Washington je naredio većini osoblja iz ambasade u Ukrajini da smjesta napusti zemlju, a isto su uradile i druge zapadne zemlje.
"Naredili smo većini Amerikanaca da napuste ambasadu u Kijevu. Rizik od ruske vojne akcije je veliki i to je mudra odluka", rekao je državni sekretar SAD Antony Blinken.
Američko osoblje pri misiji OSCE-a u Ukrajini počelo je da se evakuiše iz Donjecka u nedelju, saznaje Reuters. OSCE, između ostalog, ima civilnu posmatračku misiju u proruskom, separatističkom Donjecku i Lugansku, gdje od 2014. traje rat u kojem je poginulo više od 14.000 ljudi.
Australija je takođe saopštila da evakuiše svoju ambasadu u Kijevu, a premijer Skot Morison optužio je Kinu da je "uznemirujuće tiha" kada je riječ o ukrajinskoj krizi.
Američki državni sekretar Antony Blinken razgovarao je u subotu sa kolegama iz Južne Koreje i Japana i poručio da diplomatski putevi ostaju otvoreni.
"Moskva može jednostavno da krene tim putem tako što će deeskalirati situaciju, umjesto što je eskalira", kaže Blinken.
Rusija negira da planira invaziju na Ukrajinu, a upozorenja sa Zapada tumači kao "histeriju".
Predsjednik SAD Joe Biden i predsjednik Rusije Vladimir Putin razgovarali su u subotu telefonom oko jednog sata, ali nikakav napredak nije postignut. Zvaničnik Bidenove administracije kazao je da je razgovor bio profesionalan i sadržajan, ali da nema promjene.
Iz Kremlja je saopšteno da je Putin rekao da Washington nije uzeo u obzir zabrinutost Rusije za bezbjednost, niti da su razmotreni njeni glavni zahtjevi.