Podstranica sadrži detaljan pregled izvještaja sa Mladićevog suđenja, prvostepenu presudu, kao i optužnice koje je Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju (MKSJ) podigao protiv njega. Osim izvještaja sa suđenja, BIRN BiH je izvještavao o nizu procesa koji su pratili predmet, poput izmijena članova Vijeća, Mladićevih žalbi na zdravstveno stanje koje je iznosio na statusnim konferencijama, te njegovo javljanje u TV emisiju iz pritvorske jedinice Ujedinjenih nacija.
Zamjenica urednika Džana Brkanić podsjeća da BIRN BiH duže od 15 godina prati predmete za ratne zločine pred Sudom BiH ali i da je redovno izvještavao sa suđenja Mladiću pred MKSJ-om a potom i žalbenog postupka pred Međunarodnim mehanizmom za krivične sudove (MMKS). Veliki je to broj izvještaja sa suđenja, analiza, svjedočenja i ispovijesti žrtava, te video i audio materijala, kazala je Brkanić.
“Sretni smo što imamo takvu arhivsku građu koju ovom prilikom možemo podijeliti sa javnošću, novinarima i istraživačima pred presudu koja se toliko godina čeka. Na neki način ovom podstranicom zaokružit ćemo naš dugogodišnji i predani rad u praćenju predmeta pred Mehanizmom, čije će zatvaranje za slučajeve s područja bivše Jugoslavije uslijediti nakon ove i presude u slučaju Stanišić i Simatović”, kaže Brkanić.
Podstranica posvećena konačnoj presudi Mladiću sadrži niz analiza, reportaža i TV emisija o prvostepenoj presudi, žalbenim navodima Tužilaštva i Odbrane, te je BIRN BiH dao glas onima koji najviše iščekuju konačnu presudu – žrtvama.
Žrtve ali i stručnjaci su za BIRN BiH govorili o tome zbog čega je značajan ovaj postupak, kao i o očekivanjima kako od prvostepene tako i od konačne presude.
Osim detaljnog opisa činjeničnih navoda, Mladićevog profila i sažetka prvostepene presude, na podstranici se mogu naći još i dokumentarni filmovi koje je uradio BIRN BiH, kao i mapa ratnih zločina.
Mladić je 2017. godine prvostepenom presudom Haškog tribunala osuđen na doživotnu kaznu zatvora za genocid u Srebrenici, progone Bošnjaka i Hrvata, terorisanje građana Sarajeva i uzimanje pripadnika UNPROFOR-a za taoce.
BIRN BiH je jedina organizacija odnosno medij koji prati sve predmete ratnih zločina pred Državnim sudom. Baza podataka BIRN-a BiH koja je pokrenuta 2005. godine predstavlja jedinstvenu arhivu svih predmeta ratnih zločina pred Državnim sudom, a služi kao vjerodostojan i sveobuhvatan izvor objektivnih informacija otvorenih za javnost.
Pored Državnog suda, novinari BIRN-a BiH izvještavali su i sa lokalnih sudova u BiH te sa Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju, odnosno Međunarodnog mehanizma za krivične sudove.
Na dan izricanja konačne presude na stranici Detektor.ba novinari BIRN-a BiH će u live blogu prenositi presudu iz Haaga, kao i reakcije iz drugih gradova.
Stranici je moguće pristupiti na ovom linku.