Спеціальні потреби

Після нічних ракетних обстрілів ЗАЕС на 5 годин лишилась без основної лінії електропостачання. В МАГАТЕ відреагували


Російський військовий на території Запорізької АЕС. 1 травня 2022 року. ЗАЕС — найбільша атомна станція в Європі — з перших днів вторгнення перебуває під контролем російських військових. (AP)
Російський військовий на території Запорізької АЕС. 1 травня 2022 року. ЗАЕС — найбільша атомна станція в Європі — з перших днів вторгнення перебуває під контролем російських військових. (AP)

Після нічних обстрілів 22 березня Запорізька АЕС на 5 годин була відключена від єдиної основної лінії електроживлення на 750 кВ, і працювала на резервній лінії на 330 кВ. Про це повідомив гендиректор Міжнародної агенції з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаель Гроссі.

Експерти МАГАТЕ, які працюють на ЗАЕС, не могли назвати остаточну причину відключення станції від енергопостачання, але вказали, що збій в постачанні електрики стався за 95 кілометрів від станції, про це мовиться у повідомленні на офіційному сайті організації.

"Відразу не було зрозуміло, що стало причиною відключення, але станцію повідомили, що коротке замикання лінії електропередач сталося приблизно за 95 км від майданчика, на іншому березі Дніпра", – мовиться у заяві МАГАТЕ.

За повідомленням експертів МАГАТЕ, лінія електропередач на 750 кВ припинила подавати електропостачання близько 6:10 ранку за місцевим часом. Фізичних пошкоджень цієї лінії не виявили, роботу основної лінії відновили об 11:02 ранку цього ж дня.

"Поки лінія 750 кВ була недоступною, ЗАЕС продовжувала отримувати зовнішню електроенергію, необхідну для охолодження реактора та інших важливих функцій, від своєї єдиної резервної лінії електропередачі 330 кВ, яка була відновлена лише в середині березня після того, як була відключеною понад три тижні", – мовиться у повідомленні.

Тим часом за повідомленням української компанії НЕК "Укренерго", високовольтна лінія 750 кВ, яка була основною лінією живлення ЗАЕС, була виведена з ладу через російські обстріли.

Протягом останніх двох років на ЗАЕС неодноразово вимикалось електропостачання через військові події на різній відстані від майданчика.

До війни найбільша в Європі атомна електростанція ЗАЕС мала доступ до десяти зовнішніх ліній електропередачі. У заяві мовиться, що відключення сталося на тлі повідомлень про широкі військові дії в Україні.

Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Маріано Гроссі заявив, що ситуація навколо ЗАЕС "ще раз підкреслює постійні загрози для ядерної безпеки під час конфлікту".

«Нам ще раз нагадують про дуже реальну небезпеку, з якою Запорізька АЕС – як і інші атомні електростанції України – продовжують стикатися щодня, поки триває ця руйнівна війна. Знову ситуація з електропостачанням на Запорізькій АЕС висить на волосині", – зазначив Гроссі.

За повідомленням Генштабу України, в ніч на 22 березня Росія використала понад 90 ракет та 60 іранських дронів в масштабному обстрілі України. Президент Зеленський повідомив, що ціллю обстрілів були, зокрема, "електростанції та лінії постачання енергії, гребля ГЕС". Серед постраждалих міст - Запоріжжя та Дніпро.

Як повідомляв Голос Америки, представник ЄС із зовнішньополітичних питань Жозеп Боррель вказав на те, що такі удари шкодять безпеці Запорізької АЕС.

Нещодавно під час європейського турне держсекретар США Ентоні Блінкен обговорив питання безпеки на Запорізькій атомній електростанції із гендиректором МАГАТЕ Рафаелем Гроссі у Відні.

ЗАЕС перебуває під контролем російської влади з перших тижнів широкомасштабного вторгнення у лютому 2022-го року.

7 березня Рада директорів МАГАТЕ ухвалила резолюцію з вимогою до Росії залишити Запорізьку атомну електростанцію. 20 країн підтримали резолюцію, дві країни (Росія та Китай) проголосували проти, ще 12 країн утрималися.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG