Американські законодавці на крок наблизилися до продовження фінансування уряду після крайнього терміну 14 березня для уникнення шатдауну. Цього тижня Конгрес повертається до роботи після перерви.
Водночас значні бюджетні проблеми залишаються. Зокрема щодо того, як і коли ввести в дію запропоноване зниження податків і як погасити дефіцит бюджету США, не скорочуючи ключові соціальні програми.
Президент Дональд Трамп закликав законодавців прийняти "один великий, красивий законопроєкт", який стане ключовою частиною його внутрішньополітичної політики.
Попри те, що Трамп надав перевагу варіанту бюджету Палати представників, у п’ятницю Сенат ухвалив власну резолюцію про фінансування, яка передбачає 150 мільярдів доларів на військове фінансування та 175 мільярдів доларів на безпеку кордонів. Цей законопроєкт також дозволяє уникнути скорочень урядової програми медичного страхування Medicaid, яка є у версії документа Палати представників і викликає значну критику.
Лідери Сенату запропонували прийняти зниження податків окремим законопроєктом пізніше цього року.
"Республіканці просуваються до законодавства, щоб фінансувати подальші зусилля з депортації іноземців-злочинців, а також надати інші необхідні ресурси для безпеки нашого кордону, запобігання нелегальній імміграції та відновлення поваги до верховенства права", — заявив лідер більшості в Сенаті республіканець Джон Тун у понеділок у Сенаті.
Але лідер меншості в Сенаті демократ Чак Шумер назвав це голосування першим кроком до розширення зниження податків для найзаможніших верств.
"Що роблять республіканці? Вони витрачають дорогоцінний час, намагаючись задовольнити бажання абсолютно найбагатших людей в Америці, замість того, щоб працювати над тим, щоб уникнути катастрофічної зупинки послуг, які допомагають десяткам мільйонів американських сімей середнього класу", — сказав Шумер у понеділок.
Сенат продовжив просування своєї версії бюджету через невизначеність того, чи на голосуванні буде підтримана версія Палати представників. Обидві версії, щоб стати законом, мають бути узгоджені і зведені до одного проєкту бюджету.
Палата представників має намір провести процедурне голосування у вівторок, але республіканці на чолі зі спікером Майком Джонсоном мають незначну більшість, тож якщо не всі республіканці підтримають проєкт бюджету, він може не набрати достатньої кількості голосів.
Зокрема представник Республіканської партії Тоні Гонсалес очолив групу з семи інших республіканців Палати представників, які виступають проти можливих скорочень програми Medicaid, фінансування продовольчої допомоги та інших програм соціального захисту.
"Скорочення програми Medicaid матиме серйозні наслідки, особливо в сільських і переважно латиноамериканських громадах, де лікарні та будинки для людей похилого віку вже ледь можуть залишатись відкритими", — йдеться в листі цієї групи законодавців до Джонсона, надісланому минулого тижня.
Конгресмен Республіканської партії Томас Мессі також висловив занепокоєння щодо цієї версії бюджету, як і кілька інших республіканців у Палаті представників, які ще не визначилися, як голосуватимуть за цю версію документа.
Демократи в Конгресі також заперечують проти пропозиції республіканців про зниження податків, стверджуючи, що це зашкодить американцям з низькими доходами та середньому класу, які вже стурбовані вартістю життя та інфляцією.
У своєму зверненні до законодавців лідер демократів у Палаті представників Гакім Джеффріс написав: "Ультраправі екстремісти мають намір проштовхнути податкові пільги на 4,5 трильйона доларів для багатих донорів-республіканців і корпорацій,.. збільшити борг і обтяжити звичайних американців витратами, припинивши Medicaid, яким ми його знаємо".
Минулого тижня президент Трамп написав у соцмережі Truth Social, що "Палата представників і Сенат виконують ЧУДОВУ роботу, працюючи разом як єдина та непереможна КОМАНДА, однак, на відміну від версії дуже важливого законопроєкту (сенатора) Ліндсі Грема, що зараз обговорюється, резолюція Палати представників реалізує мій ПОВНИЙ Порядок денний "Америка насамперед", ВСЕ, а не лише його частини!"
Якщо законодавці не зможуть досягти компромісу до 14 березня, відбудеться часткове припинення роботи уряду, шатдаун, внаслідок чого мільйони федеральних службовців тимчасово залишаться без коштів для оплати праці, а також призупиниться надання деяких державних послуг.