Приватний американський телеканал NBC News повідомляє, що деяких чиновників у Вашингтоні стурбувало нещодавнє повідомлення представника адміністрації президента Джо Байдена членам Конгресу про те, Україна має військовий потенціал, щоб повернути Крим.
Кореспонденти NBC News повідомили у п’ятницю, що деякі чиновники, з якими вони розмовляли, стурбовані тим, що будь-який широкомасштабний наступ, який загрожує контролю Росії на півострові, може підштовхнути Володимира Путіна до застосування ядерної зброї.
В окремому інтерв'ю телеканалу NBC News генерал США у відставці Баррі Маккефрі сказав, що «Путін не потерпить втрати Криму».
«Це є місцем, де розташований порт Чорноморського флоту Росії, – каже генерал у відставці. – Це буде зміною до стратегічного напрямку війни».
Маккефрі додав, що він «не думає, що українці намагатимуться це зробити», і що це було лише «публічним повідомленням, що така можливість існує».
У закритому брифінгу для членів Палати представників щодо України в четвер вранці взяли участь державний секретар Ентоні Блінкен, міністр оборони Ллойд Остін, директор Національної розвідки Авріл Гейнс і голова Об’єднаного комітету начальників штабів генерал Марк Міллі.
Раніше інший колишній американський генерал, колишній командувач сил США у Європі Бен Годжес заявляв, що якщо українські сили «здатні вразити різні бази навколо Криму, наприклад, авіабазу в Севастополі та базу ВМС». На його думку, це означає, що «російські сили не здатні втримати Крим». Як він наголошує в свої численних інтерв'ю, «українці мають намір звільнити Крим до кінця літа».
Американський експерт Ендрю Міхта з Європейського центру досліджень безпеки імені Джорджа Маршалла вважає, що виділення Криму в окрему категорію і деякі пропозиції, які лунають у Вашингтоні щодо того, що для початку переговорів про мир Київ має пообіцяти не намагатися звільнити півострів, є короткозорою тактикою.
Україна не може відмовитися від Криму, бо це є частина її майбутньої безпеки, вважає Міхта.
«Мені незрозуміло, чому існують вагання щодо майбутнього статусу Криму, оскільки деякі аналітики стверджують, що Україні, можливо, доведеться відмовитися від Криму в рамках післявоєнного врегулювання. Якщо Росія збереже Крим, Україна ніколи не буде в безпеці» – вважає Міхта.
Деякі оглядачі зауважують, що в нещодавньому інтерв’ю впливовому британському часопису The Economist, головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний навмисно оминав питання Криму. Як припускає низка українських оглядачів, це було зроблено для того, щоб не викликати подальших занепокоєнь щодо можливої реакції Росії на звільнення Криму, який Росія анексувала ще у 2014 році.
Як зазначають кореспонденти NBC News, нині адміністрація Байдена обговорює, чи потрібно поставити Україні більш потужну зброю, зокрема ракетні системи ATACMS та Patriot, та танки.
Раніше цього тижня низка американських видань повідомили з посиланням на американських офіційних осіб, що Сполучені Штати готуються відправити в Україну системи протиракетної оборони Patriot.
Пентагон поки не підтвердив цю інформацію.
Після появи повідомлення про наміри передати системи Patriot Україні Росія попередила про можливі «непередбачувані наслідки» для США, якщо адміністрація Байдена передасть ці установки Україні, Кремль також назвав такий крок «провокаційним».
Речник Державного департаменту США заявив наприкінці тижня, що «провокаційні кроки», «надходять лише з Росії». Він нагадав, що агресором у цій війні є Росія.
Адміністрація Байдена неоднократно наголошувала, що вважає суверенною територією України всі тимчасово окуповані Росією території, включно з Кримом.
Як повімовив «Голос Америки», директор Центрального розвідувального управління Вільям Бернс заявив, що Москва намагається залякати Захід, але, наразі американська розвідка «не бачить чітких доказів планів застосування тактичної ядерної зброї».
Форум