Четвертий рік від початку повномасштабної агресії Росії проти України "повинен стати роком початку реального, надійного миру". Про це у день роковин агресії заявив президент України Володимир Зеленський.
"Путін не подарує нам цей мир, не віддасть його в обмін на щось. Ми маємо здобути мир силою, мудрістю та єдністю – нашою з вами співпрацею", - заявив український президент.
Він заявив, що серед головних передумов для наближення справедливого миру - щоб за столом переговорів Україна, Європа та США були разом, а також звільнення тисяч українських полонених. "Україна готова до обміну всіх на всіх. Крім того, наша держава заслуговує не лише на вступ до ЄС, а й на гарантії безпеки, які дає НАТО", - додано в заяві Офісу Зеленського.
Нині Зеленський разом із першою леді Оленою та низкою іноземних лідерів вшанували пам’ять загиблих захисників і захисниць України біля Народного меморіалу національної пам’яті в Києві.
Під час свого візиту до Києва президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн наголосила, що "Європа підтримує Україну, посилюючи її мужній опір".
"Завдяки силі вони забезпечать справедливий і міцний мир. Мир, гідний їхньої найвищої жертви. Прояснімо: вільна та суверенна Україна є не лише в інтересах Європи. Це також в інтересах усього світу. Інвестиція в суверенітет України – це інвестиція в запобігання майбутнім війнам", - заявила фон дер Ляєн і також сповістила, що у березні Україна отримає від Євросоюзу наступний транш розміром 3,5 мільярди євро.
"Україна та її народ пережили незліченні труднощі, але залишаються гордими та незламними. Я радий і пишаюся тим, що Литва всіляко підтримувала Україну всі ці роки. Ми будемо це робити й надалі", - написав у мережі Х президент Литви Гітанас Наусєда.
Він додав, що на саміті "Підтримуй Україну" в Києві запропонував комплекс необхідних дій. "Ми повинні терміново: забезпечити Україну додатковою передовою зброєю, особливо ППО; сприяти передачі військових технологій, підтримувати спільні науково-дослідні проекти та "купувати в Україні для України"; розширити програми підготовки української армії; забезпечити постійне фінансове забезпечення військових потреб України; прискорити вступ України до ЄС, встановивши цільову дату 1 січня 2030 року", - написав Наусєда.
Державний департамент США 21 лютого оприлюднив таку заяву до роковин вторгнення РФ: "Президент [США Дональд] Трамп відданий припиненню російсько-української війни та рішенню, яке приведе до тривалого миру, а не лише до тимчасової паузи. ... Сполучені Штати запропонували в ООН просту історичну резолюцію, яку ми закликаємо підтримати всі держави-члени, щоб прокласти шлях до миру. Ця резолюція узгоджується з думкою президента Трампа про те, що ООН повинна повернутися до своєї основоположної мети, закріпленої в Статуті ООН, — підтримувати міжнародний мир і безпеку, в тому числі шляхом мирного врегулювання суперечок. ... Підтримуючи цю резолюцію, ми стверджуємо, що цей конфлікт жахливий, що ООН може допомогти його покласти край, і що мир можливий".
В заяві додано: "Ми твердо переконані, що настав час взяти на себе зобов’язання припинити війну. Це наша можливість створити реальний імпульс до миру. Ми закликаємо всі держави-члени ООН приєднатися до Сполучених Штатів у цій урочистій гонитві".
Виступаючи по відеозв'язку перед учасниками саміту у Києві британський прем'єр Кір Стармер заявив: "Ми повинні долучити нашу колективну силу до мирних зусиль. Президент [США Дональд] Трамп змінив глобальну дискусію за останні кілька тижнів, і це створило можливості. Тепер ми повинні правильно визначити основи. Якщо ми хочемо, щоб мир тривав, Україна повинна мати місце за столом переговорів, і будь-яке врегулювання має базуватися на суверенній Україні, підкріпленій сильними гарантіями безпеки".
"Сполучене Королівство готове і бажає підтримати це військами на місцях, іншими європейцями та за належних умов. І, зрештою, захист США буде життєво важливим, щоб утримати Росію від нового вторгнення всього за кілька років", - додав Стармер.
При цьому нині уряд Великої Британії оголосив про 107 нових санкцій проти Росії. Міністр закордонних справ Девід Ламмі сказав, що це "підкреслює прихильність Великої Британії Україні", а "кожна перервана лінія військового постачання, кожен заблокований рубль і кожна викрита сторона путінської агресії є кроком до справедливого та міцного миру".
"Тривалого миру можна досягти лише силою. Тому ми зосереджені на тому, щоб поставити Україну в якнайсильнішу позицію", - цитує Ламмі газета Guardian.
Австрійський канцлер Александер Шалленберг, виступаючи в Києві, підкреслив: "Нейтралітет не заважає Австрії мати дуже чітку позицію щодо цього питання. ... Зрозуміло, що ця жорстока війна повинна припинитися. Що раніше, то краще. ... Одна річ має бути кришталево ясною. Переговори щодо України мають включати Україну, як і переговори щодо європейської безпеки мають включати всі зацікавлені сторони в Європі".
Ірландський прем'єр Міхал Мартін нині заявив: "Для такої маленької країни, як Ірландія, міжнародний порядок, заснований на правилах, є єдиною основою нашої безпеки. І тому війна, [де] Україна захищала свою цілісність і суверенітет, є такою важливою для малих народів у всьому світі. Ви захищаєте та боретеся за дотримання принципів статуту ООН з точки зору суверенітету та цілісності, а також з точки зору порядку, заснованого на правилах. І в цьому контексті Європа була об’єднана, досі вона була твердою, і ми в Ірландії підтримуємо вас".
"Ми вшановуємо всіх українців, які загинули під час неспровокованої війни Росії проти України", - написав у мережі Х президент Латвії Едгарс Рінкевичс.
"Три роки тому Росія почала незаконне повномасштабне вторгнення в Україну. Я сьогодні в Києві, щоб зустрітися з президентом Зеленським і показати, що Канада підтримує Україну - зараз і завжди", - заявив в мережі Х прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо.
Під час виступу у Києві Трюдо сказав: "Українці переможуть, тому що українці борються за те, що є правильним, але вони не можуть і не повинні робити це самі".
"Повідомлення Данії українцям таке же, як і від самого початку: ми продовжуватимемо нашу підтримку стільки, скільки буде потрібно. Україна бореться за всю Європу", - йдеться у заяві офісу прем'рки Данії Метте Фредеріксен до роковин вторгнення РФ.
Прем'єрка також оголосила про виділення додатково близько 280 мільйонів доларів на боєприпаси та оснащення ЗСУ і додала: "Те, що ми робимо зараз, буде вирішальним для майбутніх поколінь в Україні та Європі".
"У сьогоднішній День незалежності Естонії, коли виповнюється 3 роки від початку повномасштабної агресії Росії, я з кількома лідерами держави перебуваю в Києві, столиці України, - повідомив у Facebook прем’єр-міністр Естонії Крістен Міхал. - Естонія йде до Києва з меседжем: ми стоїмо на боці України, Україна може розраховувати на Естонію. Важливо діяти швидше та посилювати підтримку Естонії для України".
"Україна має вибороти справедливий і міцний мир. Від цього залежить свобода, безпека та майбутнє всіх європейців, - заявив на саміті "Підтримуй Україну" прем’єр-міністр Іспанії Педро Санчес і додав, що Мадрид надішле Києву новий пакет військової допомоги на 1 мільярд євро. - Однієї дипломатії буде недостатньо. Нам потрібно поєднати це з більшою силою та єдністю".
Фрідріх Мерц, найімовірніший наступний канцлер Німеччини, заявив у мережі Х, що "Європа залишається твердо на боці України". "Зараз, як ніколи, ми повинні поставити Україну в позицію сили. Для справедливого миру країна, яка зазнала нападу, повинна брати участь у мирних переговорах", - написав він.
"Росія та її керівництво несуть повну відповідальність за цю війну та звірства, скоєні проти українського населення. ...
Європейський Союз та його партнери діяли швидко та спільно, щоб підтримати Україну ... Європейський Союз продовжуватиме надавати Україні регулярну та прогнозовану фінансову підтримку, включаючи відновлення країни після війни". Про це йдеться у спільній заяві президентки Європейського парламенту Роберти Мецоли, яка звернулась до учасників саміту по відеозв'язку, президента Європейської ради Антоніу Кошти, який прибув до Києва, та президентки Європейської комісії Урсули фон дер Ляєн.
В заяві додано: "Майбутнє України та її громадян – у Європейському Союзі. У складному міжнародному та геополітичному середовищі ми наголошуємо на важливості збереження трансатлантичної та глобальної солідарності з Україною. Ми підкреслюємо необхідність забезпечення постійної зосередженості міжнародної спільноти на підтримці України в досягненні всеосяжного, справедливого та міцного миру на основі української формули миру".
На вшануванні пам'яті захисників України був присутній і генеральний секретар ОБСЄ Ферідун Сінірліоглу. У заяві ОБСЄ до роковин вторгнення йдеться: "Згідно зі своїм мандатом, БДІПЛ (Бюро з демократичних інститутів і прав людини ОБСЄ) продовжує документувати порушення міжнародного права, включаючи невибіркові напади на цивільних осіб та цивільну інфраструктуру, а також переслідування на незаконно окупованих територіях України. Висновки Офісу підкреслюють насильницькі зникнення, широко поширені та систематичні тортури та сексуальне насильство, підкреслюючи нагальну потребу притягнення до відповідальності".
"Ці роки війни в Україні завдали величезних страждань, – сказала директорка БДІПЛ ОБСЄ Марія Телалян. - Правосуддя має важливе значення не тільки для жертв, але й для забезпечення миру, який є справедливим і стійким".
Тим часом генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш 24 лютого закликав до досягнення "справедливого та міцного миру" для України.
"Ми повинні докласти всіх зусиль, щоб покласти край цьому конфлікту та досягти справедливого і міцного миру відповідно до Статуту ООН, міжнародного права та резолюцій Генеральної Асамблеї", - сказав він на засіданні високого рівня Ради ООН з прав людини в Женеві, повторивши, що дії Росії в лютому 2022 року порушили установчий документ глобальної організації - Статут ООН.
У своєму виступі на тому ж засіданні верховний комісар ООН з прав людини Волкер Тюрк заявив, що будь-який стійкий мир "має ґрунтуватися на правах, потребах і прагненнях українського народу, на відповідальності та на принципах Статуту ООН і міжнародного права".