Спеціальні потреби

Все, що потрібно знати про вибори у США


Експрезидент-республіканець Дональд Трамп і віцепрезидентка-демократка Камала Гарріс змагаються за посаду президента США
Експрезидент-республіканець Дональд Трамп і віцепрезидентка-демократка Камала Гарріс змагаються за посаду президента США

Американці обирають свого наступного президента 5 листопада.

За Білий дім змагаються від Республіканської партії - Дональд Трамп (78 років), який був президентом США у 2017-2021 роках, а від Демократичної партії - 60-річна віцепрезидентка Камала Гарріс, яка була сенаторкою і генеральною прокуроркою у Каліфорнії.

  • Коли будуть відомі результати

Опитування показують мінімальний розрив між кандидатами. Дочасно за відкріпними талонами чи поштою проголосували десятки мільйонів американців, однак перші результати оголошуватимуть лише після закриття виборчих дільниць.

Часто переможця виборів оголошують уже в ніч після завершення голосування, але у 2020 році на підрахунок голосів пішло кілька днів.

  • За чим варто стежити

Вибори президента США відбуваються через колегію вибірників. Залежно від чисельності населення, кожен штат має певну кількість голосів, і більшість штатів віддають усі свої голоси вибірників тому кандидату, який переміг у всенародному голосуванні. Щоб перемогти, кандидату потрібно принаймні 270 із загальної кількості 538 голосів колегії вибірників.

Найбільший вплив на результати виборів президента США мають так звані "штати-гойдалки", де, за прогнозами, перегони між Гарріс і Трампом будуть найзапеклішими: Пенсильванія, Джорджія, Північна Кароліна, Мічиган, Аризона, Вісконсин і Невада. Інші штати мають більш прогнозовані політичні уподобання й послідовно віддають голоси республіканцям ("червоні штати") або демократам ("сині штати").

  • Коли новий президент обійме посаду

Президента у США обирають на 4-річний термін. Інавгурація відбудеться у січні 2025. До цього часу переможець сформує свою урядову команду, а країну очолюватиме нинішній президент Джо Байден, який відмовився від участі у виборах.

  • Яка роль віцепрезидента

Одночасно із президентом американські виборці голосують і за другу особу у державі, віцепрезидента США, який, в разі смерті, відставки, імпічменту чи нездатності виконувати обов'язки президента, перебере на себе повноваження голови держави.

Кандидат у віцепрезиденти від демократів - губернатор Міннесоти Тім Волз, а республіканців - сенатор від Огайо Джей Ді Венс.

  • Цінності й погляди демократів і республіканців

Демократи — ліберальна політична партія, відома підтримкою громадянських прав, соціальної безпеки, заходів щодо боротьби зі зміною клімату, захистом прав на аборти.

Республіканці — консервативна політична партія, що традиційно виступає за зниження податків, скорочення розміру уряду, обмеження імміграції та збереження прав на зброю.

  • Вибори до Конгресу та місцеві вибори


Незалежно від того хто очолить Білий дім, для втілення передвиборчих обіцянок та ефективного втілення політики, новому президенту знадобиться підтримка законодавців, яких американці також обирають 5 листопада.


Переобиратимуться 34 зі 100 сенаторів та усі 435 законодавці у Палаті представників. Демократи зараз контролюють більшість в Сенаті, республіканці - у Палаті представників.

Також американці обирають губернаторів 11 штатів, місцевих законодавців, мерів та представників на інші виборні муніципальні посади. Чимало штатів одночасно проводять й місцеві референдуми із низки питань.

Українська служба Голосу Америки висвітлюватиме перебіг виборів президента США та підрахунок голосів наживо у соцмережах YouTube, X, Facebook і Telegram, а також у живому блозі на сайті.

Після закриття дільниць дивіться трансляцію "Ніч виборів 2024. Спецефір Голосу Америки" - 6 листопада з 5 до 9 ранку за Києвом (за Вашингтоном - 5 листопада з 22:00-2:00). На вас чекають включення зі штабів кандидатів та з Конгресу, а також обговорення у студії за участі 10 експертів з різних штатів.

Останню інформацію про те, кому з кандидатів віддав перевагу кожен американський штат, шукайте на інтерактивній мапі Голосу Америки.

Наступного дня після завершення голосування, 6 листопада, дивіться щогодинні короткі спецвипуски з оновленнями з 13 до 17 за Києвом (6-10 ранку за Вашингтоном).

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Розсилка

Відео - найголовніше

Український “Щедрик” на вокзалі у столиці США. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:24 0:00

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG