Rusija, Ukrajina i njihovi globalni saveznici se trude da se postave u najbolju moguću poziciju za bilo kakve promjene koje Trump može da donese u američku politiku prema ratu koji traje skoro tri godine. Novoizabrani predsjednik je posljednjih dana insistirao da Rusija i Ukrajina odmah treba da postignu prekid vatre i rekao da bi Ukrajina trebalo da se pripremi na to da će dobijati manje američke vojne pomoći.
Na liniji fronta, ukrajinske snage su svjesne da se Trumpov dolazak na vlast bliži, kao i da postoji rizik da će da izgube podršku Amerike koja im je do sada bila najveći saveznik.
Ako se to dogodi, "ti ljudi koji su sa mnom, moja jedinica, nećemo se povući", rekao je agenciji AP telefonom komandant čete ukrajinskih udarnih dronova, koji se bore u ruskoj Kurskoj oblasti sa 47. brigadom.
"Sve dok imamo municiju, dok imamo oružje, sve dok imamo sredstva da pobijedimo neprijatelja, borićemo se", rekao je komandant, koji ima vojni nadimak Hamer. Govorio je pod uslovom da mu agencija ne navede pravo ime, pozivajući se na pravila ukrajinske vojske i brigu za sigurnost.
"Ali, kada ponestane svih sredstava, morate razumjeti, bićemo uništeni veoma brzo", rekao je on.
Bidenova administracija pokušava da pošalje sve do posljednjeg raspoloživog dolara kako bi ojačala odbranu Ukrajine prije nego što on napusti funkciju za šest nedjelja, najavljujući više od dvije milijarde dolara dodatne podrške otkako je Trump pobijedio na predsjedničkim izborima prošlog mjeseca.
SAD su poslale ukupno 62 milijarde dolara vojne pomoći otkako je Rusija izvršila invaziju na Ukrajinu u februaru 2022, a nova pomoć uskoro stiže.
Administracija je na putu da pošalje cijeli američki dio zajma Ukrajini od 50 milijardi dolara, čiji su dio i zamrznuta ruska sredstva, prije nego što Biden napusti Bijelu kuću, rekli su zvaničnici.
Oni navode da su SAD i Ukrajina u "završnim fazama" razgovora o uslovima zajma i blizu izvršenja isplate 20 milijardi dolara većeg zajma koji SAD podržavaju.
Biden je također ublažio ograničenja Ukrajini za upotrebu američkih raketa većeg dometa protiv vojnih ciljeva dublje unutar Rusije, nakon što je Amerika mjesecima odbijala apele da im se to dozvoli, zbog straha da bi to dodatno provociralo Rusiju da izazove nuklearni rat ili napadne Zapad. On je također nedavno dozvolio Ukrajini da koristi protivpješadijske mine, koje su u mnogim zemljama zabranjene.
Biden i njegovi savjetnici su, međutim, skeptični da će omogućavanje slobodnije upotrebe raketa većeg dometa promijeniti tok rata, prema dvojici visokih zvaničnika administracije koji su govorili pod uslovom da ostanu anonimni.
Ali Bidenova administracija ima barem određenu mjeru samopouzdanja da njeni napori, u kombinaciji sa kontinuiranom snažnom evropskom podrškom, znače da će otići sa funkcije nakon što su Ukrajini dali oružja potrebna da nastavi borbu protiv Rusije neko vrijeme, rekli su zvaničnici.
To je dovoljno da se izdrži neko vrijeme, ali nedovoljno da se poraze snage ruskog predsjednika Vladimira Putina, smatraju i Ukrajina, i neki od njenih saveznika.
Čak i sada, "Bidenova administracija veoma pazi da se ne suoči sa problemom Putinovog poraza ili poraza Rusije" iz straha od haosa koji bi mogao da uslijedi, rekao je penzionisani general Philip Breedlove, bivši vrhovni saveznički komandant NATO-a. On je kritičan prema Bidenovom opreznom tempu vojne podrške Ukrajini.
Događaji daleko od linija fronta proteklog vikenda pokazali su uticaj rata na rusku vojsku.
U Siriji su pobunjenici zauzeli glavni grad zemlje i zbacili predsjednika te zemlje i saveznika Rusije Bashara al-Assada. Ruske snage u Siriji su godinama podržavale Assada, ali su se sklonile s puta pobunjenicima, ne želeći da pretrpe gubitke tokom odbrane svog saveznika.
Biden je rekao da je to još jedan dokaz da je podrška SAD ukrajinskom predsjedniku Volodimiru Zelenskom iscrpila rusku vojsku.
Trump, koji je dugo govorio pozitivno o Putinu i opisivao Zelenskog kao "showmana" koji izvlači novac iz SAD, iskoristio je taj trenutak da pozove na hitan prekid vatre između Ukrajine i Rusije.
Na pitanje u TV intervjuu – snimljenom pre nego što se sastao sa Zelenskim tokom vikenda u Parizu – da li Ukrajina treba da se pripremi za mogućnost smanjenja pomoći, Trump je rekao: "Da. Vjerovatno. Naravno".
Trumpove pristalice to nazivaju manevrisanjem pred pregovore od strane čovjeka koji je poznat po vještini sklapanja dogovora. Njegovi kritičari pak kažu da se plaše da to pokazuje da je on pod Putinovom kontrolom.
Zelenski je u ponedjeljak rekao da povlačenje ruskih snaga sa predstraža širom svijeta pokazuje da se "cijela vojska ove velike pseudo-imperije danas bori protiv ukrajinskog naroda".
"Prisiljavanje Putina da okonča rat zahtijeva da Ukrajina bude jaka na bojnom polju prije nego što bude diplomatski jaka", napisao je Zelenski na društvenim mrežama, ponavljajući skoro svakodnevne pozive za slanje raketa većeg dometa iz SAD i Evrope.
Ali Moskva je pojačala svoje ofanzive na druge načine u posljednjih šest meseci, koristeći do maksimuma ljude i materijal u pješadijskim napadima i drugim napadima mnogo brže nego što može da ih zamijeni, ocjenjuje Institut za proučavanje rata.
U Kursku, to uključuje slanje ruskih vojnika na motociklima i u malim vozilima poput električnih automobila za golf da jurišaju na ukrajinske položaje, rekao je Hamer. Ukrajinski komandant jedinice za dronove i njegovi saborci brane zemlju koju su zauzeli od Rusije vatrenim oružjem, tenkovima i oklopnim vozilima koje su obezbijedile SAD i drugi saveznici.
Pristalice Ukrajine strahuju da bi vrsta trenutnog primirja na koju se Trump poziva uglavnom bila pod Putinovim uslovima i da bi omogućila ruskom lideru da nastavi rat kada se njegova vojska oporavi.
"Putin grotesknom stopom žrtvuje sopstvene vojnike da bi zauzeo bilo kakvu teritoriju pod pretpostavkom da će SAD reći Ukrajini da gotovo sa pomoći SAD, osim ako Rusiji ne bude dato da zadrži ono što je uzela", napisao je Phillips O'Brien, profesor strateških studija na škotskom Univerzitetu Sent Andrews, na svom kanalu na Substacku.
Putinov manjak vojnika naveo ga je da dovede sjevernokorejske snage. Bidenova odluka da dozvoli Ukrajini da koristi rakete većeg dometa u Rusiji delimično je bila odgovor, sa ciljem da obeshrabri Sjevernu Koreju od dubljeg uključivanja u rat, rekao je jedan od visokih zvaničnika administracije.
Od 2022. Rusija je već povlačila snage i druga vojna sredstva iz Sirije, Centralne Azije i drugih mjesta da bi ih uključila u borbu protiv Ukrajine, rekao je George Burros, ekspert za sukob Rusije i Ukrajine u Institutu za proučavanje rata.
Bilo koja borbena moć koju je Rusija bila ostavila u Siriji i koju bi mogla da rasporedi u Ukrajini vjerovatno neće promijeniti zamah na bojnom polju, rekao je Burros.
"Kremlj je dao Ukrajini prioritet koliko god je mogao", rekao je on.