interesa Meksika", napisala je.
Ona je također odbacila "klevetu Bijele kuće da meksička vlada ima saveze sa kriminalnim organizacijama, kao i svaku namjeru miješanja na našu teritoriju".
„Kada bi vlada Sjedinjenih Država i njene agencije htjele da se pozabave ozbiljnom potrošnjom fentanila u svojoj zemlji, mogle bi se boriti protiv prodaje droge na ulicama svojih većih gradova, što ne rade, i pranja novca koje je ovo ilegalno generira aktivnost koja je nanijela toliko štete svom stanovništvu", napisala je.
Kanadski premijer Justin Trudeau rekao je u subotu da će Kanada uzvratiti na akciju SAD-a sa carinama od 25% na američku robu, rekavši da će se tarife primjenjivati na 155 milijardi dolara u američkoj robi, s tim da će one na 30 milijardi dolara stupiti na snagu u utorak a one na ostalih 125 milijardi dolara za 21 dan.
Također je rekao da Kanada razmatra necarinske mjere, moguće u vezi sa ključnim mineralima, energijom i drugim partnerstvima.
Kina je u nedjelju osudila američke carine za Kinu, rekavši da će osporiti taj potez Svjetske trgovinske organizacije i poduzeti "odgovarajuće protumjere kako bismo odlučno zaštitili naša prava i interese".
Iako je njegovo ministarstvo trgovine reklo da ovaj potez SAD-a "ozbiljno krši" pravila međunarodne trgovine, ono je pozvalo Washington da se "upusti u iskren dijalog i ojača saradnju".
Predviđa se 'negativan uticaj'
Kina, Meksiko i Kanada čine više od jedne trećine robe i usluga koje se uvoze ili kupuju iz Sjedinjenih Država.
Neki ekonomisti upozoravaju da bi se tarife mogle vratiti nazad.
Uvoz iz Meksika i Kanade čini oko 3% američkog bruto domaćeg proizvoda, dok izvoz čini oko 2,5% američkog BDP-a, rekao je Brad Setser, viši saradnik u Vijeću za vanjske odnose.
Carina od 25% na Meksiko i Kanadu predstavlja "povećanje poreza na uvoz iz tih zemalja" i imaće "neposredan i negativan uticaj na američku ekonomiju", rekao je on za Glas Amerike. "To je strategija za smanjenje američke ekonomije."
Trump je dugo prijetio da će uvesti carine kako bi izvršio pritisak na zemlje da pomognu njegovoj administraciji da zaustavi ilegalnu imigraciju i krijumčarenje hemikalija koje se koriste za fentanil. On je obećao da će koristiti carine za jačanje domaće proizvodnje i pohvalio je njihovu upotrebu kao efikasnu ekonomsku politiku.
Trump vjeruje da su "carine odlična poluga" i da će "ubijediti Kanadu i Meksiko da naprave velike ustupke pod prijetnjom carina", rekao je Setser. "Ali ove mjere će biti prilično skupe za SAD."
Trump je priznao da bi tarife mogle uzrokovati "kratkoročni poremećaj" za potrošače, ali je rekao da će dovesti do dugoročne koristi za proizvodnju u SAD-u.
"Carine ne uzrokuju inflaciju. Carine dovode do uspjeha", dodao je.
Trump je obećao u petak da će uvesti sveobuhvatne carine na poluvodiče, farmaceutske proizvode, čelik i aluminij, te naftu i plin.
"Svi oblici lijekova i farmaceutskih proizvoda", rekao je Trump. "I mi ćemo raditi, što je vrlo važno, čelik, a također ćemo raditi čips i stvari povezane s čipsom."
Trump je upozorio da će "apsolutno" uvesti carine na robu iz Evropske unije.
"Oni se tako loše ponašaju prema nama", rekao je.
Prilikom nametanja carina pozvao se na Međunarodni zakon o vanrednim ekonomskim ovlastima. Bijela kuća je u subotu saopćila da je taj čin potreban jer "izuzetna prijetnja koju predstavljaju ilegalni stranci i droga, uključujući smrtonosni fentanil, predstavlja nacionalnu vanrednu situaciju".
Sporazum o slobodnoj trgovini
Tokom svoje prve administracije, 2018. godine, Trump je pregovarao i potpisao sporazum o slobodnoj trgovini SAD-Meksiko-Kanada, dijelom kako bi smanjio veliki trgovinski deficit SAD-a – jaz između onoga što izvozi i onoga što uvozi – sa svojim susjedima. Jednom je sporazum nazvao "najpoštenijim, najizbalansiranijim i najkorisnijim trgovinskim sporazumom koji smo ikada potpisali kao zakon".
Međutim, američki trgovinski deficit robe s Meksikom se povećao sa 106 milijardi dolara u 2019. na 161 milijardu dolara u 2023., prema vladinim podacima. Trgovinski jaz sa Kanadom se također povećao, sa 31 milijarde dolara u 2019. na 72 milijarde dolara u 2023.
"Sada se ponaša kao da je njegov dogovor izazvao katastrofu i treba hitno rješenje", rekao je Derek Scissors, viši saradnik na American Enterprise Institute.
Nema opravdanja za visoke carine za Kanadu, tržišnu ekonomiju koja nije u prvih pet američkih trgovinskih deficita, rekao je Scissors. "Pošiljke fentanila preko kanadske granice su male," dodao je.
Fentanil i ilegalna migracija opravdanje su za ograničenja na granici s Meksikom, rekao je Scissors. Međutim, carine "ne zaustavljaju ilegalnu imigraciju i vjerovatno je podstiču ugrožavanjem radnih mjesta u Meksiku."
Neke informacije za ovaj izvještaj stigle su iz Associated Pressa, Reutersa i agencije France-Presse.