США у п’ятницю запропонували проєкт резолюції Організації Об’єднаних Націй до третьої річниці вторгнення Росії в Україну, який суперечить спробам Києва та європейських союзників домогтися ухвалення власного тексту в понеділок Генеральною Асамблеєю, повідомляє Reuters..
Президент США Дональд Трамп зробив спробу посередництва в припиненні війни в Україні, чим викликав розбіжності з президентом України Володимиром Зеленським і занепокоєння серед європейських союзників щодо того, що Київ і Європа можуть бути виключені з мирних переговорів.
Короткий проєкт резолюції США з трьох абзаців, з яким ознайомилося Reuters, висловлює сум через загибель людей під час "російсько-українського конфлікту" та повторює, "що головна мета Організації Об’єднаних Націй полягає в підтримці міжнародного миру та безпеки та мирному врегулюванні суперечок".
Він також "закликає якнайшвидше припинити конфлікт і надалі закликає до тривалого миру між Україною та Росією".
Росія запропонувала поправку до цього рядка, яку побачило Reuters, таким чином вона звучить так: "закликає якнайшвидше припинити конфлікт, у тому числі шляхом усунення його першопричин, і далі закликає до міцного миру між Україною та Росією".
Посол Росії в ООН Василь Небензя назвав проєкт США "хорошим кроком". Російський дипломат на умовах анонімності сказав, що якщо російська поправка буде прийнята Генасамблеєю, то Москва проголосує за резолюцію США.
Небензя сказав, що він був проінформований США перед тим, як проєкт було розповсюджено на Генеральній Асамблеї, що складається з 193 членів.
Генеральна Асамблея збирається в понеділок, щоб проголосувати за текст, розроблений Україною та Європейським Союзом, який закликає до деескалації, швидкого припинення бойових дій і мирного врегулювання відповідно до основоположного Статуту ООН і міжнародного права.
Посли ЄС в ООН зустрінуться пізніше в п'ятницю, щоб обговорити кроки США, повідомили дипломати.
Протягом останнього місяця Україна та ЄС вели переговори з країнами-членами ООН. Резолюції Генеральної Асамблеї не є обов’язковими, але мають політичну вагу, відображаючи глобальний погляд на війну. Жодна країна не має права вето в асамблеї.
У тексті України та ЄС, з яким ознайомилося Reuters, "знову наголошується на нагальній необхідності припинити війну цього року та подвоїти дипломатичні зусилля для зменшення ризиків подальшої ескалації та досягнення всеосяжного, справедливого та міцного миру в Україні".
Формулювання цієї резолюції здається вже дещо пом’якшеним порівняно з попередніми рішеннями Генеральної Асамблеї. Він має менш прямий підхід у своїй критиці Росії, просто посилаючись на "агресію".
Це можна порівняти з резолюцією, прийнятою невдовзі після початку війни (141 голосом «за»), у якій "найрішучіше засуджено агресію з боку Російської Федерації".
В українському та європейському тексті йдеться про необхідність виконання попередніх резолюцій ООН, які вимагали від Росії вивести свої війська з міжнародно визнаної території України та наполягали на припиненні військових дій від Москви.
За перший рік Генеральна Асамблея ухвалила шість резолюцій щодо конфлікту, засуджуючи Москву та вимагаючи від Росії вивести всі свої війська. Резолюція в жовтні 2022 року, яка засудила "спробу незаконної анексії" Росією чотирьох регіонів України, отримала найбільшу підтримку: "за" проголосували 143 країни.