Унаслідок удару дрона в ніч на 14 лютого в укриття зруйнованого 4-го енергоблока Чорнобильської атомної станції не відбулося викидів радіації і її рівень залишається в межах норми.
Про це у п'ятницю, 14 лютого, під час панелі на Мюнхенській безпековій конференції заявив генеральний директор Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаель Маріано Ґроссі.
У МАГАТЕ не уточнили, чи по станції вдарив саме російський дрон, натомість українські посадовці у Мюнхені закликали до міжнародної реакції на ядерний шантаж Росії.
"Не було жодного проникнення до зони радіації та жодного викиду"
Під час панелі в Мюнхені Ґроссі повідомив, що на Чорнобильську АЕС була здійснена "атака безпілотника зі звичайним зарядом вибухівки, який торкнувся поверхнево даху захисної споруди, нового укриття, що саме по собі є дуже серйозною справою".
"Але, звичайно, ми змогли визначити, що не було жодного проникнення до зони радіації та не було жодного викиду", - сказав Ґроссі.
Зранку 14 лютого МАГАТЕ підтвердило, що вночі на Чорнобильській АЕС прогримів вибух і сталася пожежа.
"У ніч із 13 на 14 лютого, близько 01:50, команда МАГАТЕ на території Чорнобильської станції почула вибух з боку Нового безпечного укриття, яке захищає залишки реактора № 4 колишньої Чорнобильської АЕС, що спричинив пожежу", - йдеться на сторінці МАГАТЕ в мережі Х.
Також в організації повідомили, що полум’я з перервами спостерігалося протягом кількох годин.
"Додаткова інформація від регуляторного органу України, отримана сьогодні вранці, підтвердила, що зовнішня обшивка арки саркофага зазнала пошкоджень, і тривають дослідження для визначення стану внутрішньої обшивки", - йдеться в заяві МАГАТЕ.
В агенції додали, що рівні радіації всередині та зовні укриття залишаються "нормальними та стабільними", а повідомлень про постраждалих немає.
Також в МАГАТЕ додали, що нещодавнє посилення військової активності навколо Запорізької АЕС "підкреслюють ризики для ядерної безпеки".
"Привіт" від Путіна
Водночас президент України Володимир Зеленський під час спілкування з журналістами на Мюнхенській безпековій конференції наголосив, що Росія навмисно завдала удару по укриттю над 4-м енергоблоком Чорнобильської АЕС, і що дрон летів на недоступній для радарів висоті – 85 метрів.
"Важливо розуміти, що радари не бачать цієї висоти. Обов’язково буде слідство. Але це вже дає нам можливість говорити, що вони спеціально це робили", – сказав Зеленський.
Він заявив, що Росія недарма завдала цього удару саме в день початку Мюнхенської конференції:
"Мені здається, це дуже зрозумілий такий "привіт" від Путіна та Російської Федерації щодо безпекової конференції", - сказав президент України, наголосивши, що дрон ударив по саркофагу ЧАЕС, який є найбільш небезпечним об’єктом на території Європи, і який свого часу будували 40 країн.
"Не знаю, про що хтось думає, але людина точно не хоче миру. Принаймні в тих умовах, у яких сьогодні він (Путін. – ред.) перебуває. - сказав Зеленський.
Натомість речниця МЗС Росії Марія Захарова звинуватила Зеленського в "організації атаки безпілотників" як частини "лобістських зусиль" у Мюнхені, щоб отримати більше зброї та грошей від Заходу.
"Закликаємо до рішучої міжнародної реакції на ядерний шантаж Росії"
Міністр закордонних справ України Андрій Сибіга повідомив у мережі Х, що провів термінову зустріч щодо удару російського безпілотника по Чорнобильській АЕС із Рафаелем Ґроссі на полях Мюнхенської безпекової конференції.
"Передав листа міністра енергетики України щодо наслідків удару. Ми закликаємо до рішучої міжнародної реакції на ядерний шантаж Росії", - написав Сибіга.
Ґроссі теж повідомив у мережі Х про зустріч із Сибігою, назвавши її важливою.
"Я наголосив на необхідності забезпечення безпечного доступу експертів, які працюють на ЗАЕС. Ми продовжимо конструктивний діалог", - написав Гроссі, не згадавши про Росію.
Росія захопила контроль над Запорізькою атомною електростанцією в перші дні війни, у березні 2022 року.
Дивіться також: