Blinken je tokom posjete Kijevu upozorio da bi Ukrajinci trebalo da se pripreme za teške dane. Dodao je da će Sjedinjene Države nastaviti da Ukrajini daju vojnu pomoć i ponovio da će u slučaju nove invazije, Rusiji biti uvedene oštre sankcije.
Takođe je pozvao zapadne zemlje da ostanu jedinstvene u svjetlu "neumoljive" ruske agresije protiv Ukrajine, uvjerio ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog u američku podršku i pozvao Ukrajince da budu snažni.
Iz Kremlja je saopšteno da se povećavaju tenzije u vezi sa Ukrajinom i da i dalje čeka američki odgovor na zahtjeve Moskve da joj Zapad pruži bezbjednosne garancije.
Pesimistične izjave ukazuju na jaz između Vašingtona i Moskve, dok se najviši američki diplomata sprema za sastanak sa ruskim šefom diplomatije Sergejom Lavrovom u petak, prenosi agencija Reuters.
Blinken je obećao "neumorne diplomatske napore da se spriječi obnovljena agresija i promovišu dijalog i mir". On je rekao da Rusija razmiješta desetine hiljada vojnika blizu ukrajinske granice "bez provokacija, bez razloga".
"Znamo da postoje planovi da se taj broj trupa brzo poveća još više, što predsjedniku Putinu omogućava, da takođe u veoma kratkom roku, preduzme dodatnu agresivnu akciju protiv Ukrajine", upozorio je američki zvaničnik u ukrajinskoj prijestonici.
Blinken nije precizirao koliko bi brzo Rusija mogla da preduzme akciju. Nezavisni bezbjednosni analitičari kažu da ne veruju da je Moskva za sada angažovala logistiku i medicinske jedinice potrebne da bi se izveo hitan napad.
Rusija je takođe rasporedila trupe u Bjelorusiji zbog, kako tvrdi, zajedničkih vojnih vježbi, što joj daje opciju da napadne susjednu Ukrajinu sa sjevera, istoka i juga, prenosi Reuters.
Moskva i dalje odbacuje optužbe da namjerava da napadne Ukrajinu. Portparol Kremlja Dmitrij Peskov rekao je da su isporuke oružja Ukrajini iz zapadnih zemalja, vojni manevri i preleti NATO letjelica krivi za rast tenzija oko Ukrajine.
Američki državni sekretar Antony Blinken rekao je ukrajinskom predsjedniku Volodimiru Zelenskom da postoji "jasna prednost" za upotrebu diplomatije i deeskalaciju sukoba duž rusko-ukrajinske granice, ali da će se Rusija suočiti sa "veoma teškim posljedicama" ako obnovi agresiju na Ukrajinu.
"Danas se nalazi oko 100.000 ruskih vojnika u blizini ukrajinskih granica i u tom smislu prijetnja Ukrajini je bez presedana", rekao je Blinken dok su on i Zelenski započinjali sastanak u Kijevu.
Blinken je ponovio podršku SAD suverenitetu i teritorijalnom integritetu Ukrajine, dodajući da je "na Ukrajincima i nikom drugom da odlučuju o svojoj budućnosti i budućnosti ove zemlje".
Zelenski je zahvalio Blinkenu i Bidenovoj administraciji na povećanju vojne pomoći Ukrajini.
Visoki zvaničnik američkog State Departmenta rekao je novinarima u srijedu da je Bidenova administracija prošlog mjeseca odobrila 200 miliona dolara dodatne pomoći za odbrambenu bezbjednost Ukrajine.
Prije odlaska na put, Blinken je u srijedu rekao da se snažno nada da će napori za deeskalaciju tenzija duž rusko-ukrajinske granice moći da ostanu na "diplomatskom i mirnom putu", ali da je na kraju na ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu da odluči.
Blinken će otputovati u Berlin na susret s njemačkom ministricom vanjskih poslova Annalenom Baerbock "kako bi razgovarali o nedavnim diplomatskim angažmanima s Rusijom i zajedničkim naporima za odvraćanje daljnje ruske agresije na Ukrajinu", saopštio je State Department.
Nagomilavanje oko 100.000 ruskih vojnika duž istočne granice Ukrajine izazvalo je bojazan da Moskva planira vojnu akciju protiv svog susjeda, koji je nekoć bio dio Sovjetskog Saveza predvođenog Rusijom. Rusija je oduzela poluotok Krim Ukrajini 2014.
Blinkenovo putovanje uslijedilo je nakon prošlosedmičnog razgovora u Ženevi između ruskih i američkih dužnosnika s ciljem rješavanja razlika oko Ukrajine i drugih sigurnosnih pitanja. Nije zabilježen napredak.
Rusija je tražila garancije da Ukrajina nikada neće ući u NATO.
Prošle sedmcie Bidenova administracija optužila je Moskvu da priprema "operaciju pod lažnom zastavom" kao trik za intervenciju u Ukrajini, optužba koju je Rusija ljutito odbacila.
Američka delegacija posjetila je Kijev u ponedjeljak kako bi pokazala potporu Ukrajini u sukobu s Rusijom.
Američka senatorica Amy Klobuchar, demokrata, rekla je ukrajinskom servisu VOA-e: “Ovdje imamo demokrate i republikance vrlo različitih političkih pogleda koji govore da stojimo uz Ukrajinu, i ako Vladimir Putin odluči krenuti ovim izdajničkim antidemokratskim putem invazije na ovu zemlju, bit će stroge i brze sankcije.”
Američki senator Kevin Cramer, republikanac, rekao je za VOA: “Sjedinjene Države neće samo sjediti skrštenih ruku i biti promatrač ako se nešto dogodi. Ono što bismo željeli učiniti je spriječiti da se to dogodi. Želimo biti odvraćajući faktor. Želimo biti dio rješenja prije početka borbe.”
Kris Hanas i ukrajinska služba Glasa Amerike doprinijeli su u pisanju ovog izvještaja. Neke informacije dao je The Associated Press.