Оксфордський словник обрав англомовним терміном 2024 року словосполучення brain rot (гниття мозку - англ.) – про це видавництво Оксфордського університету повідомило 2 грудня.
Вислів "гниття мозку" означає надмірне споживання безглуздого контенту, який шкодить людині. Так називають результат надмірного споживання інформації, особливо онлайн-контенту, який не має ніякої змістовної цінності та негативно впливає на когнітивні здібності людини.
Вперше brain rot згадується у книзі "Волден, або Життя в лісі" американського поета Генрі Девіда Торо, опублікованій у 1854 році.
Загалом мовні експерти створили список із шести слів, щоб відобразити головні тенденції 2024 року, до цього списку увійшли:
- demure – стримана або відповідальна поведінка;
- dynamic pricing – коли ціна на товар або послугу змінюється згідно із попитом;
- lore – сукупність фактів і довідкової інформації;
- romantasy – жанр художньої літератури, що поєднує в собі романтику і фентезі;
- slop – низькоякісний контент в інтернеті, створений за допомогою штучного інтелекту.
У 2023 році словом року стало rizz (скорочення від charisma – харизма), що означає романтичну привабливість або чарівність. Представники словника зазначають, що слово rizz широко використовується в інтернеті, зокрема цей гештег набрав мільярди переглядів у TikTok.
Електронні словники щодоби презентують “слово дня”, у тому числі мовні новотвори, а в кінці року підбивають підсумки. Щодо нових слів, які народжуються відповідно до змінюваних реалій, то це, наприклад, слова на кшталт smombie. Назву утворено від скорочення двох слів smartphone zombie на позначення людей, що небезпечно гуляють вулицями, втупившись у мобільні телефони.
Для довідки:
Oxford Languages - проєкт Оксфордського університету корінням з середини 19 століття, коли Лондонське філологічне товариство запропонувало повністю переглянути англійську мову. Від всесвітньо відомого Oxford Advanced Learner’s Dictionary до глобальної мовної програми проєкт публікує контент у друкованому, оцифрованому, онлайн форматах. За інноваційними методологіями і технологіями проєкт аналізує розвиток мови в режимі реального часу.