Радник з нацбезпеки США Майк Волц закликав Україну "пом'якшити тон" в спілкуванні з урядом США і ще раз "дуже уважно подивитись" на угоду щодо українських надр, запропоновану адміністрацією Трампа.
Про це Волц заявив в інтерв'ю FoxNews 20 лютого.
"Очевидно, тут багато розчарування. Віцепрезидент [США Джей Ді] Венс був дуже розчарований, коли їхав з Мюнхенської безпекової конференції. Наш міністр фінансів, який проїхав увесь шлях до Києва, також розчарований. Очевидно, це на додачу до президента, який чітко говорить про своє розчарування", - заявив Волц.
Посадовець пояснив розчарування тим, що Україна відмовилась підписувати домовленість щодо корисних копалин.
Волц зазначив, що США "надали українцям справді неймовірну та чудову нагоду, щоб Сполучені Штати Америки співінвестували з Україною, в її економіку, природні ресурси, і справді ставали партнерами в майбутньому України стійким чином. Також це буде, гадаю, найкращою безпековою гарантією, на яку вони могли сподіватись, значно кращою, ніж паліативні боєприпаси".
"Все має сенс, і чому ми отримуємо такий відпір, і, як каже віцепрезидент США, "очорнення" в пресі за все, що адміністрація зробила за свій перший термін, і все, що Сполучені Штати зробили - це неприйнятно. Потрібно зменшити тон і дуже уважно подивитись на цю угоду", - додав Волц.
Напередодні президент США Дональд Трамп розкритикував те, як міністра фінансів США Скотта Бессента приймали в Києві. "Він поїхав туди, щоб підписати документ, але коли він туди дістався, він повернувся з порожніми руками", - додав Трамп.
Президент України Зеленський зустрівся з Бессентом в Києві, але заявив після зустрічі, що запропонована угода щодо українських рідкісноземельних копалин має містити гарантії безпеки з боку США.
"Питання ж не у тому, щоб просто забрати ресурси, питання в тому, що ти інвестуєш, щоб з цього ресурсу щось було. Ми - не країна сировини. Цей момент, що ми - не країна сировини, повинен бути чітко відображений у документі", – сказав Зеленський журналістам під час відеоконференції 17 лютого. Він додав, що Київ хоче, аби США інвестували у видобуток корисних копалин.
Шатлова (човникова) дипломатія
Ми дали багато, багато для безпеки України, і коли йдеться, що ми змінимо цю допомогу надалі, гадаю, це не має нікого ображатиМайк Волц
Відповідаючи на питання Fox News про те, чи розбіжності між командами Трампа та Зеленського можна врегулювати, чи вони означають, що дві держави йдуть в різних напрямках, Волц нагадав слова президента Трампа про любов до українського народу і додав, що Трамп "першим озброїв їх у своєму першому терміні".
"Ми дали багато, багато для безпеки України. І коли йдеться, що ми змінимо цю допомогу надалі, гадаю, це не має нікого ображати", - додав він.
Посадовець наголосив на готовності президента США Дональда Трампа покласти край війні і став на захист стратегії шатлової (човникової) дипломатії, яку адміністрація Трампа застосовує для досягнення домовленості, зустрічаючись із різними сторонами процесу, а не збираючи їх за спільним столом.
Зокрема, Волц згадав про телефонні розмови Трампа з російським президентом Путіним та українським президентом Зеленським минулого тижня, про перемовини команди Трампа з союзниками в Європі, а також про плановані візити високопосадовців Британії та Франції до США.
"Ми консультуємося з нашими союзниками та Україною. Це називається шатлова дипломатія, бо залучати до столу перемовин всіх разом просто не працювало раніше. Ми спілкувались з однією стороною, ми спілкувались з іншою стороною, і потім ми матимемо процес із просування вперед під керівництвом та за вказівкою президента Трампа", - додав він.