Linkovi

Rusija kaže da će promijeniti nuklearnu doktrinu zbog uloge Zapada u Ukrajini


Zamjenik ministra vanjskih poslova Rusije Sergej Rjabkov
Zamjenik ministra vanjskih poslova Rusije Sergej Rjabkov

Rusija će unijeti izmjene u svoju doktrinu o upotrebi nuklearnog oružja kao odgovor na, kako smatra, zapadnu eskalaciju u ratu u Ukrajini, izjavio je u nedjelju zamjenik ministra vanjskih poslova Sergej Rjabkov, prenose državni mediji.

Postojeća nuklearna doktrina, postavljena dekretom predsjednika Vladimira Putina 2020. godine, kaže da Rusija može upotrijebiti nuklearno oružje u slučaju nuklearnog napada od strane neprijatelja ili konvencionalnog napada koji ugrožava postojanje države.

Neki jastrebovi među ruskim vojnim analitičarima pozvali su Putina da snizi prag za nuklearnu upotrebu kako bi "otrijeznio" neprijatelje Rusije na Zapadu.

Putin je u junu rekao da je nuklearna doktrina "živi instrument" koji se može mijenjati u zavisnosti od događaja u svijetu. Rjabkovljevi komentari u nedjelju bili su najjasnija izjava do sada da će promjene zaista biti napravljene.

"Rad je u poodmakloj fazi i postoji jasna namjera da se unesu ispravke", rekao je Rjabkov, prenijela je državna novinska agencija TASS.

On je rekao da je odluka "povezana sa kursom eskalacije naših zapadnih protivnika" u vezi sa sukobom u Ukrajini.

Moskva optužuje Zapad da koristi Ukrajinu kao posrednika za vođenje rata protiv nje, s ciljem da Rusiji nanese "strateški poraz" i da je razbije.

Sjedinjene Države i njihovi saveznici to poriču, govoreći da pomažu Ukrajini da se odbrani od agresorskog rata u kolonijalnom stilu od strane Rusije.

"Crvene linije"

Putin je rekao prvog dana ruske invazije na Ukrajinu u februaru 2022. da će svako ko pokuša da je ometa ili zaprijeti pretrpjeti "posljedice s kojima se nikada niste suočili u svojoj historiji".

Od tada je izdao niz daljnjih izjava koje Zapad smatra nuklearnim prijetnjama i najavio raspoređivanje ruskog taktičkog nuklearnog oružja u Bjelorusiji.

To nije spriječilo SAD i njihove saveznike da pojačaju vojnu pomoć Ukrajini na načine koji su bili nezamislivi kada je rat počeo, uključujući nabavku tenkova, raketa dugog dometa i borbenih aviona F-16.

Ukrajina je šokirala Moskvu prošlog mjeseca probijanjem njene zapadne granice u upadu hiljada vojnika koje Rusija još uvijek nastoji da odbije.

Predsjednik Volodimir Zelenski rekao je da je operacija ismijavala Putinove "crvene linije". On također snažno lobira za SAD da im dozvole korištenje naprednog zapadnog oružja za napad na ciljeve duboko u Rusiji.

Portparol Kremlja Dmitrij Peskov rekao je u intervjuu objavljenom u nedjelju da Zapad "ide predaleko" i da će Rusija učiniti sve da zaštiti svoje interese.

Rjabkov nije rekao kada će ažurirana nuklearna doktrina biti spremna. "Vrijeme za završetak ovog posla je prilično teško pitanje, s obzirom na to da je riječ o najvažnijim aspektima osiguranja naše nacionalne sigurnosti", rekao je on.

Rusija ima više nuklearnog oružja od bilo koje druge zemlje. Putin je u martu rekao da je Moskva spremna za eventualni nuklearni rat "sa vojno-tehničke tačke gledišta".

On je, međutim, rekao da ne vidi žurbu ka nuklearnoj konfrontaciji i da se Rusija nikada nije suočila s potrebom da koristi nuklearno oružje u Ukrajini.

  • 16x9 Image

    REUTERS

    Reuters je novinska agencija osnovana 1851. godine u vlasništvu Thomson Reuters Corporation sa sjedištem u Torontu, Kanada. Jedna od najvećih svjetskih agencija vijesti, pruža finansijske vijesti, kao i međunarodno pokrivanje na preko 16 jezika za više od 1000 novina i 750 emitera širom svijeta.

XS
SM
MD
LG