Досі Україна запровадила лише обмежену кількість дійсно системних реформ, а більшість схвалюваних законопроектів, хоч і корисні, дають лише косметичний ефект. Про це йдеться в огляді українских реформ, опублікованому впливовим аналітичним центром Carnegie Europe.
Серед позитивів огляд виділяє досягнення «щонайменше тимчасової макроекономічної стабільності», дерегуляцію, відкриття доступу до інформації, реформи в енергетичному центрі, очищення банківського сектору та антикорупційні заходи.
Виконавча влада розділена між президентом та головую уряду і через це сприятливу для реалізації реформ нагоду було втрачено
У сфері політичних реформ Carnegie Europe називає успіхом відновлення політичної системи після її обвалу у лютому 2014 року, але звертає увагу, що реформи не створили в Україні «добре працюючу демократичну систему».
«Виконавча влада розділена між президентом та головую уряду і через це сприятливу для реалізації реформ нагоду було втрачено. Нагляд законодавців за роботою уряду лишається слабким, а парламентська опозиція не виступає у якості противаги уряду. Темп судової системи низький, а влада досі контролює діяльність судів», - йдеться у документі.
Звіт приділяє увагу і реформам правоохоронних та безпекових структур України.
«Армія, нацгвардія та міліція поступово отримають кращу техніку та підвищують здатність відповідати на виклики, які з'явились через конфлікт з підтримуваними Росією сепаратистами», - йдеться у звіті.
Аналітичний центр також висловив свою думку щодо перебігу децентралізації.
«Децентралізація потенційно може завершитися створенням добре збалансованої, значно децентралізованої системи управління державними коштами. Але вона несе і ризики. Вона може значно збільшити рівень заборгованості та корупції на місцях, і створити проблему із наповненням місцевих бюджетів (fiscal vulnerabilities). Запровадження місцевого податку на нерухомість є прогресивним заходом, але багатьом громадам необхідна технічна допомога для створення системи адміністрування цього податку. Головне джерело надходжень до місцевих бюджетів - податок на прибутки - лишається прив'язаним до місця роботи, а не проживання. Це створює перекіс із розподілом податкових надходжень на користь більш заможних громад та підриває плани запровадити місцеві податкові збори. Децентралізація і надалі лишатиметься складним питанням», - відзначає звіт.
Дивіться також: Реформи можливі лише під наглядом з Європи, США - експерти про Україну