Спеціальні потреби

Зеленський окреслив формат переговорів, який би влаштував Україну


Президент України Володимир Зеленський на спільній пресконференції з президентом Молдови Маєю Санду. Київ. Україна, 25 січня 2025 року. REUTERS/Gleb Garanich
Президент України Володимир Зеленський на спільній пресконференції з президентом Молдови Маєю Санду. Київ. Україна, 25 січня 2025 року. REUTERS/Gleb Garanich

Президент України Володимир Зеленський сподівається, що Європа та Сполучені Штати будуть залучені до будь-яких переговорів щодо припинення війни його країни з Росією.

Про це президент України, заявив він журналістам у суботу на спільній пресконференції з президенткою Молдови Маєю Санду.

Зеленський сказав, що такі переговори не можуть відбуватися без України, щоб вони мали сенс.

"Щодо того, яка буде структура переговорів: Україна, я дуже сподіваюся, що там буде Україна, Америка, Європа і росіяни", – сказав Зеленський, згодом уточнивши, що рамок майбутніх імовірних переговорів поки не встановлено.

"Так, я б дуже хотів, щоб Європа брала участь, тому що ми будемо членами Європейського Союзу", – сказав Зеленський.

Він додав, що вірить, що новий президент США Дональд Трамп зможе покласти край війні, але він зможе це зробити, лише якщо залучить Україну до переговорів.

"Він може це зробити тільки з Україною, інакше не вийде. Тому що Росія не хоче закінчувати війну, а Україна хоче її закінчувати", – сказав Зеленський.

Говорячи про Молдову, Зеленський назвав ситуацію у сусідній раїні "серйозною" та "нестабільною" і висловив впевненість, що "тільки разом ми можемо цю ситуацію виправити".

Він уточнив, що йдеться про енергетику, соціальні питання, "які використовуються нашим спільним ворогом проти інтересів не тільки Молдови, але й усього нашого регіону."

"Відсутність криз у Молдові – це, зокрема, і наша безпека", – додав Зеленський у месенджері Telegram.

Президентка Молодви Мая Санду сказала, що її влада "дасть відсіч" спробам Росії шляхом створення енергетичної кризи у Придністров’ї "консолідувати свою незаконну військову присутність у цьому регіоні і використати Молдову проти України".

На спільному з лідером України Володимиром Зеленським брифінгу в Києві Санду зазначила, що Росія після її "безпрецедентних спроб" втрутитися у вибори та референдум у Молдові, які виявилися невдалими," влаштувала енергетичну кризу на правому березі Дністра".

"Це прорахована стратегія. Росія прагне створити соціальний та економічний хаос, розпалити напруженість на Дністрі та встановити прокремлівський уряд у Кишиневі. Його кінцева мета – консолідувати свою військову присутність, незаконно дислоковану в Придністровському регіоні і використати Молдову проти України. Президенте Зеленський, дорогий народе України, будьте впевнені – Молдова дасть відсіч»" – запевнила Санду.

Як повідомляв Голос Америки, Кремль штучно створює газову кризу в контрольованому Росією молдовському Придністров'ї після припинення з початку року транзиту російського газу до Європи через територію України.

Після зупинки транзиту газу, російський "Газпром", вказуючи на не визнаний Молдовою газовий борг, відмовився постачати газ до регіону. Технічна можливість таких поставок без транзиту через Україну існує, адже працює трубопровід через Туреччину, кажуть оглядачі.

Зупинка "Газпромом" газопостачань призвела до припинення роботи підприємств у Придністров'ї, відключень опалення для соціальних об'єктів в регіоні. В Росії намагаються звинуватити Молдову в кризі, що викликало обурення Кишинева.

В Міністерстві закордонних справ країни повідомили, що в понеділок, 6 січня, викликали російського посла із вимогою припинити дезінформацію.

Молдовська влада переконана, що Придністров'я намагається створити гуманітарну та політичну кризу в Молдові, а також натиснути на Україну, щоб та поновила транзит російського газу.

На пресконференції у Києві Зеленський сказав, що Україна готова доправляти вугілля у Придністров’я, щоб допомогти Молдові, повідомляє кореспондент Радіо Свобода.

"У нас є вугілля, яке ми дійсно можемо постачати в Молдову, можемо дати в Тирасполь. Якщо дійсно вони хочуть, щоб люди отримали електрику", – сказав Зеленський.

Він висловив припущення, що в Тирасполі можуть, що це вугілля їм технічно не підходить.

"Але вони використовують, до речі, українське вугілля, ви знаєте, антрацит, який був вкрадений Росією після окупації Донецької і Луганської областей, частини нашого регіону. Саме там вони взяли і просто вкрали наше вугілля і частина цього вугілля була відправлена в Тирасполь", – заявив Зеленський.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Розсилка

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG