Спеціальні потреби

Україна – в центрі уваги під час вшанування 80-ї річниці Дня Д у Франції. Зеленського зустріли оваціями


Президент України Володимир Зеленський та перша леді Олена Зеленська вітаються з президентом США Джо Байденом та першою леді Джилл Байден під час церемонії з нагоди 80-ї річниці висадки десанту союзників під час Другої світової війни у Нормандії, Франція, 6 червня 2024 р. (AFP)
Президент України Володимир Зеленський та перша леді Олена Зеленська вітаються з президентом США Джо Байденом та першою леді Джилл Байден під час церемонії з нагоди 80-ї річниці висадки десанту союзників під час Другої світової війни у Нормандії, Франція, 6 червня 2024 р. (AFP)

Оваціями та бурхливими оплесками зустрічали президента України Володимира Зеленського у четвер на міжнародній церемонії вшанування 80-ї річниці Дня Д – висадки десанту союзників на плацдармі Омага, у Нормандії, що на півночі Франції.

Кілька світових лідерів у своїх промовах провели паралелі між вторгненням Росії в Україну та агресією нацистської Німеччини, яка спровокувала Другу світову війну.

Міжнародні ЗМІ пишуть, що цей візит Зеленського до Франції демонструє рух України до ЄС та НАТО.

“День Д: пам'ятні заходи без Путіна, але з Зеленським. Президент України ще тісніше прив’язує Україну до Європи та ще більше наближає до НАТО. У нього також будуть конкретні запити до Байдена”, – пише у мережі Х французький журналіст Бен Барньєр.

Господар урочистостей – президент Франції Еммануель Макрон у промові перед ветеранами та світовими лідерами заявив, що Європі добре було б мати таку ж відвагу, яку мають українці.

"Коли ми дивимося на війну, яка повертається на наш континент, коли ми дивимося на людей, які ставлять під сумнів цінності, за які ми боролися, коли ми дивимось на тих, хто хоче силою змінити кордони, переписуючи історію, – маймо гідність і гляньмо на тих, хто тут висадився", – цитує президента Франції видання The Guardian.

"Будьмо такими ж відважними. Президенте України, ваша присутність сьогодні тут показує нам це дуже яскраво", – сказав Еммануель Макрон, звертаючись до присутнього на зустрічі Володимира Зеленського.

Президент США Джо Баден у своїй промові наголосив, що НАТО продовжуватиме підтримувати Україну так, як США підтримали Європу проти агресії нацистів.

“НАТО зараз більш об'єднане, ніж будь-коли”, – запевнив президент США.

“Ми не відійдемо [від України]. Бо якщо ми це зробимо, Україна буде підкорена і на цьому все не закінчиться”, – продовжив він.

Президент Байден був дитиною, коли американські, британські та канадські війська висадились на нормандських пляжах 6-го червня 1944 року.

Як пише видання The New York Times, “майже напевно, він буде останнім президентом США, який виступатиме на вшануваннях у Нормандії, і який був живим на той час, коли союзні сили почали витісняти Адольфа Гітлера з Європи”.

“Зараз, через вісім десятиліть, пан Байден очолює коаліцію європейських та інших держав у зовсім іншій війні на цьому континенті, але за дуже схожим принципом — протистояння спробам захопити сусідню країну. У цьому випадку, спробам президента Росії Володимира Путіна захопити Україну”, – мовиться у статті NYT під назвою “Байден пов’язує боротьбу за Україну із зусиллями союзників у День Д”.

“Люди, які воювали тут, стали героями не тому, що вони були найсильнішими, найвитривалішими чи найзапеклішими — хоча так і було. А тому, що їм була доручена смілива місія, хоча кожен з них знав, що ймовірність смерті була реальною. Поза всяким сумнівом, вони знали, що є речі, за які варто боротися і вмирати. Свобода того варта. Демократія того варта. Америка того варта. Світ того вартий. Тоді, тепер і завжди”, – наголосив президент США.

“Присутність пана Байдена та американських ветеранів на узбережжі Нормандії [на яке висадились війська союзників у День Д] стане урочистим вшануванням сили трансатлантичного альянсу та тверезим нагадуванням про те, що це більше не можна сприймати як належне. Байден може виявитися одним з останніх великих атлантистів Америки, із покоління, яке інстинктивно дивилося на Європу та робило її пріоритетом”, – пише видання The Economist.

Президент США підійшов до ветеранів Другої світової війни, декому з яких – понад 100 років. А коли Байден заходив на урочисту церемонію, він потиснув руку президенту України Зеленському.

Президент Чехії Петр Павел (ліворуч), президент України Володимир Зеленський, Перша леді України Олена Зеленська, президент Європейської ради Шарль Мішель зустрічають президента Франції Еммануеля Макрона, президента США Джо Байдена та Першу леді США Джил Байден. Ludovic MARIN/AFP
Президент Чехії Петр Павел (ліворуч), президент України Володимир Зеленський, Перша леді України Олена Зеленська, президент Європейської ради Шарль Мішель зустрічають президента Франції Еммануеля Макрона, президента США Джо Байдена та Першу леді США Джил Байден. Ludovic MARIN/AFP

Президент України Володимир Зеленський по прибуттю на плацдарм Омаго в Нормандії провів “інтенсивну розмову” з президентом Чехії Петром Павелом, – пише оглядач видання The Guardian Деніел Боффі.

Боффі нагадує, що президент Павел має звання генерала та очолював військовий комітет НАТО до 2018 року. Він має нагороди від урядів Чехії та Франції за порятунок французьких військ в 1993 році, коли їх оточили серби під час боснійської війни.

Зеленський також скористався нагодою привітати ветеранів Другої світової війни. Американський журналіст Еммануель Тугі оприлюднив фото із Зеленським, який вітає ветерана у Нормандії. На відео з цього моменту, яке оприлюднили користувачі соцмереж, можна чути, як цей ветеран каже президенту України: “Нас дуже надихають ваші принципи”.

Німецький оглядач Юрген Наудітт пише, що ветеран намагався поцілувати руку Зеленському, втім президент України вчасно його зупинив і подякував йому за збереження Європи.

“Ви – рятівник людей”, — сказав ветеран до президента України.

“Ні, ні, ні, це ви врятували Європу”, — відповів йому Зеленський.

Цей діалог наводить у мережі Х Чарльз Лістер, старший науковий співробітник і директор програм боротьби з тероризмом в Інституту Близького Сходу.

Видання CNN пише, що присутність Зеленського на церемонії — а також відсутність на цій події президента Росії Володимира Путіна, “попри роль СРСР у перемозі” над нацизмом, є “дуже символічною, враховуючи те, як війна в Україні кидає тінь на події цього дня”.

Дивіться також:

Джо Байден: “Українці воюють із винятковою сміливістю”. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:27 0:00

  • 16x9 Image

    Ірина Матвійчук

    Журналістка, репортерка, редакторка вебсайту. Цікавлюсь соціальними темами та історією. Для потенційних сюжетів завжди шукаю захопливі історії про українців у США, маловідомі сторінки історії, про неймовірні долі людей та бізнесів. Приєдналася до команди Української служби Голосу Америки у 2014 році. Перед тим працювала в журналі National Geographic та на "Радіо Свобода". Люблю читати книжки, створила у США книжковий клуб Books-R-Us Ukrainian. Із задоволенням подорожую в країни/регіони, які є непопулярними для туристів. Одружена, маю доньку.  

Розсилка

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG