Obje strane su ublažile očekivanja, opisujući razgovore kao početni korak koji bi mogao postaviti okvir za direktne razgovore između američkog predsjednika Donalda Trumpa i ruskog lidera Vladimira Putina.
Državni sekretar Marco Rubio predvodi američku delegaciju, u kojoj su i savjetnik za nacionalnu sigurnost Mike Waltz i izaslanik za Bliski istok Steve Wikoff.
Na ruskoj strani su ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov i viši Putinov pomoćnik Jurij Ušakov.
Ukrajinski lideri rekli su da nisu pozvani da učestvuju. Ukrajinski predsjednik Volodimyr Zelenski trebao bi u srijedu ugostiti američkog izaslanika za Ukrajinu Keitha Kellogga.
Angažman između SAD-a i Rusije izazvao je zabrinutost među evropskim liderima koji su posljednjih dana istakli potrebu da Ukrajina bude uključena u razgovore o vlastitoj budućnosti, te da evropske nacije igraju ulogu u onome što također vide kao ključni razvoj u vlastitoj sigurnosti.
Francuski predsjednik Emmanuel Macron sazvao je grupu evropskih lidera na sjednici u ponedjeljak u Parizu na kojoj su razgovarali o povećanju potrošnje na odbranu i potencijalnim sigurnosnim garancijama za Ukrajinu.
Postojala je podjela oko ideje raspoređivanja mirovnih snaga u Ukrajinu kao dijela potencijalnog okončanja rata, pri čemu su vlade poput Britanije i Švedske izrazile otvorenost za tu ideju, dok je njemački kancelar Olaf Scholz rekao da je diskusija preuranjena.
"Tražimo snažan i trajan mir u Ukrajini. Da bi to postigla, Rusija mora prekinuti agresiju, a to mora biti popraćeno snažnim i kredibilnim sigurnosnim garancijama za Ukrajince", rekao je Macron na X-u.
Francuski lider je rekao da je razgovarao sa Trumpom i Zelenskim nakon razgovora u Parizu i da je važno da Evropljani, Amerikanci i Ukrajinci rade zajedno.
Zelenski je izrazio potrebu za "čvrstim i pouzdanim" sigurnosnim garancijama, rekavši da će u suprotnom Rusija samo započeti još jedan rat sa Ukrajinom ili drugim nacijama u Evropi.