Індія виступає на боці миру у російсько-українській війні, заявив прем’єр-міністр Індії Нарендра Моді під час зустрічі у Білому домі з президентом США Дональдом Трампом у четвер, 13 лютого.
"Світ думав, що Індія якимось чином є нейтральною країною в усьому цьому процесі. Але це неправда. У Індії є сторона, і ця сторона миру", - заявив Моді.
Моді привітав ініціативу Трампа по відновлення миру та наголосив на важливості "діалогу, дипломатії та мирного вирішення". Про це він говорив і президенту Путіну, сказав Моді.
"Я сказав йому, що зараз не епоха війни, і я твердо переконаний, що проблеми не вирішуються на полі бою. Обом сторонам доведеться сісти за стіл переговорів", - заявив Моді.
Прем’єр-міністр Індії Нарендра Моді торік зустрічався і з президентом Росії на саміті країн BRICS, і пізніше з президентом України Володимиром Зеленським, якому він сказав, що "потрібно буде домовлятись".
Індія не приєдналась до міжнародних санкцій щодо Росії і, як писали західні видання, стала другою після Китаю постачальницею підсанкційних товарів до РФ.
Торік улітку Індія обігнала Китай за об'ємами закупівель російської нафти. У липні 2024 року, як писав Reuters об'єм російської нафти становив 44% від усього імпорту Індією "чорного золота".
Під час вступної зустрічі із пресою, перед розмовою із Моді, Дональд Трамп заявив, що Індія збирається купувати "багато" американської нафти та газу.
"Думаю, що у нас буде рекордний бізнес, рекордні цифри... У нас є кілька дуже великих торгових угод, які ми маємо оголосити найближчим часом", - заявив президент США.
На пресконференції після переговорів індійський прем'єр заявив, що Сполучені Штати та Індія поставили собі за мету подвоїти свою двосторонню торгівлю до 500 мільярдів доларів до 2030 року та працюватимуть над укладенням взаємовигідної торгової угоди "дуже скоро".
Президент Трамп сказав, що дефіцит торгівлі з Індією становить майже 100 мільярдів доларів, і прем'єр-міністр Індії пообіцяв змінити це.
Трамп також наголосив, що було досягнуто згоди з Індією в енергетичній сфері, так що США стануть головним постачальником нафти і газу до Індії. Також Індія планує закуповувати американські технології для ядерних електростанцій.
Також дві країни, за словами Трампа, планують співпрацювати у сфері штучного інтелекту та транспортної інфраструктури, що прокладе транспортний коридор з Індії до Ізраїлю, Італії і звідти до США, зв'язуючи партнерів портами, залізницями та підводними кабелями.
Раніше високопосадовці Білого дому повідомляли, що під час зустрічі президент просуватиме не лише купівлю американських енергоресурсів, а й збільшення оборонних закупівель.
Трамп оголосив, що він домовився про продаж Індії, зокрема, малопомітних літаків-винищувачів F-35. Та повідомив про посилене партнерство між США, Індією, Австралією та Японією для спокою в Індо-тихоокеанському регіоні.
Питання оборонної співпраці особливо важливе на тлі погіршення відносин Індії та Китаю, кажуть аналітики. Індія та США є членами так званої групи Quad (ред. чотиристоронній діалог з питань безпеки) куди входять також Японія та Австралія, яка займається питанням безпеки в Індо-Тихоокеанському регіоні.
"Різке погіршення індійсько-китайських відносин після інциденту в долині Галван у 2020 році" (тоді індійські та китайські війська зіткнулися через будівництво доріг на спірній території - ред.) безсумнівно спонукало Нью-Делі проявити більше ентузіазму щодо свого стратегічного партнерства з Вашингтоном", — заявив в коментарі Голосу Америки Деніел Маркі, старший радник Інституту миру США.
Водночас на думку аналітиків Індія побоюється збільшення Сполученими Штатами мит на свої товари.
На пресконференції після переговорів Трамп знову наголосив на тому, що Індія встановила високі тарифи на американську продукцію.
"Наприклад, 70% на американські автомобілі, які ввозять в Індію, що робить продаж цих машин майже неможливим", – поскаржився президент США.
Президент Дональд Трамп підписав у четвер меморандум про запровадження взаємних мит (reciprocal tariffs) для продукції країн, які обкладають американські товари вищими митами, ніж американські.
"На тлі того, що президент Трамп ініціює торгівельну війну проти світу, для Індії тут більші ставки, ніж для багатьох інших країн, і вони хочуть переконатися, що відносини залишаються стабільними", — заявив в коментарі Голосу Америки Рік Россоу з Центру стратегічних і міжнародних досліджень.
Раніше Reuters писав, що на тлі рішень Дональда Трампа Індія зі свого боку планує зменшити тарифи на американські товари.