ЄС продовжив на півроку санкції проти 150 фізичних осіб і 37 компаній Російської Федерації, а також самопроголошених народних республік. Сполучені Штати додали у чорний список низку компаній та прізвища 29-х осіб. Одна з цілей цих заходів, йдеться в пояснювальній записці Федерального реєстру, - забезпечити ефективність існуючих санкцій проти Російської федерації за порушення нею міжнародного права і роздмухування конфлікту в Східній Україні.
У новий перелік потрапили родичі і ділові партнери російського олігарха Геннадія Тимченка, Іжевський механічний завод, концерн "Іжмаш", 15 дочірніх компаній «Роснафти», холдінг «МАКО», а також кілька портів в Криму.
Географія компаній, що потрапили в список, не обмежується Росією чи Кримом. Туди також входять компанії, зареєстровані у Великобританії, на Кіпрі, в Румунії, Фінляндії та Швейцарії.
Саме у закритті лазівок для тих, хто намагався обійти існуючі санкції, бачить основну мету нового та попереднього санкційних раундів експерт Атлантичної Ради економіст Андерс Аслунд. Спрямовані вони, на його думку, в першу чергу, проти Роснефти, оборонних компаній і бізнесу найближчого союзника Путіна Геннадія Тимченка.
Всі путінські близькі друзі і найодіозніші корупціонери навколо нього зараз стали суб'єктом західних санкцій. Це означає, що вони не можуть подорожувати і ще дуже багато речей, які вони не можуть робити. Зокрема не можуть отримати банківські гарантії. Їм вже важко залишатися мільярдерами.Андерс Аслунд, експерт Атлантичної Ради
«Західні санкції, по суті, означають дві речі: перша, що Росія не отримує жодного фінансування. Росії вдалося стримувати вичерпання резерву, починаючи з другого кварталу цього року. Ми не бачимо такого швидкого його зменшення, як це було в минулому році і в першому кварталі цього року. І друге - персональні санкції. Всі путінські близькі друзі і найодіозніші корупціонери навколо нього зараз стали суб'єктом західних санкцій. Це означає, що вони не можуть подорожувати і ще дуже багато речей, які вони не можуть робити. Зокрема не можуть отримати банківські гарантії. Їм вже важко залишатися мільярдерами. Кооператив Озеро, що складається з друзів Путіна по Санкт-Петербургу, швидко наближається до занепаду. Я думаю, що незабаром ми побачимо несподівані події», - вважає економіст Аслунд.
Економіка Росії, говорить Аслунд, вже знаходиться в критичному стані:
«Російська економіка в жахливому стані. Найбільша причина в тому, що впали ціни на нафту. Російський ВВП доларовому вимірі сьогодні - один трильйон доларів. Тільки рік тому він був 2 трильйони доларів. І в добавок до цього, в Россі найсильніша державна корупція, над якою президент Путін, по всій видимості, втратив контроль. Газпром і Роснефть нарешті були змушені відмовитися від великих інвестицій. Володимира Якуніна звільнили з поста глави Російської залізниці. Глава Росгідро теж незабаром залишить свій пост. Щось назріває. Питання полягає в тому, наскільки швидко зруйнується база підтримки режиму Путіна».
Скільки б сиру ви не спалили, ваші економічні проблеми не вирішуватимуться доти, поки ви не припините агресію проти УкраїниАліна Полякова, екперт Атлантичної Ради США
У відповідь на західні санкції, Путін відповів контрсанкціями, оголосивши війну імпортним продуктам. Експерт Атлантичної Ради Аліна Полякова, каже нові санкції Вашингтону посилають Кремлю чіткий сигнал, «скільки б сиру ви не спалили, ваші економічні проблеми не вирішуватимуться доти, поки ви не припините агресію проти України». У тої же час посилення санкцій в той же день, коли прийняли рішення про продовження санкцій ЄС, посилає сигнал Україні, що її і далі будуть підтримувати.
Санкції введені в дуже критичний момент для України, вказує експерт. Український уряд, під тиском європейських союзників, працює над тим, щоб проштовхнути реформу з децентралізації, яка дасть автономію місцевим урядам, у тому числі в районах, контрольованих сепаратистами в Донецькій і Луганській областях. На відміну від України, Росія нічого не зробила, щоб виконати свою частину мінських угод. Російські війська за підтримки сепаратистів продовжують здійснювати вилазки на українську територію.
Навіть до кризи в Україні, у російської економіки був дуже поганий прогноз. Слабкий ріст, відсутність джерел зростання. Низькі ціни на нафту і санкції посилили вже існуючі проблеми. Росія буде перебувати в рецесії ще дуже довго.Тимоті Еш, економіст банку "Номура" Лондоні
Лондонський економіст Тімоті Еш раніше заявив «Голосу Америки», що санкції штовхають економіку Росії у глибоку і тривалу рецесію, але колапсу російської економіки в найближчому майбутньому очікувати не варто.
«Навіть до кризи в Україні, у російської економіки був дуже поганий прогноз. Слабкий ріст, відсутність джерел зростання. Низькі ціни на нафту і санкції посилили вже існуючі проблеми. Росія буде перебувати в рецесії ще дуже довго. Колапсу в найближчому майбутньому я не бачу - у російської влади є інструменти зменшити вплив негативних факторів, наприклад, знецінити рубль - але в Росії продовжуватиметься повільне падіння», - вважає Еш.
Росія пообіцяла помститися Заходу за нові санкції, і натякає, що відповідь буде асиметричною.
Дивіться також: Нове переселення народів: Хвиля біженців до ЄС у цифрах