Радник президента США Дональда Трампа з національної безпеки Майк Волц заявив, що питання про вступ України до НАТО не розглядається.
"Це (питання) не повертається на розгляд. Я не бачу, щоб Сполучені Штати просували вступ України в НАТО і щоб війська США фактично були б негайно змушені через Статтю 5 прибути безпосередньо для захисту України", - сказав Волц в ефірі Fox News у понеділок.
Я не бачу, щоб Сполучені Штати просували вступ України в НАТО і щоб війська США фактично були б негайно змушені через Статтю 5 прибути безпосередньо для захисту України
"Ми абсолютно віддані НАТО загалом, нашим угодам Статті 5 з іншими країнами НАТО, але гарантії безпеки для України - це інша розмова", - додав Волц, говорячи про положення Північноатлантичного договору 1949 року про колективний захист.
"Одна з ідей, яку ми цілковито підтримуємо, це те, що кажуть Франція, Велика Британія та інші європейські держави, - що вони готові до дуже потужних безпекових гарантій для майбутнього України, - сказав американський високопосадовець. - Ми просили роками, щоб Європа посилила свою оборону, і ми просили роками, щоб Європа платила за свій захист, адже американські платники податків несуть несправедливий тягар десятки років".
Напередодні президент України Володимир Зеленський сказав, що готовий залишити свою посаду заради миру в Україні або вступу країни до НАТО: "Якщо мир для України, якщо вам потрібно щоб я залишив свій пост, я готовий", – наголосив він і додав, що готовий "поміняти це на НАТО".
Раніше міністр оборони США Піт Геґсет на відкритті засідання Контактної групи з питань оборони України в Брюсселі заявив, що членство України в НАТО як наслідок переговорів є нереалістичним.
"Міцний мир для України має включати міцні гарантії безпеки, щоб гарантувати, що війна не почнеться знову. Це не має бути Мінськ 3.0. Враховуючи сказане, Сполучені Штати не вірять, що членство України в НАТО є реалістичним результатом врегулювання шляхом переговорів", - сказав міністр.
На питання про те, чи вже є дата або чіткі домовленості про майбутню зустріч між президентами США Дональдом Трампом і Росії Володимиром Путіним, Волц сказав, що "поки немає".
Напередодні Трамп заявив, що 25 лютого в Саудівській Аравії відбудеться новий етап переговорів про припинення вогню між американською та російською делегаціями.
економічні інвестиції - це найкращі гарантії безпеки, на які може сподіватись Україна
Окремою темою, відповідаючи на питання про стан домовленостей між США та Україною щодо українських рідкісноземельних елементів під гарантії продовження американської допомоги, Волц сказав, що переговори "тривають у цей момент", і додав: "Розчарування значне, щиро кажучи. США прийшли на допомогу Україні".
Говорячи про те, якою може бути ця угода, Волц сказав: "Наприклад, (в Україні) є достатньо алюмінію, якби їхні металообробні потужності були повністю спроможні, якби ми мали це зовнішнє фінансування для імпорту США на цілий рік".
Він додав: "Там досить галію, тритію, там титан, один із найбільших покладів титану в усій Європі, але для цього потрібні інвестиції, щоб це працювало на повну, тож наша позиція: 50% чогось більшого... - це краще, ніж 100% того, що вони мають зараз, тож нарощуймо разом нашу економічну співпрацю. І звісно, США захищатимуть наші ресурси, в які ми інвестуємо, це може означати трильйони не лише для українського народу, а й для нас і для стабільності регіону. Й ці економічні інвестиції - це найкращі гарантії безпеки, на які може сподіватись Україна".