Linkovi

Različite reakcije Kine na Trumpove carine


Kontejneri u luci Lianyungang u kineskoj istočnoj provinciji Jiangsu 29. januara 2025.
Kontejneri u luci Lianyungang u kineskoj istočnoj provinciji Jiangsu 29. januara 2025.

Odluka američkog predsjednika Donalda Trumpa da uvede carine od 10% na kinesku robu naišla je na pomiješane reakcije Pekinga, pri čemu je kineska vlada prijetila uvođenjem protumjera, a neke kineske kompanije izražavale su zabrinutost zbog potencijalnog prekida njihovog izvoza na američko tržište.

Dok je kinesko ministarstvo trgovine obećalo da će osporiti potez Trumpove administracije u Svjetskoj trgovinskoj organizaciji, kinesko ministarstvo vanjskih poslova je naglasilo da trgovinski i carinski ratovi "ne mogu riješiti probleme SAD-a kod kuće i što je još važnije, ne koriste nijednoj strani".

Trump je ranije rekao da su dodatne carine na kinesku robu odgovor Washingtona na ulogu Kine u proizvodnji hemikalija prekursora bitnih za proizvodnju fentanila u Meksiku.

„Dodatne tarife nisu konstruktivne i moraju uticati i naštetiti saradnji dvije strane u borbi protiv narkotika u budućnosti“, rekao je portparol kineskog ministarstva spoljnih poslova u saopštenju objavljenom u nedelju popodne.

U međuvremenu, na kineskoj društvenoj medijskoj platformi Weibo, neki korisnici interneta rekli su da bi potez Trumpove administracije imao samo povratne rezultate i naštetio interesima američkih potrošača, dok su drugi rekli da odgovoru Washingtona "nedostaje kreativnosti".

„Na kraju, on se usuđuje samo da doda carine od 10% [na kinesku robu] dok nameće dodatnih 25% carina na robu iz drugih zemalja“, napisao je kineski internet korisnik „Jixiang Wang-bao“ na Weibou.

U poređenju sa prkosom koji su izrazili neki kineski korisnici interneta, neki kineski izvoznici kažu da misle da bi dodatne tarife i dalje štetile njihovom poslovanju.

"Dodatne tarife će u suštini natjerati moju kompaniju da odustane od američkog tržišta i fokus prebaci na druge zemlje", kineski izvoznik potrošačke elektronike po imenu Lin, koji je tražio da bude identifikovan samo po prezimenu zbog osjetljivosti problema, rekao je Glasu Amerike u pisanom odgovoru.

Hu Xijin, bivši glavni urednik kineskog državnog tabloida Global Times, rekao je da će kineske kompanije koje se fokusiraju na izvoz u SAD iskusiti različite stepene izazova, kineska ekonomija je sposobna da se nosi s utjecajem ovih dodatnih tarife.

"Sve strane u Kini su dugo očekivale ovu rundu povećanja carina koje je nametnuo Trump, a relevantne kompanije u Kini su se dosta pripremile", napisao je u objavi na Weibou, dodajući da će tarifni rat Trumpove administracije protiv Kine na kraju naštetiti američkom potrošača i dobavljača.

Ostavite prostor za pregovore

Iako postoje različiti stavovi o tome kako bi dodatne carine mogle utjecati na kinesku ekonomiju, analitičari kažu da odluka Trumpove administracije da počne s carinama od 10 posto na kinesku robu pokazuje spremnost Washingtona da pregovara s Pekingom.

“Trumpova administracija može koristiti carinu od 10% kao način da podstakne Peking da postigne dogovore o nekim pitanjima koja su važna za SAD, kao što je kriza s fentanilom, i pokaže kineskoj vladi da bi mogla dodatno povećati carine na 60% ako Kina ne želi da se uključi u pregovore”, rekao je Wu Se-chih, stručnjak za kinesku politiku na Univerzitetu za pomorsku tehnologiju u Tajpeju.

Budući da je kineska ekonomija i dalje spora, Wu je rekao da Peking pokušava odgovoriti na dodatne carine koje je nametnula Trumpova administracija mjerama manje konfrontacije, kao što je podnošenje tužbe Svjetskoj trgovinskoj organizaciji.

"Kina se nada da će pokazati Vašingtonu da je voljan da sjedne za pregovarački sto i iskoristi pregovore kako bi spriječila Trumpovu administraciju da dodatno poveća tarife na kinesku robu", rekao je on za Glas Amerike.

Drugi stručnjaci kažu da niže carine koje je Trumpova administracija uvela Kini, u poređenju sa carinama od 25% na robu iz Meksika i Kanade, sugeriraju da je Peking možda već započeo pregovore s Washingtonom.

"Kina bi mogla objaviti ogromnu narudžbu Boeinga ili bi Kina mogla najaviti veliko povećanje uvoza plina iz škriljaca, što bi moglo biti veoma korisno za Trumpa", rekla je za Glas Amerike Alicia Garcia-Herrero, glavna ekonomistkinja za Aziju i Pacifik u francuskoj investicijskoj banci Natixis. telefon.

Iako je Kina možda spremnija da se nosi s utjecajem carina koje su uvele SAD zbog iskustava iz Trumpovog prvog mandata, neki kineski ekonomisti kažu da bi dodatne carine i dalje mogle ozbiljno utjecati na ekonomski rast Kine.

"Kineska ekonomija će i dalje biti teško pogođena dodatnim carinama koje je uvela Trumpova administracija jer se Kina oslanjala na izvoz kako bi potaknula ekonomski rast", rekao je za Glas Amerike He Jiangbing, nezavisni kineski ekonomski komentator.

Garcia-Herrero je rekao da dok Trump započinje svoj drugi mandat uvođenjem dodatnih carina na kinesku robu, trgovinska neravnoteža neće biti glavni izvor napetosti između Kine i SAD-a u naredne četiri godine.

"Eskalacija napetosti između Kine i SAD-a dolazi od važnih pitanja nacionalne sigurnosti kao što su Tajvan i raspoređivanje američke vojske na Filipinima", rekla je ona za VOA.

XS
SM
MD
LG