Британський уряд оголосив, що компанії мобільного зв’язку повинні до 2027 року вилучити усе устаткування китайської компанії Huawei з мереж мобільного зв’язку п’ятого покоління (5G).
Компаніям, які забезпечують мобільний зв’язок в країні, вже з кінця цього року заборонено купувати будь-яке нове устаткування Huawei для мереж 5G.
Британія долучилася до щораз більшого списку країн з усього світу, які захищають свою національну безпеку, забороняючи використання ризикованих продавців, до яких немає довіри.Майк Помпео
Рішення не впливатиме на можливість для китайської компанії продавати в Британії свої смартфони.
“Це було нелегке рішення, але правильне для мереж зв’язку Сполученого Королівства, для нашої національної безпеки і для нашої економіки зараз і, безумовно, на перспективу”, - сказав у парламенті міністр, який відповідає за цифрову галузь, Олівер Довден.
Міністр також визнав, що рішення уряду означатиме затримку запуску національної мережі зв’язку п'ятого покоління в Британії принаймні на рік, а можливо навіть на три роки.
Мобільний зв’язок 5G вже доступний у деяких британських містах, але ті можливості не покривають країну.
Раніше британський уряд дозволив Huawei брати обмежену участь у розбудові нових мереж зв’язку, але тепер позиція Лондона більш співзвучна зі США, де віддавна наголошували на загрозі китайської участі в мережах зв’язку західних країн.
Держсекретар США Майк Помпео заявив, що тепер Велика Британія «долучилася до щораз більшого списку країн з усього світу, які захищають свою національну безпеку, забороняючи використання ризикованих продавців, до яких немає довіри».
Серед причин кроку Лондона названо також наслідки нових американських санкцій у галузі мікропроцесорів.
Рішення уряду щодо Huawei схвалене на тлі загострення політичного протистояння Лондона з Пекіном через китайські дії у Гонконгу.
Провідні британські політики з урядової Консервативної партії вказують, що компанія Huawei підлягає законам Китаю, де комуністичний уряд може використовувати доступ до технологій у своїх цілях.
Китайський посол у Великій Британії заявив, що рішення Лондона «хибне і розчаровуюче».
Опозиційні британські лейбористи звинуватили уряд у плутанині, створеній урядовцями.
Європа під тиском
Агентство Reuters вказує, що тепер і інші країни Європи опинилися під більшим тиском намагань США вилучити Хуавей з мереж мобільного зв’язку наступного покоління.
У понеділок до Парижа прибув радник США з питань національної безпеки Роберт Обраєн, який упродовж трьох днів візиту мав також розмовляти з партнерами в Німеччині, Італії та Британії.
Вашингтон дав зрозуміти, що однією з тем на порядку денному розмов мали бути питання зв’язку п’ятого покоління.
У січні ЄС оприлюднив рекомендації 27 країнам організації, в яких сказано, що вони можуть «обмежити або виключити» ризикованих постачальників на зразок Huawei з важливих елементів своїх мереж зв’язку.
США віддавна закликали своїх європейських партнерів повністю відмовитися від участі Huawei у технічних можливостях, які можуть становити загрозу безпеці.
У низці європейських країн, зокрема у Швеції, Іспанії, Австрії та Угорщині Huawei залучена до існуючих мереж мобільного зв’язку 4G і до створення мереж 5G.
Керівник служби кібербезпеки Франції відкинув потребу повної заборони Huawei у нових мережах, а німецька компанія Дойче телеком, яка є найбільшим партнером Хуавей у Європі, виступила проти заборони будь-яких окремих постачальників.
Але, зауважує Reuters, від часу появи рекомендацій ЄС, міжнародна політична ситуація змінилася з огляду на поширення коронавірусу, вперше виявленого в Китаї, а також після запровадження нових китайських законів у Гонконгу та через випадки жорсткої дипломатії Пекіна, які обурили деякі уряди ЄС.
«Країни ЄС, як виглядає мають щораз більше сумнівів щодо Huawei», - сказав Reuters чільний європейських дипломат, якого агентство не називає.
Агентство доходить висновку, що багато буде залежати від позиції уряду Німеччини - найбільшої і економічно найвпливовішої країни Європейського Союзу.
Дивіться також: У Європі через коронавірус більше тиснуть на педалі