Президент України Володимир Зеленський провів низку зустрічей з європейськими лідерами на полях Мюнхенської безпекової конференції, де центральною темою для України і Європи було питання встановлення справедливого і тривалого миру через майже три роки російської широкомасштабної агресії проти України.
Виступи представників нової адміністрації США, які вони інтерпретували як поступовий відхід Америки від її ролі гаранта безпеки в Європ, спантеличили багатьох європейців, але з іншого боку, європейські політики та Україна наголошували на тому, що Європі настав час докласти більше зусиль для забезпечення власної безпеки.
Про це говорив і президент України, який закликав європейців створювати власну армію разом з Україною. Така сильна Європа матиме повагу з боку США, вважає Зеленський.
“На Мюнхенській конференції з безпеки я наголосив, що європейська політика має бути не просто багатообіцяючою — вона має спонукати Америку хотіти стояти поруч із сильною Європою”, – підсумував Зеленський у мережі Х.
За його словами, Європа “повинна вирішити своє власне майбутнє з впевненістю у своїй силі, щоб інші не мали іншого вибору, як поважати її силу”.
Під час зустріч з німецьким канцлером Олафом Шольцом йшлося про спільні кроки для досягнення тривалого миру, гарантії безпеки та роль Європи в потенційному миротворчому процесі.
“Будь-які домовленості не можуть нехтувати європейськими інтересами”, – заявив Зеленський.
“Цінуємо німецьку підтримку для України від початку вторгнення, і особливо лідерство в зміцненні ППО”, – написав він у мережі Х.
Щодо зустрічі з Шольцем, Зеленський також наголосив: “Домовились і надалі працювати разом над зміцненням Європи”.
Він додав, що окремо подякував Німеччині за відкриття найближчим часом "хабу єдності" для українців у Берліні, які допоможуть українським біженцям повернутися додому в майбутньому.
Раніше Зеленський заявляв, що за межами України буде створено "осередки єдності" для підтримки українців та для збереження зв’язків української громади та української держави.
Такі “unity hubs”, сказав президент під час візиту до Варшави, будуть у Польщі, Німеччині та в інших країнах.
Також президент України зустрівся з гендиректором німецької компанії Rheinmetall AG Арміном Паппергером для обговорення розширення співпраці.
Як повідомляв Голос Америки, минулого місяця у НАТО підтвердили, що Росія планувала вбивство Арміна Паппергера, керівника однієї з провідних європейських оборонних компаній, яка, зокрема, виробляє артилерійські снаряди та військову техніку для України.
З президентом Фінляндії Александром Стуббом Зеленський обговорив посилення санкцій проти путінського тіньового флоту та координацію із союзниками інвестицій в українське оборонне виробництво.
“Говорили й про оборонну підтримку України та інвестиції у виробництво української далекобійної зброї”, – додав президент України.
Він також зазначив, що розповів фінському колезі про спілкування з новою адміністрацією президента США та розмови з європейськими лідерами.
“Важливо спільно з усіма союзниками напрацювати надійні гарантії безпеки, що допоможуть досягти справжнього миру й не дадуть агресії повернутися”, – наголосив Зеленський.
Він подякував Фінляндії за незмінну підтримку України та за всі зусилля, спрямовані на закінчення війни.
Прем’єр-міністру Нідерландів Діку Схоофу Зеленський подякував за те, що допомога Україні не зменшується після майже трьох років повномасштабної війни.
На тлі атаки по ЧАЕС Зеленський подякував за участь Нідерландів у зміцненні українського повітряного щита на захист від російських атак. Йшлося і про формування спільного плану дій і напрацювання надійних гарантій безпеки.
А під час зустрічі з премʼєр-міністром Норвегії Йонасом Гаром Стере український президнет обговорив зусилля, необхідні для справедливого й тривалого миру.
Окрему увагу приділили українському виробництву зброї, а саме далекобійних ракет і дронів.
“Норвегія вже безпосередньо інвестує в наш вітчизняний ОПК. Домовилися продовжувати цю співпрацю”, – повідомив Зеленський.
Зростання суми оборонної підтримки “зможе забезпечити сильну позицію України”, додав він, коментуючи зустріч.
Тим часом до справедливого миру на основі сили колективних рішень світових лідерів закликали депутати Верховної Ради України 1-6 скликань, низка Героїв України та кілька десятків громадських діячів, митців, вчених України.
Як повідомили Голосу Америки із Центру аналізу регіональних ризиків RRAC, підписанти відповідного звернення висловили вдячність за надану Україні допомогу у відсічі збройної агресії Росії та закликали продовжувати зусилля для припинення війни.
“Україні потрібен справедливий мир, заснований на силі колективних рішень, зокрема в межах кордонів 1991 року”, – йдеться у зверненні, яке також закликає до покарання Росії за злочини агресії, геноцид, воєнні злочини та злочини проти людяності, забезпечення репарацій і запровадження додаткових санкцій.
“Україна має залишатися суверенною державою, здатною захистити себе, а не стати буферною зоною між демократичним світом і тоталітарною Росією”, – йдеться у зверненні.