"Nadamo se da je ovo dan kojem smo se nadali i kojem smo se molili", rekla je Debra Tice za Glas Amerike u nedjelju ujutro.
U izjavi u Bijeloj kući u nedjelju popodne, predsjednik Joe Biden je rekao: "Ostajemo posvećeni vraćanju njega [Ticea] njegovoj porodici."
“Vjerujemo da je živ. Mislimo da ga možemo vratiti, ali još nemamo direktne dokaze o tome”, dodao je Biden kasnije.
Odgovarajući na pitanje o potencijalnoj operaciji spašavanja za povlačenje Ticea, Biden je rekao da Sjedinjene Države prvo moraju identificirati gdje se on nalazi.
Rođen u Teksasu i bivši američki marinac, Austin Tice nalazi se u Siriji više od 12 godina. On je priveden na kontrolnom punktu u Damasku u avgustu 2012. godine, a osim kratkog video snimka nakon njegovog hapšenja, od tada se malo čulo ili vidjelo o njemu.
Sirijski pobunjenici, predvođeni islamističkom militantnom grupom Hayat Tahrir al-Sham - što znači Organizacija za oslobađanje Sirije - objavili su da su svrgnuli predsjednika Bashara Assada nakon što su u nedjelju preuzeli kontrolu nad glavnim gradom Damaskom. Taj potez natjerao je Assada da pobjegne, čime je okončana decenijama duga autokratska vladavina njegove porodice, uključujući više od 13 godina građanskog rata.
Tokom protekle sedmice, pobunjenici su preuzeli kontrolu nad glavnim sirijskim gradovima Alepom i Hamom, te konačno i glavnim gradom. U tim gradovima, hiljade zatvorenika je pušteno iz zatvora koje vodi sada bivša Assadova vlada.
Čak je i Iran, koji je dugo podržavao Assadovu vladu, u petak počeo evakuaciju svojih vojnih zapovjednika i osoblja, kao i dijela diplomatskog osoblja, prema izvještajima medija.
Sada kada su Damask zauzeli pobunjenici, postoji nada da će Tice biti među oslobođenima, rekla je njegova majka.
Debra Tice potvrdila je za Glas Amerike da se njen sin nalazi u zatvoru u Damasku, pozivajući se na izvor koji je provjerila američka vlada.
"Ono što se nadamo je da će ljudi koji dolaze u Damask otvarati zatvore, da će, silom Božjom, otvoriti onaj u kojem je Austin", rekla je. "Već vjerujemo da će vrata biti otvorena."
Porodica Tice dospjela je na naslovne strane u petak kada je Debra, pozivajući se na isti izvor, potvrdila da je njen sin živ u Siriji.
“Ostin je živ i liječi se. I ja, mogu vam reći da on čeka da se vrati kući”, rekla je Debra Tice za Glas Amerike u petak. “On je tako spreman. A on je od prvog dana kada je bio priveden znao da će ponovo hodati na slobodi.”
Porodica je za Glas Amerike rekla da ne može da otkrije više detalja jer su obavještajni podaci povjerljivi.
Sirijska opozicija planira osnovati komisiju za pronalazak Ticea i drugih koji su nestali pod Assadovom vladom, rekao je čelnik koalicije za NBC News.
“Moramo istražiti da li je prebačen u Iran ili je još uvijek u Siriji jer smo čuli neke priče da se u nekom periodu nisu osjećali sigurno pa su ga možda prebacili u Iran”, rekao je Hadi al-Bahra, predsjednik Nacionalna koalicija za sirijske revolucionarne i opozicione snage.
Tice je nagrađivani slobodni novinar i fotograf koji je radio za medijske kuće koje uključuju The Washington Post, CBS i McClatchy. On je američki novinar najduže zatočen u inostranstvu.
Bill McCarren, direktor Centra za slobodu medija u Nacionalnom pres klubu u Washingtonu, složio se da bi razvoj događaja u Siriji mogao biti razlog za optimizam u Ticeovom slučaju.
"Nadamo se jer vidimo otvaranje zatvora širom Sirije", rekao je McCarren za Glas Amerike u nedjelju. “To je ohrabrujuće i puno smisla.”
Ipak, McCarren je upozorio da neizvjesnost i potencijal za nemire u Siriji predstavljaju novi niz rizika.
"U ovim haotičnim situacijama uvijek postoji rizik od opasnosti, a to je zabrinjavajuće", rekao je McCarren.
Američki State Department nije odmah odgovorio na zahtjev Glasa Amerike za komentar ove priče.
Tice je jedan od pet novinara pritvorenih u sirijskim zatvorima, prema Komitetu za zaštitu novinara.