Директорка Секретної служби Кімберлі Чітл пішла у відставку після критики на адресу очолюваного нею відомства, яке не змогло запобігти замаху на вбивство колишнього президента Дональда Трампа.
Після стрілянини на передвиборчому мітингу Трампа впливові законодавці закликали її скласти повноваження й заявили про значні проблеми у роботі агенції, що не змогла гарантувати безпеку Трампу під час його виступу перед виборцями.
В електронному листі до колишніх підлеглих Чітл сказала, що одним із головних обов’язків Секретної служби є захист лідерів нації, і що агентство "не виконало цю місію", оскільки не змогло убезпечити передвиборчий мітинг від озброєного чоловіка 13 липня.
Триває незалежна перевірка, щоб розібратися в тому, що сталося 13 липня
"Я не хочу, щоб мої заклики до відставки відвертали увагу від великої роботи, яку кожен із вас виконує для виконання нашої життєво важливої місії", — сказала пані Чітл в повідомленні, до якого отримала доступ газета New York Times.
Президент США Джо Байден у заяві на сайті Білого дому подякував Чітл за те, що вона "самовіддано присвятила життя та ризикувала своїм життям", щоб захистити американський народ та зокрема родину Байденів. "Триває незалежна перевірка, щоб розібратися в тому, що сталося 13 липня, і я з нетерпінням чекаю на оцінку її висновків", — додав Байден.
Секретна служба Сполучених Штатів (USSS) – це федеральний правоохоронний орган під управлінням Міністерства внутрішньої безпеки, що захищає політичних лідерів США, їхні сім'ї, а також глав держав і урядів, які відвідують країну. Також починаючи із 1901 року, агентство захищає президентів і кандидатів у президенти США.
Заява про відставки Чітл пролунала на наступний день після того, як вона дала свідчення перед комітетом з нагляду Палати представників, де посадовицю критикували законодавці з обох партій, відзначає NPR.
"В американського народу є запитання. Вони заслуговують на відповіді. Конгрес заслуговує на відповіді, — сказав голова комітету республіканець Джеймс Комер. — Сьогодні вас викликали надати відповіді, але, пані, ви цього не зробили".
Після слухання Комер і головний демократ у комітеті Джеймі Раскін опублікували спільний лист із закликом до Чітл піти у відставку.
"Сьогодні ви не змогли дати відповіді на основні запитання щодо цього приголомшливого оперативного провалу та запевнити американський народ у тому, що Секретна служба засвоїла свої уроки та почала виправляти свої системні помилки та невдачі", — йдеться у листі.
я беру на себе повну відповідальність за будь-які порушення безпеки
"Священна місія Секретної служби — захищати лідерів нашої країни. 13 липня ми зазнали невдачі, — сказала Чітл на слуханні. — Як директорка Секретної служби Сполучених Штатів, я беру на себе повну відповідальність за будь-які порушення безпеки".
Чітл також заявила, що агентство зазнало "найзначнішого оперативного провалу … за десятиліття", коли під час передвиборчого мітингу 13 липня у Пенсильванії не змогло перешкодити озброєному чоловікові піднятися на дах складу, а потім спробувати вбити Трампа.
Колишня урядовиця не мала негайної відповіді на питання конгресменів, чому агенти не були розміщені на даху складу, звідки стрілець, 20-річний Томас Меттью Крукс, з відставні приблизно 150 метрів мав безперешкодний вид на сцену мітингу, де виступав експрезидент.
Вона сказала, що озброєний чоловік був ідентифікований поліцією як підозріла особа ще перед мітингом, але правоохоронці не знали, що він мав при собі зброю. У неї не було пояснень, чому Трампу дозволили розпочати свою промову попри те, що правоохоронці визначили підозрілу фігуру поблизу сцени.
Чітл також повідомила, що служба безпеки Трампа не вимагала додаткових заходів захисту під час мітингу, хоча протягом останніх двох років Секретна служба неодноразово відхиляла запит щодо додаткової безпеки на публічних заходах, в яких брав участь Трамп.
Через кілька годин після замаху деякі колишні агенти Секретної служби заявили, що Конгрес протягом багатьох років залишав агентство без належного фінансування, щоб найняти достатньо озброєних агентів для захисту зростаючої кількості ключових посадових осіб. Секретна служба США має 8000 співробітників і річний бюджет 3,1 мільярда доларів.