Rekao je i da Washington nastavlja sa redukovanjem broja osoblja u ambasadi u Ukrajini i da State Department poziva američke državljane da smjesta napuste zemlju.
Isto je poručio i predsjednik SAD Joe Biden, koji je dodao da neće slati vojsku u Ukrajinu da spašava Amerikance u slučaju rata.
"Jednostavno rečeno, vidimo veoma problematične naznake ruske eskalacije, uključujći i nove snage koje pristižu na granicu sa Ukrajinom. Kao što smo i ranije rekli, invazija može da se desi bilo kad, čak i za vrijeme Olimpijskih igara", rekao je Blinken na konferenciji u Melbourneu.
Rusija je rasporedila više od 100.000 vojnika na granicu sa Ukrajinom, ali negira navode Zapada da planira invaziju na tu zemlju.
Moskva traži od Zapada da ne dozvoli učlanjenje Ukrajine u NATO, o čemu su zapadne zemlje odbile da pregovaraju. Kina je podržala Rusiju u njenim zahtjevima, a zauzvrat je Moskva pružila podršku Pekingu po pitanju Tajvana.
Potencijalna invazija Rusije na Ukrajinu prijeti međunarodnom poretku, kaže državni sekretar SAD i dodaje da bi, ako bi to prošlo nekažnjeno, moglo imati i šire posljedice u Indo-Pacifiku, što bi moglo da se odnosi na prijetnju kineske invazije na Tajvan.
"Ako dozvolimo da se ti principi krše nekažnjeno, čak i negdje daleko, posljedice ćemo osjećati svi. Drugi nas posmatraju i čekaju da vide šta ćemo da preduzmemo", kaže Blinken.
Velika Britanija je u četvrtak ocijenila da je "najopasniji trenutak" u konfliktu Zapada i Moskve blizu.
Rusija je otpočela zajedničku vojnu vježbu sa Bjelorusijom i u Crnom moru.
SAD i druge zapadne zemlje zaprijetile su oštrim sankcijama Rusiji ako krene u napad. Moskva, sa druge strane, tvrdi da krizu uzrokuju NATO i SAD i traži bezbjednosne garancije od Zapada.