Спеціальні потреби

АЕС, основа енергосистеми України, недостатньо захищені від обстрілів цієї зими, кажуть аналітики


Українцям загрожує відключення світла по 20 годин на день, якщо Росія виведе з ладу АЕС, а морози триватимуть, каже аналітик Олександр Харченко
Українцям загрожує відключення світла по 20 годин на день, якщо Росія виведе з ладу АЕС, а морози триватимуть, каже аналітик Олександр Харченко

Атомні електростанції, на яких зараз тримається українська енергосистема, не мають достатнього захисту від обстрілів цієї зими, кажуть аналітики. Вони також закликають Захід звільнити Запорізьку АЕС від російських окупантів, щоб запобігти ядерному інциденту.

Через масштабні російські обстріли теплової генерації, енергоінфраструктури, Україна втратила 11 гігават потужностей, включаючи більшу частину теплової генерації, що збільшило роль атомних електростанцій в українській енергетиці, каже аналітикиня з питань енергетичної безпеки американського дослідницького центру Atlantic Council Ольга Хакова.

В інтерв'ю Голосу Америки Хакова вказує: є значна загроза, що Росія поновить свої атаки на енергосистему, тому адекватне ППО - надзвичайно важливе.

"Атомні електростанції, що залишились, тримають систему разом, - каже експертка. - Насправді немає системи жорсткого захисного купола, здатного їх захистити. Потрібне ППО для захисту станції та ліній передачі, під'єднаних до атомних електростанцій".

Українські АЕС, що виробляють 60% струму для країни, не мають достатнього захисту, каже Олександр Харченко з Центру досліджень енергетики в коментарі виданню Politico. Він вказує, що "Енергоатом" почав укладати контракти на системи захисту лише у вересні, що означає, що до зими захист не буде готовий.

За найгіршого сценарію, якщо температура триматиметься нижче, ніж мінус 10 і Москва пошкодить АЕС, українцям загрожує відключення світла по 20 годин на день, каже Харченко.

Було зроблено багато для підготовки до зими, каже Хакова: "Надзвичайних зусиль було докладено, щоб створити більше децентралізованих ліній постачання, невеликих електростанцій на газу, збільшити ефективність системі, децентралізацію та більше покладатись на відновлювані джерела. Однак, такі речі потребують часу".

Хакова: на ЗАЕС "назріває щось жахливе"

Говорячи про те, чим союзники можуть допомогти Україні зараз, Хакова закликала не припиняти допомогу для ремонту пошкоджень, адже "російська безпрецедентна стратегія нападів на цивільне населення також заслуговує на безпрецедентний рівень підтримки".

Вона також радить союзникам збільшити зусилля з деокупації Запорізької АЕС або щонайменше домогтись, щоб російські окупанти полишили станцію, а керівництво перебрали європейці чи представники іншої нейтральної сторони - "задля безпеки українців та європейців".

Не питання, чи це станеться, а питання коли станеться серйозний інцидент на ЗАЕС, поки росіяни її незаконно окупують
Ольга Хакова

"Не питання, чи це станеться, а питання коли станеться серйозний інцидент на цій станції, поки росіяни її незаконно окупують", - каже Хакова про загрозу аварії на АЕС.

Вона вказує: було щонайменше 150 зареєстрованих випадків значних порушень правил безпеки. "Будь-хто у сфері безпеки скаже, що цей рівень порушень призводить до інцидентів. Це як дивитись уповільнене відео того, як щось жахливе назріває", - додає експертка.

Коментуючи місію МАГАТЕ, яка перебуває на станції, Хакова висловила переконання, що "місія включає багато талановитих, дуже розумних експертів та хоробрих людей, які там зараз перебувають", однак висловила думку, що "деякі речі губляться в перекладі від експертів на місці, які справді знають і розуміють ризики, до тих меседжів, які звучать на політичному рівні".

"Зараз цьому можна запобігти, але так може не тривати надалі, якщо ми дозволимо Росії окупувати цей чутливий об'єкт. Вони не дбають добре про цю станцію, бо не надають пріоритету безпеці, - додає вона. - Ніхто не виграє, якщо станеться інцидент".

Президент України Володимир Зеленський застеріг про загрозу "ядерної катастрофи" цієї зими у своєму виступі на засіданні Генеральної Асамблеї ООН у вересні.

Тоді він повідомив, що розвідувальні дані свідчать, що Путін планує атакувати атомні станції в Україні. Зеленський попередив, що радіація з України не зважатиме на кордони між країнами.

"Якщо, не дай Боже, Росія спричинить атомну катастрофу, радіація однієї з наших АЕС не буде поважати державних кордонів, – заявив президент України. – Війна завжди є загрозою для багатьох".

  • 16x9 Image

    Оксана Бедратенко

    Вебредакторка, журналістка, економічна оглядачка Української служби Голосу Америки. Висвітлюю теми міжнародних санкцій, економіки воєнного часу, світові тенденції на ринках нафти та газу, новини фінансової сфери. Пояснюю просто складні теми міжнародних відносин, економіки США, України та світу, як в розлогих статтях, так і в коротких графічних відео.

Розсилка

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG