Федеральне бюро розслідувань (ФБР) звинуватило росіянку Номму Зарубіну, яка проживає в Нью-Йорку, за двома фактами надання неправдивих свідчень з приводу її зв'язків з російськими спецслужбами.
Згідно з першим пунктом звинувачення (обвинувальний висновок є у розпорядженні Російської служби Голосу Америки), у квітні 2021 року в ході допиту ФБР Зарубіна хибно заявила, що вона не має контактів з представниками уряду або спецслужб РФ.
Згідно з другим пунктом обвинувачення, Зарубіна у вересні 2023 року знову дала неправдиві свідчення. Вона сказала, що представник Федеральної служби безпеки (ФСБ) зв'язувався з нею лише одного разу, щоб розпитати її про діяльність у США. При цьому, згідно з даними ФБР, увесь цей час Зарубіна перебувала на зв'язку з ФСБ Росії та виконувала завдання у США за їх дорученням.
Голос Америки звернувся до Зарубіної за коментарем у понеділок, 2-го грудня. Вона пообіцяла відповісти на наші запитання "протягом дня" після погодження з адвокатом, але на момент опублікування цього матеріалу відповідей не надала.
На своїй сторінці у Facebook Зарубіна написала, що "нікуди не ховається і не тікає" і буде рада поговорити зі ЗМІ.
"Прошу не покладатися на постПравду – статті людей, які не працюють і ніколи не працювали офіційно у правоохоронних органах США. Деталі історії у них немає, але особистих амбіцій багато, тому виходить сарафанне радіо", – зазначила вона, додавши, що "мати будь-які справи зі співробітниками правоохоронних органів США значно приємніше, ніж з людьми, які розповсюджують чутки/думку/шантаж".
Зарубіна казала, що виступає проти російської агресії проти України. Вона брала участь у заходах, присвячених деколонізації Росії. Раніше вона активно співпрацювала з російською культурною організацією та фотографувалася з російськими дипломатами.
Що відомо із судових документів
Як випливає з обвинувального висновку, у грудні 2020 року уродженка Томська Зарубіна зустрілася з офіцером ФСБ у своєму рідному місті, тоді підписала договір з російською спецслужбою. Відповідно до нього, вона мала допомагати російському відомству з "мережевим маркетингом". Зарубіна, якій надали кодове ім'я "Аліса", за даними ФБР, співпрацювала з російською спецслужбою приблизно до 2022 року.
За інформацією в обвинувальному висновку, росіянка допомагала ФСБ знаходити та встановлювати контакти серед журналістів та експертів аналітичних центрів у США. Для цього вона відвідувала семінари та форуми, на яких були присутні представники ЗМІ, науки, міжнародних відносин та дипломатичного сектору.
У червні 2024 року Зарубіна зізналася ФБР, що брехала з приводу своїх зв'язків із російськими спецслужбами під час попередніх допитів. Як йдеться в обвинувальному висновку, росіянка підтвердила, що вона кілька разів зустрічалася з агентом ФСБ із Томська та часто переписувалася з ним. Він доручив їй взяти участь у Петербурзькому міжнародному економічному форумі у 2021 році, а також попросив знайти журналістів, які б позитивно висвітлили цю подію.
Пізніше співробітник ФСБ дав їй список людей в американських аналітичних центрах, про які вона мала зібрати інформацію, або з якими їй потрібно було налагодити контакти. Агент говорив Зарубіній, що хоче придумати привід, щоб запросити американських журналістів та військових з її баз контактів до Росії, щоб долучити їх до "російського способу мислення".
Як зазначила росіянка в ході допиту ФБР, вона вже не спілкується з цим агентом ФСБ, оскільки їхні стосунки були складними як в особистому, так і професійному плані, і вона стала відчувати, що він маніпулює нею.
Крім того, Зарубіна зізналася агентам ФБР, що станом на 2023 рік вона була на зв'язку з офіцером ФСБ з Москви, з яким вона "раніше навчалася в університеті та з яким у неї склалися особисті стосунки".
Він їй сказав, що його робота полягала в допиті співвітчизників, які приїжджають до Росії, але живуть і працюють у США. Він їй також казав, що в базі ФСБ є позначка про те, що "вона має сильні навички міжособистісного спілкування, і що ці навички рідкісні для людей, які працюють із ФСБ".
У ході допитів ФБР Зарубіна також зізналася, що мала близькі особисті відносини з тодішнім заступником постійного представника РФ в ООН і що вона була на зв'язку з представниками Росспівробітництва.
21 листопада 2024 року за рішенням суду Зарубіну відпустили під заставу 25 тисяч доларів. У неї вилучили паспорт, заборонили покидати Нью-Йорк та спілкуватися з чиновниками іноземних держав, окрім представників російського консульства. Попереднє судове слухання у справі Зарубіної призначено на кінець грудня.
Зв'язок Зарубіної з Оленою Бренсон, яка звинувачується в роботі на Росію
Вперше ФБР допитало Зарубіну у жовтні 2020 року, у зв'язку з кримінальною справою проти голови Координаційної ради організацій російських співвітчизників (КСОРС) Олени Бренсон, яку ФБР у 2022 році звинуватило у нелегальній роботі як російської агентки. Бренсон у жовтні 2020 року виїхала з Нью-Йорка до Росії, після обшуку в її американському офісі.
За інформацією в соцмережах Зарубіної, вона працювала в КСОРС з 2016 року до лютого 2022 року. У ході допиту ФБР росіянка говорила, що вона розвивала сайт ради та публікувала там посилання та матеріали, зокрема власного авторства. Бренсон, яку вона називає своєю менторкою, знайомила Зарубіну з важливими людьми.
Зарубіна розповіла ФБР, що в ході її поїздок до Росії вона зустрічалася з Бренсон, яка своєю чергою запитувала її про деталі розгляду проти неї і цікавилася, чи може вона подорожувати. Як зазначається у матеріалах справи, крім професійних зв'язків, є і родинні – Бренсон є хрещеною матір'ю дочки Зарубіної.
Як зазначено у профілі Зарубіної у Facebook, у Росії вона навчалася у Санкт-Петербурзькому державному університеті (СПбДУ) та Російській академії народного господарства та державній службі при Президентові Російської Федерації (РАНХіГС). Приблизно у 2016 році вона переїхала до США, йдеться в обвинувальному висновку.
Одна з останніх подій, про які писала Зарубіна в соцмережах – це конференція "Форуму Вільних Народів постРосії" в Канаді в середині листопада, в якій вона брала участь як "незалежна дослідниця, випускниця Школи громадських та міжнародних відносин Маркса коледжу Барух у Нью-Йорку та колишня представниця неурядової організації при ООН (з Томська)".
Через два дні після рішення суду відпустити її під заставу, Зарубіна виклала пост у Facebook, в якому писала, що "відчуває себе американкою щодо цінностей, таких як freedom, privacy, positive thinking, community, national security (свобода, захист персональних даних, позитивне мислення, спільнота, національна безпека – ред.), і виступає проти агресивної війни РФ проти України від самого її початку і досі", а також попросила допомогти їй із роботою в Нью-Йорку.
На сторінці Зарубіної в Instagram багато фотографій з відомими людьми. До 2022 року обвинувачена фотографувалася з російськими дипломатами та чиновниками, у тому числі постійним представником РФ в ООН Василем Небензею, його заступником Дмитром Полянським, послом Росії у США Анатолієм Антоновим, головою Татарстану Рустамом Мінніхановим.
Вона публікувала фотографії із заходів, пов'язаних із дипломатією, ООН чи іншими міжнародними організаціями.
Після 2022 її уподобання щодо вибору людей для спільних знімків дуже змінилися.
Зарубіна викладала фото з опозиціонерами Леонідом Волковим та Любов'ю Соболь, письменником Віктором Шендеровичем, поетом Дмитром Биковим, колишньою спеціальною помічницею Президента США з європейських та російських справ Фіоною Гілл та експертами з вашингтонських аналітичних центрів, серед яких було чимало колишніх військових.