Blinken je, govoreći zajedno sa nemačkom ministarkom spoljnih poslova Analenom Berbok (Annalena Baerbock), rekao da će Moskva dočekati "brz... ozbiljan" jedinstven odgovor ako njene snage pređu u Ukrajinu.
"Bili smo vrlo jasni svo vrijeme. Ukoliko se bilo koje ruske vojne snage budu kretale preko ukrajinske granice i počine nove akte agresije protiv Ukrajine, to će naići na brzu, oštru reakciju Sjedinjenih Država i naših saveznika i partnera", rekao je Blinken novinarima u Berlinu.
Pored toga, Vašington i njegovi partneri bi predstavili jedinstven odgovor na sve moguće sankcije i radili na koordinisanom odgovoru na sve druge moguće destabilizujuće akcije koje Rusija može da preduzme, rekao je Blinken, prenosi agencija Reuters.
Blinken je u četvrtak doputovao u Berlin gdje se sastao sa šefovima diplomatija Velike Britanije, Francuske i Njemačke, a glavna tema su bile Ukrajina i jedinstvo bloka protiv Rusije.
U jeku tenzija, američki državni sekretar je u srijedu, 19. januara posjetio Ukrajinu kako bi vlasti u Kijevu uvjerio da imaju podršku Zapada.
Blinken će se dan nakon Berlina, u petak, 21. januara, u Ženevi se sastati sa ruskim ministrom spoljnih poslova Sergejem Lavrovom.
Rusija optužuje Zapad da planira 'provokacije' u Ukrajini
Rusija je optužila Zapad da osmišljava provokacije u Ukrajini dok istovremeno okrivljuje Moskvu za planiranje invazije na tu zemlju.
Portparolka Ministarstva spoljnih poslova Rusije Marija Zaharova rekla je u četvrtak, 20. januara, da su ukrajinske i zapadne tvrdnje o skorom ruskom napadu na Ukrajinu "zavjesa za pripremanje njihovih provokacija velikih razmjera, uključujući one vojnog karaktera".
"One (provokacije) mogu da imaju krajnje tragične posljedice po regionalnu i globalnu bezbjednost", kazala je Zaharova, prenosi agencija Asošijejted pres (AP).
Navela je da je Velika Britanija prethodnih dana vojnim avionima slala naoružanje Ukrajini, ocijenivši da Kijev zbog vojne pomoći Zapada misli da ima "odriješene ruke za vojnu operaciju u Donbasu", oblasti na istoku Ukrajine pod kontrolom proruskih separatista.
U ratu u Donbasu, koji je trajao skoro osam godina protiv ukrajinskih snaga, ubijeno je više od 14.000 ljudi, podseća AP.
Portparol Kremlja Dmitrij Peskov rekao je da bi prijetnja SAD o mogućem isključenju Rusije iz globalnog bankarskog sistema mogla da podstakne "jastrebove" u Ukrajini da upotrijebe silu radi povratka kontrole nad teritorijama na istoku zemlje.
"To bi moglo da usadi lažne nade u usijane glave nekih predstavnika ukrajinskog rukovodstva koji bi mogli da odluče da obnove građanski rat u svojoj zemlji", kazao je Peskov novinarima.
Ukrajina je ove nedelje saopštila da je od Velike Britanije dobila protivtenkovske projektile i odbacila tvrdnje Moskve da planira ofanzivu sa ciljem povratka kontrole nad oblastima na istoku.
Ukrajinska vlada, SAD i druge članice NATO-a izražavaju snažnu zabrinutost posljednjih nedelja zbog nagomilavanja ruskih vojnika u blizini Ukrajine. Rusko razmiještanje oko 100.000 vojnika blizu ukrajinske granice podstaklo je strahovanja Zapada da Moskva planira invaziju na susjednu zemlju.
Američki predsjednik Džozef Bajden (Joseph Biden) rekao je 19. januara da misli da će Rusija napasti Ukrajinu i upozorio predsjednika Vladimira Putina da će Rusija u slučaju invazije platiti "visoku cijenu", u izgubljenim životima i mogućim isključenjem iz globalnog bankarskog sistema.
Moskva uporno negira da planira ofanzivu na Ukrajinu, ali je zatražila garancije da se NATO neće širiti na tu zemlju i druge bivše sovjetske republike, da neće rasporedjivati oružje na tim teritorijama i da će prestati da izvodi vojne vježbe u blizini ruske granice.
Vašington i njegovi saveznici odlučno su odbacili zahtjeve Moskve na prošlonedeljnim pregovorima, ali su ostavili otvorena vrata za dalje razgovore o kontroli naoružanja i merama za izgradnju povjerenja.