У Мюнхені на полях конференції з питань безпеки 14 лютого відбулася зустріч між віцепрезидентом США Джей Ді Венсом та президентом України Володимиром Зеленським.
Основна частина зустрічі відбувалася в закритому для преси режимі.
Серед учасників перемовин також були державний секретар США Марко Рубіо, спецпредставник президента США з питань Росії та України Кіт Келлог. З українського боку - глава Офісу президента Андрій Єрмак, міністр закордонних справ України Андрій Сибіга, віцепрем’єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Ольга Стефанішина та міністр оборони України Рустем Умєров.
Ми хочемо, аби вбивства припинилися, але ми хочемо досягти міцного, тривалого миру. Не такого миру, який призведе до конфлікту у Східній Європі лише за кілька роківВіцепрезидент США Джей Ді Венс
На відкритій для преси частині зустрічі Венс зазначив, що головна її мета, як це "окреслив президент Трамп", полягає в тому, "щоб війна завершилася":
"Ми хочемо, аби вбивства припинилися, але ми хочемо досягти міцного, тривалого миру. Не такого миру, який призведе до конфлікту у Східній Європі лише за кілька років. Тож у нас було багато хороших розмов про те, як ми можемо досягнути цього разом, і, звичайно, у нас буде їх ще багато у дні, тижні та місяці попереду".
Зеленський сказав, що Венс "абсолютно правий" та подякував за американську підтримку.
"У нас сьогодні хороша розмова. Наша перша зустріч, я впевнений, не остання", - додав президент України.
Зеленський зазначив, що "нам потрібно більше говорити, більше працювати і підготувати план, як зупинити Путіна".
"Ми цього дуже хочемо, але нам потрібні реальні гарантії безпеки. І ми будемо продовжувати наші зустрічі і нашу роботу. І ми будемо дуже раді бачити генерала Кіта Келлога також в Україні найближчим часом".
На запитання журналістів, як ця розмова може просунути переговори, Венс відповів:
"Для нас важливо зібратися разом і розпочати розмови, які необхідні, щоб завершити цю справу. Це все, що я збираюся сказати наразі, тому що я хочу зберегти можливість для учасників переговорів і наших відповідних команд довести цю справу до відповідального завершення".
Виступаючи на події в рамках Мюнхенської безпекової конференції раніше в той же день Зеленський заявив, що українські представники мають багато зустрічей з американськими колегами, і що він "цьому дуже радий".
Зеленський додав, що "також обов'язково є важливою роль країн Європи, тому що ми говоримо про гарантії безпеки".
"І не треба шукати посередництва між Україною та Путіним. нам потрібна тверда підтримка сильної країни - Сполучених Штатів, сильного президента Трампа. Нам потрібна його підтримка і, щоб він був на нашому боці. Я не вважаю що між нами може бути щось посередині, бо не дві країни воюють одна з одною, а Росія принесла війну на нашу землю і ми її гідно захищаємо", - сказав Зеленський.
Раніше, виступаючи на Мюнхенській безпековій конференції, Венс зазначив, що хоча адміністрація президента США Дональда Трампа "дуже стурбована" безпековою ситуацією в Європі, найбільше занепокоєння викликають не зовнішні вороги, а внутрішні.
"Я бачу, що сьогодні тут зібралося багато великих військових лідерів, але хоча адміністрація Трампа дуже стурбована європейською безпекою та вважає, що ми можемо прийти до розумного врегулювання між Росією та Україною, і ми також віримо, що в найближчі роки Європі важливо значно активізуватись, щоб забезпечити власну оборону. Загроза, яка мене найбільше хвилює щодо Європи, - це не Росія, не Китай, не будь-який інший зовнішній гравець. Що мене хвилює, це загроза зсередини, відступ Європи від деяких її найважливіших цінностей, цінностей, які поділяють Сполучені Штати Америки", - сказав Венс.
Він закинув Європі спроби обмежити свободу слова, вказавши, що коли дивиться сьогодні на Європу, то "часом не так зрозуміло, що сталося з деякими з переможців холодної війни".
Дивіться також: