Розвідка Великої Британії проаналізувала дані про використання Росією гіперзвукової ракети «Циркон» під час удару по Україні цього місяця, заявивши, що російські сили, ймовірно, «випробовують нову систему озброєнь в умовах реального конфлікту, щоб забезпечити впевненість і продемонструвати можливості».
У розвідці посилаються на аналіз, проведений Київським Науково-дослідним інститутом судових експертиз, згідно з яким, «Росія вперше використала свою гіперзвукову ракету «Циркон» під час удару по Україні 7 лютого».
«На відео, де є уламки, можна побачити фрагменти двигуна і механізмів керування зі специфічними маркуваннями, які, згідно зі звітом, є характерними для ракети типу 3М22 «Циркон», – йдеться в повідомленні.
Розвідка зауважила, що ракета «Циркон» спочатку розроблялася для використання російським флотом. При цьому там зазначили, що Росія не має у Чорному морі кораблів, здатних нести ці ракети, тому виникає питання щодо способу їх запуску.
«Ймовірно, для цього була пристосована російська система берегової оборони К-300 наземного базування. Якщо її використання підтвердиться, це стане серйозним викликом для української ППО через її швидкість і маневреність», – йдеться у повідомленні.
Масованої ракетної атаки РФ 7 лютого зазнали шість регіонів України. За даними місцевої влади, загинули 6 людей, понад 40 постраждали.
За даними Повітряних сил ЗСУ, Росія 7 лютого здійснила кілька хвиль атак території України, застосувавши 64 ударних БПЛА, крилатих, балістичних і зенітних керованих ракет. Українські військові збили 29 ракет і 15 «Шахедів».
Москва, попри докази і свідчення, з початку повномасштабного вторгнення заперечує обстріли цивільних в Україні.
Гіперзвукова ракета «Циркон» заявлена Росією як новітнє озброєння, якому «аналогів немає». Перший пуск, за офіційною інформацією, було зроблено у жовтні 2020 року, а випробувальних пусків – загалом менше десятка.
Ось що заявляє про ракету агресор:
- гіперзвукова протикорабельна крилата ракета, призначена для ураження кораблів і наземних об’єктів;
- має повітряно-ракетний двигун і здатна маневрувати;
- вага бойової частини – 300-400 кг;
- дальність польоту – до 1000 км;
- розвиває швидкість до 9 Маха (близько 2,7 км/с) (власне, тому її і називають гіперзвуковою);
- «Циркон» не здатні перехопити будь-які системи ППО і ПРО.
Проте експерти скептично ставляться до заявлених характеристик «Цирконів». Більше про це читайте у матеріалі проєкту Радіо Свобода Донбас Реалії.