U ispitivanju će 200 zdravih sudionika u dobi između 18 i 55 godina primiti nekoliko varijanti vakcine koje je razvila njemačka biotehnološka kompanija BioNTech, a naučnici će utvrđivati efikasnost ovih varijanti vakcine. Dodatni testovi će se provesti na većem broju ljudi u drugoj fazi ovih ispitivanja, a uključiće i one osobe s većim rizikom od bolesti.
Iz kompanije BioNTech su javili da razvijaju kandidata za vakcinu, kojeg označavaju dezignacijom BNT162, zajedno s farmaceutskim gigantom Pfizer. Ovo je tek četvrta vakcina za koju je do sada odobreno ispitivanje na ljudima.
BioNTech jedna je od dvije njemačke biotehnološke kompanije koje razvijaju jedan poseban novi tip vakcina, zasnovanih na informacionoj RNK (iRNK, eng. messenger RNA, mRNA). Ovo je molekula koja „nosi“ upute o sintezi proteina od DNK do dijelova ćelije zvanih ribosomi, na kojima se stvaraju proteini. Radi se o potpuno novoj tehnologiji kreiranja vakcina i do sada nema odobrenih vakcina baziranih na ovom principu.
Pomoću informacione RNK bi se mogao dati protein koji bi pobudio imunološku reakciju i ovaj način razvoja vakcine bi bio brži, ali ne znamo još uvijek da li takvi proteini zaista pobuđuju adekvatan odgovor imunološkog sistema.
Na ovom principu se bazira i vakcina protiv COVID-19 američke kompanije Moderna.
BNT162 se također treba ispitivati u SAD-u, nakon što je tamo osigurano regulatorno odobrenje za testiranje na ljudima.