Demokratska članica Predstavničkog doma iz Colorada Diana DeGette rekla je u četvrtak za kablovsku mrežu CNN da ona i njene kolege planiraju da pokažu video učesnika nereda kako upadaju u zgradu Kongresa ubrzo nakon što ih je Trump pozvao da idu do Capitola i da se "bore" da ponište njegov izborni poraz od Bidena. U vrijeme nasilnog upada, članovi Kongresa su bili u početnoj fazi potvrde glasova Elektorskog koledža prema kojem je Biden pobijedio na izborima.
"Ovo je situacija gdje je predsjednik počinio prestup na nacionalnoj televiziji. Pokazaćemo snimke i ispričati priču senatorima", rekla je DeGette dan nakon što je Predstavnički dom izglasao Trumpov opoziv, sa 232 glasa ZA i 197 protiv.
Deset republikanskih članova donjeg doma Kongresa glasalo je za Trumpov opoziv.
Trump je prvi američki predsjednik opozvan dva puta. Krajem 2019. godine je opozvan zbog toga što je vršio pritisak na Ukrajinu da pronađe štetne informacije o Bidenu uoči novembarskih izbora, ali je oslobođen optužbi na suđenju u Senatu februara prošle godine.
DeGette, koja je advokat, rekla je da menadžeri zaduženi za proces opoziva razmatraju pozivanje nekoliko svjedoka na novo suđenje Trumpu u Senatu, čiji datum održavanja još nije utvrđen.
Među svjedocima, koji bi mogli da budu izvedeni, su žrtve nasilnog upada u Kongres, kao i republikanski državni sekretar Georgije Brad Raffensperger na kojeg je Trump nekoliko dana uoči napada 6. januara vršio pritisak da "pronađe" dovoljno glasova da bi njegov poraz u toj državi - pretvorio u pobjedu.
"On bi mogao da svjedoči o svom razgovoru sa predsjednikom, kako je predsjednik vršio pritisak na njega da promijeni legalne rezultate izbora", navela je DeGette o Raffenspergeru.
Jednosatni razgovor Trumpa i Raffenspergera, 2. januara, pominje se i u rezoluciji o opozivu u kojoj se odlazeći predsjednik optužuje za "podsticanje pobune".
DeGette je odbacila tvrdnje pojedinih republikanaca, među kojima je i senator iz Arkansasa Tom Cotton, da Trumpu ne bi trebalo da bude suđeno nakon što naredne nedjelje napusti položaj. Ni jednom predsjedniku nije suđeno u Senatu nakon okončanja mandata u Bijeloj kući, mada je proces opoziva drugih zvaničnika nastavljen i nakon što su napustili položaj.
"Mogli bi da ga spriječe da se ikada kandiduje za predsjednika. Da dobija sve benefite koje imaju bivši predsjednici. Imajući u vidu njegove nečuvene poteze, trebalo bi da preduzmemo taj korak", ocijenila je DeGette.
Da bi se Trump proglasio krivim potrebna je dvotrećinska većina u Senatu u kojem će do početka suđenja demokrate i republikanci imati isti broj mjesta - 50. To znači da bi 17 republikanskih senatora moralo da glasa protiv Trumpa.
Lider republikanske većine u Senatu Mitch McConnell, koji je tokom Trumpovog četvorogodišnjeg mandata bio njegov blizak saveznik, u srijedu je rekao republikanskim kolegama: "Još nisam donio konačnu odluku o tome kako ću glasati i namjeravam da saslušam pravne argumente kada budu izneseni pred Senatom".
Ubrzo nakon što je Predstavnički dom opozvao Trumpa, novoizabrani predsjednik rekao je da se nada da nastavak procesa u Senatu neće poremetiti usvajanje njegovih zakonskih prijedloga.
"Nadam se da će lideri u Senatu pronaći način da ispune svoje ustavne odgovornosti u pogledu opoziva i istovremeno rade na drugim hitnim pitanjima", rekao je Joe Biden.
Glavni menadžer za proces opoziva, kongresmen iz Jamie Raskin, rekao je za Nacionalni javni radio (NPR) da ne smatra da je slučaj protiv Trumpa "instrument za kažnjavanje".
"To je instrument zaštite i moramo da zaštitimo narod. Ista nasilna rulja supremacista koja nas je napala prošle nedjelje navela je da se vraća u Washington za događaje vezane za Bidenovu inauguraciju. To je jasna i prisutna opasnost. Ljudi koji misle da bi jednostavno trebalo da zaboravimo prošle prestupe ne suočavaju se sa onim što se dogodilo prošle srijede i sa nasilnom prijetnjom po vladu SAD", upozorio je Raskin.
Raskin je rekao da misli da će senatori "pažljivo razmotriti šta se dogodilo tokom ovog napada bez presedana na salu u kojoj sjede i na miran prijenos vlasti".
"Podsjetiću da se sve ovo dogodilo u sredu 6. januara s razlogom. To je bio usmjeren i odlučan napada na našu vladu", poručio je Raskin.
Međutim, Trumpov trgovinski savjetnik Petter Navarro snažno je branio predsjednika i osudio njegov opoziv.
"Demokratska stranka je počinila nasilje ovoj zemlji napadom na predsjednika za kojeg vjerujem da je legalno izabran 3. novembra. Ako bi izbori bili održani danas, ponovo bi bio izabran. Zbog toga tim ljudima na Capitolu poručujem da prestanu, da puste čovjeka da ode mirno, da sačuva dostojanstvo. Bio je najbolji predsjednik za radna mjesta, najbolji trgovinski pregovarač. Zaista je pogrešno to što rade", rekao je Navarro za kablovsku mrežu Fox News.
Lider demokrata u Senatu Chuck Schumer odbacio je sve kritike u pogledu nastavka procesa protiv Trumpa.
"Nema sumnje da će biti suđenja u Senatu, da će se glasati o tome da se predsjednik optuži za krivična djela i prestupe, i ako bude proglašen krivim, glasaće se o tome da mu se zabrani da se ponovo kandiduje", naglasio je on.